Kiedy udać się do proktologa?
Kiedy udać się do proktologa?
Wizyta u lekarza proktologa wciąż dla wielu osób może wydawać się wstydliwa. To specjalista zajmujący się chorobami dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli odbytu i odbytnicy. Dowiedzmy się, jakie objawy powinny skłonić do wizyty u proktologa.
Czym zajmuje się proktolog – Poznań
Choć proktolog dla wielu pacjentów kojarzy się jedynie z leczeniem hemoroidów, to zajmuje się on wieloma innymi schorzeniami. Specjalizuje się w diagnostyce dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli odbytu, odbytnicy i końcowego odcinka jelita grubego.
Jakie dolegliwości leczy proktolog?
Oto opis kilku przykładowych dolegliwości leczonych przez proktologa.
Problem nietrzymania stolca
Nietrzymanie stolca może wynikać z zaburzeń umysłowych, fizycznych, nieprawidłowej pracy zwieraczy czy uszkodzenia ich, np. podczas porodu. Leczenie tego problemu może mieć postać elektrostymulacji, zmiany diety, terapii psychiatrycznej w przypadku zaburzeń psychosomatycznych czy poprzez interwencję chirurgiczną.
Rak odbytu
Należy mieć na uwadze, że nie każdy guz odbytu jest złośliwy. Niektóre z łagodnym odmian mogą być spowodowane urazem mechanicznym. W celu diagnozy niezbędne jest badanie proktologiczne, a jeśli zajdzie taka konieczność to zastosowanie innych metod diagnostycznych. Rak odbytu najczęściej spotyka się u osób po 40 roku życia. Wśród dostępnych terapii wymienia się leczenie chirurgiczne, immunosupresyjne czy nawet wszczepienie sztucznego odbytu.
Hemoroidy
Dla wielu osób hemoroidy kojarzą się ze wstydliwym schorzeniem. Warto jednak wiedzieć, że na tę przypadłość cierpi około 30% Polaków. Hemoroidy to osłabione struktury naczyniowe przybierające postać żylaków lub guzków. Najczęściej pojawiają się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Objawy hemoroidów to:
- problemy z wypróżnianiem,
- świąd odbytu,
- ból,
- pieczenie,
- kał ze śluzem,
- krwawienie.
Nieleczone hemoroidy z czasem powodują coraz większy dyskomfort, który może uniemożliwiać wykonywanie codziennych czynności, takich jak np. siedzenie. Przy leczeniu tego schorzenia lekarz może zalecić zmianę diety, częste nawadnianie, zmianę trybu życia na aktywniejszy, stosowanie farmaceutyków, unikanie zaparć.
Gumkowanie hemoroidów – skuteczna metoda leczenia
W gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu wykonywany jest zabieg gumkowania hemoroidów, znany pod nazwą metody Barrona. Procedura polega na zasysaniu guzka krwawniczego i nałożeniu specjalnych gumowych podwiązek na hemoroid, przez co odcięty jest dopływ krwi do hemoroidów. Zabieg jest wykonywany za pomocą anoskopu i ligatora.
Proktolog może zalecić powtórzenie zabiegu. Gumkowania hemoroidów nie można wykonać, jeśli występuje stan zapalny odbytu. Po zastosowaniu metody Barrona rekonwalescencja może trwać do 6 tygodni i niezbędne jest postępowanie według zaleceń lekarza oraz wprowadzenie odpowiedniej diety.
Konsultacja proktologiczna
Konsultacja proktologiczna zaczyna się od wywiadu z pacjentem. Następnie wykonywane jest badanie. Może być ono przeprowadzone, gdy pacjent ułoży się w pozycji kolankowo-łokciowej lub na boku. Podczas tej metody diagnostycznej proktolog sprawdza wygląd odbytu. W zależności od potrzeb lekarz może zlecić badanie retroskopii lub kolonoskopii.
Do proktologa należy się udać po zaobserwowaniu następujących objawów:
- pieczenie odbytu,
- ból odbytu przy wypróżnianiu,
- świąd odbytu,
- krwawienie odbytu,
- biegunki,
- zaparć,
- nadmiernej ilości gazów.
Wczesna diagnoza zwiększa szanse na leczenie i uniknięcie dyskomfortu.
Piśmiennictwo
M.Kołodziejczak P.Ciesielski, Choroby proktologiczne. Diagnostyka i leczenie, PZWL 2022.
Otto, R. Winkler, T. Schiedeck, Proktologia praktyczna, EDRA URBAN & PARTNER 2013.
Polecamy uwadze:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat