Krem z filtrem słonecznym, ochrona UV

Krem z filtrem słonecznym

Krem z filtrem słonecznym

Czym jest promieniowanie ultrafioletowe i jakie są jego rodzaje?

Promieniowanie ultrafioletowe nazywane inaczej promieniowaniem nadfioletowym jest to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali mieszczącej się w przedziale między 10 a 400 nm. Nie wchodzi ono w zakres promieniowania światła widzialnego.

W spektrum widma promieniowania elektromagnetycznego mieści się ono pomiędzy światłem widzialnym, od którego ma mniejszą długość fali, a promieniowaniem rentgenowskim. Promieniowanie ultrafioletowe zostało odkryte w 1801 roku niezależnie przez brytyjskiego chemika Williama Hyde’a Wollastona oraz niemieckiego fizyka Johanna Wilhelma Rittera.

Istnieją różne kryteria podziału promieniowania ultrafioletowego, jednak szczególne znaczenie mają poniższe dwa. Pierwszy z nich, wykorzystywany jest do celów spektroskopii i uwzględnia zakresy długości fal. W tej klasyfikacji wyróżnia się promieniowanie ultrafioletowe skrajne o długości fali mieszczącej się w zakresie 10-121nm, dalekie o długości fali 122-200nm, pośrednie o długości fali 201-300nm oraz bliskie o długości fali 301-400nm.

Drugi podział obejmuje kryteria oddziaływania na organizmy żywe i obejmuje promieniowanie UV-A o długości fali 316-380nm, UV-B o długości fali 281-315nm oraz UV-C o długości fali 100-280nm.

Wpływ promieniowania ultrafioletowego na zdrowie

Negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego na zdrowie człowieka zależne jest od zakresu długości fali i różni się w poszczególnych jego rodzajach. Promieniowanie UV-A jest najmniej szkodliwe dla zdrowia spośród wszystkich zakresów. Jednakże ekspozycja na jego działanie powoduje przyspieszanie procesów starzenia skóry w mechanizmie niszczenia włókien kolagenowych oraz elastynowych.

To, co jest charakterystyczne tylko dla promieniowania z zakresu UV-A, to fakt, iż długotrwałe narażenie na jego działanie może powodować zaćmę. Odróżnia to UV-A od innych rodzajów promieniowania ultrafioletowego, gdyż są one w całości pochłaniane przez rogówkę i nie dochodzą do soczewki.

Promieniowanie UV-B w niewielkiej dawce jest potrzebne, gdyż pobudza powstawanie witaminy D3 w skórze przyczyniając się do zachowania prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej, czym chroni np. przed powstaniem krzywicy.

Jednakże długotrwała ekspozycja może prowadzić do wystąpienia rumienia, reakcji alergicznych oraz powstawania nowotworów złośliwych skóry, takich jak rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy, czy też najgroźniejszy z nich – czerniak skóry. Promieniowanie UV-C powoduje uszkodzenia DNA czym również przyczynia się do powstawania nowotworów skóry. Dlatego dermatolog poleca stosowanie kremu z filtrem słonecznym.

Krem z filtrem słonecznym – Co to jest SPF?

Wybierając krem z filtrem słonecznym niejednokrotnie spotkaliśmy się z tajemniczym oznaczeniem SPF. Jest to skrót od Sun Protection Factor, będący wskaźnikiem ochrony przeciwko promieniowaniu UV-B zależącym od mocy filtra. Podstawowym zadaniem filtra w kremie jest wydłużenie czasu do wystąpienia uszkodzenia skóry objawiającego się rumieniem, pod wpływem oddziaływania promieniowania ultrafioletowego. Im większy SPF, tym ten czas jest dłuższy.

Należy jednak pamiętać, by niezależnie od mocy filtra nakładać krem regularnie co 2-3 godziny, ponieważ wydłużenie czasu do uszkodzenia skóry jest zmienne i zależne od wielu czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, stopień nasłonecznienia czy szerokość geograficzna wpływająca na kąt padania promieni słonecznych.

Jakie filtry są stosowane w kremach?

Filtry stosowane w kremach można podzielić ze względu na mechanizm działania na mineralne oraz chemiczne. Filtry mineralne są to filtry fizyczne, których mechanizm działania polega na odbijaniu promieni słonecznych. Zazwyczaj są koloru białego. Nie nadają się do skóry tłustej, problematycznej, ani pod makijaż, z uwagi na to, że tworzą okluzję. Są bardzo łatwo zmywalne zarówno pod wpływem wody jak i potu. Filtry chemiczne natomiast są filtrami organicznymi. Ich działanie polega na absorpcji zarówno promieniowania UV-A jak i UV-B.

Najskuteczniejsze działanie w ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym jest połączenie obu rodzajów filtrów. W takim przypadku ich działanie się dopełnia.

Od czego zależy skuteczność kremów z filtrem słonecznym?

Podstawowym parametrem warunkującym skuteczność kremów z filtrem słonecznym jest objętość zastosowanego preparatu. Zawsze przed użyciem kremu należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi stosowania i aplikować preparat zgodnie z nimi. Bardzo ważna jest regularna aplikacja kremu, ponieważ kontakt z wodą, a nawet pot powoduje spłukiwanie kremu, a tym samym osłabianie jego działania.

Najpopularniejsze mity dotyczące kremów z filtrem słonecznym

Istnieje wiele mitów dotyczących stosowania kremów z filtrem słonecznym. Prawdopodobnie najbardziej szkodliwym z nich jest ten, według którego kremy z filtrem powodują niedobory witaminy D syntezowanej w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze, nie istnieje krem, który blokowałby oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego w 100%.

Nawet krem SPF 50 blokuje ok. 98% promieniowania UV. Po drugie, mało kto stosuje adekwatne objętości kremów. Po trzecie, promieniowanie ultrafioletowe działa na te obszary skóry, które nie są pokryte SPF, jak na przykład skóra owłosiona głowy, co w zupełności wystarcza do wytworzenia odpowiedniej ilości witaminy D.

Drugim mitem jest sumowanie się działania kremów, czyli np. jeżeli pod makijaż nałoży się SPF 30, a preparat do makijażu ma SPF 20, to łącznie mamy na sobie SPF 50. Działania preparatów nie ulegają sumowaniu i w takiej sytuacji mamy na sobie SPF 30.

Często spotyka się również ze stwierdzeniem o wodoodporności niektórych preparatów. Tak naprawdę żaden z nich nie jest wodoodporny i wymaga ponownej aplikacji po każdym kontakcie z wodą.

Krem z filtrem słonecznym Poznań

Dermatolodzy polecają ochronę anty uv

5/5 - (11 votes)