Znamiona

usuwanie znamion, usuwanie znamion Poznań, znamiona

Znamiona, czyli zmiany widoczne na powierzchni skóry, mogą przybierać rozmaite postacie. Bywają płaskie, wypukłe lub wtopione w skórę, różnią się też kształtem – od drobnych kropek, piegów, poprzez pieprzyki i cętki, aż po rozległe plamy, przebarwienia dużych obszarów skóry lub tzw. myszki.

Także ich kolory mogą być różne – czarne, czerwone, sinoczerwone lub w różnych odcieniach brązu i beżu. Wywodzą się też z różnych rodzajów tkanek – włókniaki z tkanki łącznej, naczyniaki z naczyń krwionośnych oraz znamiona barwnikowe (wrodzone i pieprzyki) czy dysplastyczne ze skóry.

Rodzaje znamion

Znamiona barwnikowe dzielą się na popularne pieprzyki – niegroźne, nieuciążliwe i rzadko szpecące oraz znacznie bardziej problematyczne – znamiona wrodzone, tzw. myszki. Te drugie często są rozległe i mają nierównomierną, brodawkującą powierzchnię, a czasem mogą być też owłosione.

Mogą występować pojedynczo lub w grupach, a także zajmować duże powierzchnie w widocznych miejscach na ciele. Znamiona warto szybko usuwać – z dwóch powodów. Po pierwsze stanowią zwykle poważny problem natury estetycznej i powodują dyskomfort. Po drugie zaś częściej niż inne znamiona mają tendencję do rozwijania się w czerniaki.

Zmiany dysplastyczne należą do największego rodzaju znamion, mają nieregularną fakturę, kształt i kolor (na obszarze jednego znamienia mogą występować różne odcienie brązu, różu i czerń). Często przybierają formę całych zespołów zmian i zazwyczaj mają podłoże genetyczne.

Są bardzo wrażliwe na promienie UV, dlatego niezwykle istotne jest chronienie ich przed słońcem. Między innymi z tego powodu, a także ze względów estetycznych, warto rozważyć ich usunięcie.

Znamiona – Usuwać czy nie?

Do usunięcia kwalifikują się przede wszystkim te znamiona, w przypadku których istnieje ryzyko rozwinięcia się nowotworu, a także wszystkie narażone na podrażnienia lub dużą ekspansję na słońce. Można jednak usunąć każde znamię, które szpeci lub wywołuje dyskomfort.

Nie zawsze usuwanie znamion musi oznaczać stół operacyjny i skalpel. Często interwencja chirurgiczna nie jest potrzebna i można z powodzeniem zastąpić ją terapią laserową (niszczenie zmian skórnych albo zamykanie naczynek za pomocą wiązek światła o dużej częstotliwości) lub elektrokoagulacją (zabieg z wykorzystaniem prądu elektrycznego i jego właściwości termicznych) .

Usuwanie znamion – wycięcie chirurgiczne konieczne jest wyłącznie wtedy, gdy istnieje podejrzenie zmiany nowotworowej. O formie i metodach terapii decyduje jednak zawsze lekarz specjalista, po dokładnych oględzinach i przeprowadzeniu odpowiednich badań.

Znamiona Poznań

Przeczytaj i to:

Chomiki jak się pozbyć

Czy liposukcje są bezpieczne

Porady dietetyczne

Jak się pozbyć naczynek na twarzy

Krem z filtrem

Jaki zabieg na zmarszczki

5/5 - (7 votes)