Naczyniaki
Naczyniaki
Czym są naczyniaki?
Naczyniaki są zmianami nowotworowymi o charakterze łagodnym, wywodzącymi się ze śródbłonka drobnych naczyń krwionośnych włosowatych oraz żylnych. Śródbłonek to najbardziej wewnętrzna warstwa naczynia krwionośnego. Tworzą go komórki nabłonkowe pokrywające powierzchnię naczynia od wewnątrz. Znaczy to, że mają bezpośredni kontakt z krwią.
Naczyniak najczęściej pojawia się już u niemowląt. W tych przypadkach nie wymagają one leczenia. Zazwyczaj samoistnie się wycofują przed ukończeniem dwunastego roku życia.
W przypadku naczyniaków u dorosłych wszystko zależy od rozmiaru zmiany. Duże naczyniaki wymagają leczenia. Te mniejsze można pozostawić w obserwacji.
Jakie są rodzaje naczyniaków?
Istnieją różne podziały naczyniaków oraz ich różne rodzaje. Na potrzeby niniejszego artykułu omówiono te, w leczeniu których zastosowanie ma medycyna estetyczna, czyli lokalizujące się w obrębie powłok skóry.
Podstawowy podział naczyniaków obejmuje kryterium czasu wystąpienia. Tak więc mogą występować naczyniaki wrodzone oraz nabyte.
Naczyniaki powierzchowne występują najczęściej w wieku niemowlęcym i dotyczą około 10% niemowląt. Występuje częściej u dziewczynek niż u chłopców lokalizując się głównie w okolicy głowy i szyi.
Ich obraz kliniczny to obecność punkcikowatych wykwitów, lekko wypukłych o czerwonym lub niebieskawym kolorze. Ich rozmiar zazwyczaj nie przekracza 3 milimetrów. Najczęściej samoczynnie wycofują się pozostawiając przebarwienia lub teleangiektazje.
Naczyniaki rubinowe, zwane inaczej starczymi, pojawiają się pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Występują na całym ciele, a ich liczba wzrasta wraz z wiekiem. Zwykle przyjmują rubinową barwę. Nie stanowią bezpośredniego zagrożenia na zdrowia i życia, jednakże warto je usuwać ze względów estetycznych.
Wśród większych naczyniaków najczęściej występują naczyniaki jamiste. Są one o tyle istotne, że przy dużych rozmiarach mogą prowadzić do powikłań w postaci zespołu krzepnięcia śródnaczyniowego.
Diagnostyka naczyniaka jest bardzo prosta, każdy dermatolog czy lekarz medycyny estetycznej jest w stanie go rozpoznać już na podstawie oceny wzrokowej. Innym problemem naczyniowym są teleangiektazje.
Naczyniak – Jak usunąć naczyniaka?
Istnieją różne sposoby usuwania naczyniaków. Podstawowym z nich jest zastosowanie laseroterapii wykorzystującej laser żółty.
Laser Quadro Star Pro Yellow 577 nm jest innowacyjną platformą, której zastosowanie ukierunkowane jest przede wszystkim na zamykanie poszerzonych naczyń krwionośnych.
Mechanizm jej działania bazuje na połączeniu oddziaływania promieniowania laserowego oraz światła pulsacyjnego.
Głowica lasera Quadro Star wytwarza monochromatyczne światło o precyzyjnie określonej długości fali wynoszącej 577 nm oraz długim czasem pulsowania. Długość fali nie jest przypadkowa. Umożliwia ona penetrację głęboko wewnątrz tkanek, oraz szybką absorpcję w zakresie wody oraz hemoglobiny.
Dzięki temu umożliwia nie tylko bardzo precyzyjne określenie zakresu oddziaływania, ale i bardzo dużą efektywność w zamykaniu nawet dużych zmian naczyniowych.
Urządzenie Quadro Star Pro Yellow 577 nm jest wyposażony w innowacyjny, bardzo wysoko wyspecjalizowany system chłodzący nowej generacji, którego działanie bazuje na precyzyjnym aplikowaniu zogniskowanego strumienia chłodnego powietrza. Jego działanie eliminuje powstanie bodźca termicznego podczas oddziaływania lasera, a tym samym zapobiega jego destrukcyjnemu działaniu na tkanki.
Naczyniaki – najskuteczniejszy zabieg to laser
Laser ten wyposażony jest w system tak zwanej klinicznej inteligencji. Oznacza to, że urządzenie, dzięki wprogramowanym specjalnym algorytmom opierającym się na ocenie parametrów takich jak wielkość czy kolor naczyń, w oparciu o pomiar powyższych parametrów samo automatycznie dostosowuje parametry wiązki lasera, która będzie zaaplikowana do zamknięcia danego naczynia. Umożliwia to uniknięcie niepotrzebnego uszkodzenia tkanek oraz skraca czas rekonwalescencji.
Oczywiście odpowiedź na zabieg jest zróżnicowana. Generalnie rzecz biorąc uważa się, że bezpieczeństwo i efektywność zabiegu są odwrotnie proporcjonalne do stopnia opalenia skóry. Oznacza to, że im skóra słabiej opalona, tym efekt jest lepszy, a ryzyko oparzeń czy innych powikłań mniejszy.
Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i optymalną efektywność zabiegu, po jego przeprowadzeniu należy zastosować się do kilku zaleceń. Bardzo ważna jest stabilność termiczna i należy unikać znacznych wahań temperatury (w tym zabiegów krioterapii czy korzystania z sauny), a także opalania. Ponadto przeciwwskazany jest intensywny wysiłek fizyczny, a także masaż.
Efekt zabiegu z wykorzystaniem lasera Quadro Star nie jest natychmiastowy. Dopiero po 4-6 tygodniach zaczyna on być zauważalny. Aby rezultat był optymalny, należy wykonać 3-4 powtórzenia zabiegu w ostępach 4-6 tygodniowych.
Bardzo skuteczny jest też laser neodymowo-yagowy, laser Genesis.
Czasami konieczna jest też skleroterapia naczyń.