Obrzęki nóg – puchnięcie nóg
Obrzęki nóg (puchnięcie nóg) pojawiają się u osób w różnych wieku i mogą mieć różne objawy. Obrzęk nóg można wykryć za pomocą testu ucisku palcem, kiedy to pozostaje przez dłuższą chwilę dołek w miejscu ucisku. Poznajmy metody leczenia obrzęków nóg takie jak jak: drenaż limfatyczny (masaż limfatyczny) czy presoterapia.
Często przyczyną obrzęku nóg są choroby nerek, warto więc skonsultować się z urologiem.
Obrzęki nóg przyczyny
Jedną z przyczyn obrzęku nóg jest gromadzenie się płynu surowiczego w nogach lub są to zaburzenia mikrokrążenia. Obrzęki mogą być wynikiem zmęczenia, pracy w pozycji siedzącej lub stojącej czy też ciężkiej pracy fizycznej. Obrzęki są też domeną kobiet w okresie ciąży lub podczas menstruacji.
Zabiegi na obrzęki nóg
Drenaż limfatyczny (masaż limfatyczny) to zabieg, który jest wykonywany w przypadku obrzęku nóg czy obrzęku nóg w ciąży. Jest to masaż uciskowy, który usprawnia pracę układu krwionośnego. Masaż limfatyczny to zabieg z zakresu fizjoterapii i prowadzi do ustąpienia objawów obrzęku nóg i relaksacji pacjenta.
Innym z zabiegów jest elektrostymulacja mięśni ciała, której efektem jest zmniejszenie napięcia mięśniowego i korzystny wpływ na krążenie krwi i limfy. Presoterapia to kolejny zabieg, wykonywany w renomowanych klinikach medycyny estetycznej. Jest to masaż podciśnieniowy za pomocą specjalnego urządzenia, który przynosi wymierne efekty.
Remedium na obrzęk nóg czy obrzęk nóg w ciąży stanowi także kompresjoterapia. Jest to wielowarstwowe bandażowanie, które powoduje ucisk zewnętrzny na tkanki. Efektem kompresjoterapii jest przetoczenie zastojów limfatycznych do obszarów, których nie obejmuje obrzęk limfatyczny. Zabieg prowadzi do resorpcji chłonki, pobudza pompę mięśniową i rozbija zwłóknienia tkanki podskórnej.
Venus Legacy
Polecanym zabiegiem na cellulit wodny i obrzęki ud jest zabieg Venus Legacy – zabieg jest bezinwazyjny i wręcz przyjemny.
Profilaktyka
Aby uniknąć obrzęku nóg w ciąży i w innych przypadkach, warto postawić na częstą aktywność ruchową. Uprawianie sportu może pomóc ustrzec Cię przed tą dolegliwością. Unikajmy także soli i pijmy dużą ilość wody – minimum 1,5-2,5 litra dziennie. Wystrzegajmy się zbyt wysokiej temperatury, diety odchudzającej z niską zawartością białka czy ciasnych rajstop tudzież niewygodnych butów.
Wyeliminujmy z diety produkty zawierające tłuszcze trans czy dużą zawartość białego cukru. Ważnym elementem profilaktyki jest jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, które są źródłem potasu. Zadbajmy także o pokarmy zawierające błonnik, które mają korzystny wpływ na regularne wypróżnienia.
Jak samodzielnie można chronić się przed obrzękami?
Osoby pracujące fizycznie często borykają się z problemem obrzęków nóg. Aby się ich pozbyć, należy ułożyć wieczorem nogi powyżej ciała, co powoduje odpływ krwi z nóg i zejście opuchlizny. Drugą metodą jest stosowanie żeli na opuchnięte nogi, które prowadzą do obkurczenia naczyń.
Można zdecydować się również na preparaty zawierające rutynę – uszczelniają naczynia i poprawiają krążenie. Warto nosić także pończochy czy też rajstopy przeciw żylakowe.
Warto wykonać badanie Dopplera – usg żył kończyn dolnych
Często należy wdrożyć usuwanie żylaków nóg.
Obrzęki nóg Poznań
Warto skorzystać z zabiegów na wysiłkowe nietrzymanie moczu