Blefaroplastyka powiek
Blefaroplastyka powiek. Wygląd okolic oczu znacząco wpływa na to, jak postrzegana jest nasza twarz, a tym samym – my sami. Blefaroplastyka (korekcja powiek) to zabieg, który pozwala usunąć nadmiar skóry i czasem również niewielką ilość tkanki tłuszczowej w postaci przepuklin tłuszczowych.
Dzięki blefaroplastyce możliwe jest wizualne odmłodzenie okolic oczu i twarzy, a w wielu przypadkach także podniesienie komfortu życia, ponieważ opadająca powieka u części osób istotnie ogranicza pole widzenia.
Blefaroplastyka powiek / plastyka powiek górnych i dolnych
Wokół wielu tematów medycznych – w tym również na temat blefaroplastyki – narosło wiele mitów. Z tego artykułu dowiesz się, które z tych informacji nie mają swojego pokrycia w rzeczywistości i poznasz fakty dotyczące blefaroplastyki.
Czy zabieg blefaroplastyki boli?
Okolice oczu niewątpliwie są strefą delikatną, co wynika między innymi z tego, że skóra w tym rejonie jest cienka a unaczynienie płytkie. Naturalne są zatem obawy, że zabieg wykonywany w tym obszarze może okazać się nieprzyjemny czy bolesny.
Warto zatem wiedzieć, że blefaroplastyka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. W wyjątkowych sytuacjach (które są stosunkowo rzadkie, lecz oczywiście mogą się zdarzyć) zabieg wiąże się z koniecznością zastosowania znieczulenia ogólnego. W związku z powyższym cała procedura (blefaroplastyka) jest dla pacjenta bezbolesna.
Kto może wykonywać blefaroplastykę?
Rzeczywiście wraz z wiekiem nasza skóra ulega stopniowemu zwiotczeniu, ponieważ zmniejsza się w niej m.in. ilość kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiadających za jej jędrność oraz elastyczność. To zaś predysponuje do powstania opadającej powieki, która nadaje oku i twarzy smutny wygląd.
Blefaroplastyka powiek
Jednak z problemem – opadające powieki borykają się nie tylko osoby starsze i może on wynikać z indywidualnej budowy oka, genetyki czy dużej ekspozycji na słońce, znacząco przyspieszającej proces starzenia się skóry nawet u osób stosunkowo młodych.
W związku z tym blefaroplastyka absolutnie nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób w podeszłym wieku. Najczęściej wykonywana jest u osób po 35 roku życia, natomiast równie dobrze można przeprowadzić blefaroplastykę u osoby młodszej.
Jakie są przeciwwskazania do blefaroplastyki?
- Jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, również w przypadku blefaroplastyki istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Z tego powodu jednym z ważnych elementów konsultacji jest wywiad lekarski, który uwzględnia szereg pytań dotyczących stanu zdrowia, przyjmowanych leków czy suplementów.
- Przeciwwskazaniami do wykonania blefaroplastyki są: ciąża, okres karmienia piersią, zaburzenia procesów gojenia ran (często wynikające z zaburzeń krzepnięcia krwi), przechodzenie chemioterapii lub stan tuż po jej zakończeniu, a także ciężkie choroby przewlekłe o charakterze ogólnoustrojowym.
- Przejdź, by dowiedzieć się więcej na temat zaleceń oraz przeciwwskazań do zabiegu blefaroplastyki
Czy po zabiegu blefaroplastyki pozostają widoczne blizny?
Zarówno w przypadku plastyki powieki górnej, jak i dolnej, zabieg jest przeprowadzany w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny i funkcjonalny, a tym samym pozostawiać jak najmniej widoczne blizny. Za sprawą cięć na linii naturalnych fałd powiek górnych i dolnych, blizna po blefaroplastyce po zagojeniu pozostaje praktycznie niewidoczna.
Dodatkowo w plastyce powiek wykorzystuje się laser CO2. Pozwala to niwelować rozmaite defekty skóry i poprawiać wyglądu okolic oczu bez użycia skalpela. Co więcej, sam laser bywa wykorzystywana do redukcji blizn, ponieważ poprawia kondycję skóry.
Pamiętaj o tym, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy niejasności dotyczące zabiegu, to Twój lekarz prowadzący jest tą osobą, do której należy adresować wszelkie pytania. Z pewnością na nie odpowie, a Ty uzyskasz rzetelną wiedzę u źródła.
Poprawę wyglądu blizn oraz dodatkowo poprawę napięcia skóry powiek daje zabieg: radiofrekwencja mikroigłowa.
Blefaroplastyka powiek
Plastyka powiek górnych i dolnych należy do bardzo skutecznych operacji powiek, który polega na wycięciu nadmiaru luźnej skóry oraz czasami tkanki tłuszczowej.
Zabieg nie dotyczy brwi, nie można więc oczekiwać zmiany ich położenia.
Plastyka powiek jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji powiek, należy do zabiegów małoinwazyjnych ze względu na możliwość przeprowadzenia w znieczuleniu miejscowym i pacjent na po 2 dniach może funkcjonować normalnie. Efektem zabiegu jest odmłodzenie twarzy oraz poszerzone pole widzenia.
Inne zabiegi poprawiające stan okolic wokół oczu:
Polecamy:
- Osocze bogatopłytkowe
- Laser tulowy
- Można łączyć laser tulowy z osoczem.
Blefaroplastyka powiek – fakty i mity Bibliografia:
- Przylipiak, A. Korekcja powiek – blefaroplastyka. [w:] Przylipiak, A. (red.) Podstawy medycyny estetycznej. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku 2014, s. 55-56.
- Sekita-Plich, M. Zastosowanie technologii plazmy w blefaroplastyce. Kosmetologia Estetyczna 2018, vol 7, nr 1, s. 99-103.
Czytaj również: