Czy liposukcje są bezpieczne, sprawdź

Czy liposukcje są bezpieczne

Czy liposukcje są bezpieczne?

Czym jest i na czym polega liposukcja?

Najpopularniejszą metodą mającą na celu pozbycia się niechcianego nadmiaru tkanki tłuszczowej, oferowanych przez współczesną medycynę estetyczną jest liposukcja. To procedura polegająca na mechanicznym usunięciu nadmiaru tłuszczu. Podstawowa metoda opiera się na zastosowaniu próżni do wyeliminowania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Jest to jednak metoda wymagająca znieczulenia ogólnego i związanej z tym hospitalizacji. Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne modyfikacje tego zabiegu, dzięki którym możliwe jest bezurazowe i bezbolesne oddzielenie tkanki tłuszczowej od struktur otaczających, bez uszkodzenia naczyń i nerwów oraz innych narządów.

Jakie są rodzaju liposukcji i czy są bezpieczne?

Istnieje kilka metod odsysania tłuszczu w zależności od tego, jaki mechanizm jest używany do usuwania tkanki tłuszczowej. Klasyczna, najbardziej podstawowa metoda polega na zastosowaniu próżni. Jest to metoda traumatyzująca, a pozyskana tkanka tłuszczowa jest uszkodzona i nie nadaje się do późniejszego wykorzystania.

Body Jet jest innowacyjnym urządzeniem służącym do wykonywaniu nowego rodzaju liposukcji, które w swoim działaniu zamiast traumatyzującej tkanki próżni wykorzystuje technologię WAL (Water-jet Assisted Liposuction). Polega ona na zastosowaniu strumienia płynu pod ciśnieniem do oddzielania i wypłukiwania komórek tłuszczowych.

Strumień ten jest ukierunkowany, aplikowany w pulsacyjny sposób, dzięki czemu pozwala na atraumatyzujące oddzielenie komórek tłuszczowych od tkanki łącznej. Jego siła jest porównywalna z siłą silnego strumienia prysznicowego, co umożliwia dokładną separację adipocytów i uniknięcie uszkodzenia naczyń krwionośnych, włókien nerwowych oraz innych tkanek otaczających.

Dodatek adrenaliny do roztworu wypłukującego działa wazokonstrykcyjnie, to znaczy powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu znacznie zmniejsza się zawartość krwi i innych płynów ustrojowych w usuwanej tkance tłuszczowej. Dla porównania – zawartość krwi w produkcie ubocznym zabiegu urządzeniem Body Jet wynosi 1-3%, podczas gdy w produkcie uzyskanym drogą klasycznej liposukcji to aż 40%.

Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu oraz płynnym i delikatnym ruchom ręki operatora, komórki tłuszczowe w sposób bezurazowy są oddzielane od otaczających tkanek. Powstała mieszanina roztworu i oddzielonej tkanki tłuszczowej jest odsysana przy pomocy tej samej kaniuli.

W czasie kilku godzin lub dni bezpośrednio po zabiegu zaleca się stosowanie specjalnych opatrunków chłonnych oraz odzieży uciskowej, co dodatkowo zabezpiecza przed powstawaniem ewentualnych obrzęków i krwiaków. Zdecydowanym atutem Body Jet jest to, iż pacjent nie wymaga hospitalizacji
i praktycznie zaraz po zakończeniu zabiegu może wracać do domu. Nie wymaga także dalszej opieki i w zasadzie od razu może wracać do normalnego funkcjonowania.

N.I.L. (Nutational Infrasonic Liposculpture), czyli nutacyjne modelowanie tkanki tłuszczowej za pomocą infradźwięków wykorzystuje innowacyjną belgijską technologię. Specjalna głowica wprowadzana w tkanki za pomocą sprężonego powietrza wprawia kaniulę w tak zwany ruch nutacyjny. Polega on na wykonywaniu drgań w trzech płaszczyznach. Ich częstotliwość jest niska i nie przekracza 20Hz.

Poruszająca się kaniula generuje wytwarzanie infradźwięków, które powodują odseparowanie się tkanki tłuszczowej od tkanek nietłuszczowych. Co więcej, dzięki różnicom w sposobie rozchodzenia się fali dźwiękowej między tłuszczem a pozostałymi tkankami, modulowane jest działanie urządzenia tak aby oddziaływanie na tkankę tłuszczową było maksymalne. Jednocześnie omijane są naczynia, nerwy i inne otaczające elementy.

Czy liposukcje są bezpieczne – odpowiedni sprzęt

Zmniejsza to znacznie ryzyko występowania krwawień oraz innych powikłań okołozabiegowych takich jak powstawanie krwiaków czy obrzęków. Ponadto dzięki oddziaływaniu na nocyreceptory, czyli receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, zmniejszają nieprzyjemne doznania podczas zabiegu. Metoda ta jest przełomem w rozwoju liposukcji wibracyjnej. Jest to zabieg znacznie mniej inwazyjny niż klasyczna liposukcja, obciążony mniejszymi powikłaniami.

Liposukcja ultradźwiękowa, zwana inaczej U.A.L. (Ultrasound Assisted Liposuction) to kolejna metoda liposukcji wspomaganej innymi technologiami. Podczas przeprowadzania tego rodzaju liposukcji, ultradźwięki są czynnikiem powodującym destrukcję tkanki tłuszczowej.

Po znieczuleniu miejscowym, lekarz przeprowadzający zabieg dokonuje niewielkich nacięć, przez które wprowadzane są do tkanki podskórnej niewielkie kaniule emitujące ultradźwięki. które powodują odseparowanie się tkanki tłuszczowej od tkanek nietłuszczowych.

Co więcej, dzięki różnicom w sposobie rozchodzenia się fali dźwiękowej między tłuszczem a pozostałymi tkankami, modulowane jest działanie urządzenia tak aby oddziaływanie na tkankę tłuszczową było maksymalne. Jednocześnie omijane są naczynia, nerwy i inne otaczające elementy.

Zmniejsza to znacznie ryzyko występowania krwawień oraz innych powikłań okołozabiegowych takich jak powstawanie krwiaków czy obrzęków. Ponadto dzięki oddziaływaniu na nocyreceptory, czyli receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, zmniejszają nieprzyjemne doznania podczas zabiegu.

Pozwala to na ograniczenie ilości środka znieczulającego, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Ponadto dochodzi to tak zwanego zjawiska kawitacji i upłynnienia tkanki tłuszczowej, która w dalszym etapie zabiegu jest odsysana.

Liposukcja wibracyjna jest powszechnie znaną i chętnie stosowaną metodą usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. W dzisiejszych czasach jest najchętniej wybieranym rodzajem tego zabiegu. Procedura ta w swoim działaniu wykorzystuje technologię PAL (Power Assisted Liposuction). Polega na zastosowaniu specjalnej kaniuli wibracyjnej, wykonującej regularne ruchy wibracyjne w przód i w tył. Wnika ona w tkankę tłuszczową w sposób bardzo delikatny.

Dzięki temu oddzielanie tkanki tłuszczowej od otoczenia jest zdecydowanie mniej traumatyzujące i dużo bardziej bezpieczne. Poza tym, materiał pozyskany z wykorzystaniem tej metody nie jest uszkodzony, dzięki temu może być wykorzystany do dalszych celów, na przykład w zabiegach lipomodelingu.

Czy liposukcje są bezpieczne – przestrzeganie zaleceń

Odsysanie tłuszczu jest zabiegiem charakteryzującym się wysokim poziomem bezpieczeństwa, co dotyczy przede wszystkim tych nowocześniejszych rodzajów liposukcji. Umożliwiają one bowiem oddzielanie tkanki tłuszczowej w sposób atraumatyzujący od tkanek otaczających. Oznacza to, iż żadne naczynia krwionośne, nerwy ani inne struktury nie są uszkodzone podczas zabiegu, a tkanka tłuszczowa jest usuwana w sposób bardzo wysoce selektywny.

Czy liposukcje są bezpieczne Poznań

Najczęściej wykonywane zabiegi w naszym gabinecie to:

  1. powiększanie ust
  2. wolumetria twarzy
  3. mezoterapia igłowa
5/5 - (7 votes)