Porady dietetyczne

Porady dietetyczne

Porady dietetyczne to klucz do skutecznego odchudzania lub wsparcia leczenia choroby diety z pomocą dietetyka. Na czym one polegają i jakie korzyści przynoszą pacjentowi? Tego dowiecie się w artykule poniżej.

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk zajmuje się odchudzaniem, a podczas wizyty przeprowadza konsultację, przepisując jadłospis czy uświadamiając pacjentów w zakresie zdrowych nawyków żywieniowych. Jednak jego kompetencje są dużo szersze – podczas porad dietetycznych w Poznaniu, ma miejsce układanie diety dla pacjentów z chorobami przewlekłymi (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol). 

Dietetyk Poznań kieruje swoje usługi do kobiet w okresie ciąży, laktacji i menopauzy. Konsultacje dietetyczne są dedykowane także sportowcom, którzy mogą przyjść na wizytę w celu m.in. zwiększenia wydolności swojego organizmu czy też ułożenia odpowiedniej diety. 

Jakie są najczęstsze błędy odżywiania?

Po pierwsze układanie diety na własną rękę może być obarczone błędami, które przyczynią się do pogorszenia stanu zdrowia. Według ekspertów z San Diego School of Medicine, spożywanie zbyt dużej ilości kwasów tłuszczowych prowadzi do wzrostu agresji i zniecierpliwienia. Pacjenci podczas stosowania diety redukcyjnej „w domu” niestety nie mają odpowiedniej motywacji, bez której odchudzanie może okazać się fiaskiem.

Drugim błędem pacjentów dietetyka Poznań są zbyt wygórowane oczekiwania. Należy je określić adekwatnie do możliwości – już utrata 5-10% masy ciała znacznie obniża ryzyko chorób związanych z otyłością. Pacjent nie powinien zakładać redukcji masy ciała o 30-40%, ponieważ nie podoła zadaniu, a porażka doprowadzi go do frustracji.

Kolejnym błędem jest niedostosowanie metody odchudzania do celu. Radykalna redukcja tkanki tłuszczowej wymaga dużej aktywności fizycznej, a często pacjenci chcący zrzucić np. 20 kilogramów w ogóle się nie ruszają. Kolejnym błędem jest chęć osiągnięcia wysokich efektów odchudzania w bardzo krótkim czasie. Optymalnym tempem redukcji masy ciała jest 0,5%-1% tygodniowo.

Częstym błędem pacjentów jest zbyt restrykcyjna dieta. Zbyt mała podaż kalorii prowadzi do osłabienia organizmu i samopoczucia, pogorszenia wyników sportowych czy spadku beztłuszczowej masy ciała. Dieta redukcyjna powinna się opierać na redukcji kaloryczności o 250 – 600 kcal. Błędem jest też bagatelizowanie porad dietetycznych u profesjonalnego dietetyka.

Pierwsza wizyta u dietetyka w Poznaniu

Warto więc udać się na konsultację u dietetyka, aby uniknąć błędów żywieniowych i otrzymać zdrową, skuteczną dietę. Porady dietetyczne mogą dać pacjentowi naprawdę dużo, jeśli wybierze godnego polecenia dietetyka. Przed pierwszą wizytą powinniśmy przygotować dzienniczek żywieniowy, zabrać ze sobą wyniki podstawowych badań.

Pierwsza wizyta u dietetyka trwa minimum 60 minut i rozpoczyna się od wywiadu żywieniowego, omówienia wyników badań i przyniesionego przez pacjenta dzienniczka żywieniowego. Po rozmowie i analizie badań, dietetyk przeprowadza analizę składu ciała. Dzięki temu pacjent może się dowiedzieć, jaki jest procent tkanki mięśniowej, tłuszczowej i wody, stopień otłuszczenia narządów, wiek metaboliczny etc.  Następnie po wywiadzie i rozmowie z pacjentem, dietetyk przygotowuje dietę i przekazuje mu informacje na temat zdrowych nawyków żywieniowych.

Może przepisać dietę redukcyjną lub dietę na hashimoto – w zależności od wskazań pacjenta. Na pierwszej wizycie podczas porad dietetycznych Poznań dietetyk układa jadłospis. Pacjent otrzymuje wsparcie w postaci nawyków żywieniowych oraz w niektórych przypadkach zalecana jest dodatkowa diagnostyka. Ustalany jest cel diety i termin drugiej wizyty.

Porady dietetyczne – Wizyta kontrolna u dietetyka

Na wizycie kontrolnej dietetyk w Poznaniu ocenia efekty diety (odchudzającej lub przepisanej na daną chorobę), dokonuje ewentualnych zmian w planie żywieniowym czy zaleceniach. Pacjent przynosi dzienniczek żywieniowy, który jest analizowany przez dietetyka. Pod uwagę bierze się samopoczucie i motywację pacjenta. W razie konieczności dietetyk zleca dodatkowe badania i umawia się na kolejną wizytę.

Porady dietetyczne Poznań

5/5 - (7 votes)