Pękające naczynka objawy i leczenie

Jak się pozbyć naczynek na twarzy

Pękające naczynka objawy i leczenie. Prześwitujące pod skórą naczynia krwionośne mają związek z cerą naczyniową i wykazują tendencje do pękania. Tak zwane teleangiektazje mogą mieć różną barwę i postać, a do ich przyczyn zaliczamy: uwarunkowanie genetyczne, zmiany hormonalne czy podłoże chorobowe. Remedium na  pękające naczynka na nogach jest leczenie laserem żółtym, który dzięki długości fali 577nm i unikatowej technologii jest jednym z najskuteczniejszych laserów naczyniowych.

Pękające naczynka objawy i leczenie

Na czym polega problem pękających naczynek?

Ten problem estetyczno-medyczny dotyczy zwykle pacjentów z cienką skórą. Jest również charakterystyczny dla delikatnej i suchej skóry. Taka skóra charakteryzuje się posiadaniem naczyń krwionośnych blisko jej powierzchni, które mają skłonność do pękania. Pękające naczynka to inaczej teleangiektazje. Są to naczynia włosowate splotu podbrodawkowatego skóry, które zostały trwale uszkodzone. 

Popękane naczynka – przyczyny

Czynnikami sprzyjającymi ich powstawaniu są niskie temperatury, promieniowanie UV, korzystanie z sauny czy solarium. Możemy mówić o teleangiektazjach pierwotnych i wtórnych.

Pękające naczynka objawy i leczenie

Pękające naczynka objawy i leczenie

Pierwotne związane są z biologicznymi uwarunkowaniami – występują jako objaw chorób, podczas 5-6 miesiąca ciąży czy w podeszłym wieku. Teleangiektazje wtórne powstają na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych, czyli m.in. promieniowania UV, wiatru, wahania temperatury. Najczęściej możemy mówić o pękających naczynkach na nogach. Naczynka pękają również na twarzy. 

Popękane naczynka są często objawem cery naczyniowej – charakteryzuje się ona nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne – towarzyszy jej rumień. Inne przyczyny pękających naczynek to: zaburzenia gospodarki hormonalnej czy układu krążenia. Odpowiedzialne za nie mogą być problemy z układem pokarmowym. Mogą być wywołane nadciśnieniem tętniczym. 

Pękające naczynka – objawy

Pod wpływem temperatury ściany naczyń krwionośnych pękają. Na skórze pojawia się rumień, może towarzyszyć jej pieczenie. Teleangiektazje mogę przybierać różne barwy – sinawą, sinogranatową, wiśniową czy niebieskawą. Występują różne rodzaje teleangiektazji – liniowe, drobne, pojedyncze, grupowe, wachlarzowate, siatkowate etc. Mają one średnicę od 0,1 mm do 0,4 mm. Na udach najczęściej wyróżniamy wenulektazje – zmiany złożone z rozszerzonych naczyń krwionośnych w formie siateczkowatej. Pękające naczynka na twarzy są częstym problemem pacjentów odwiedzających naszą klinikę. 

Metody leczenia –  laserowe zamykanie naczynek

Żadne metody jak elektrokoagulacja, skleroterapia, nie dają tak skutecznych efektów jak laseroterapia. W naszym gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu od wielu lat stawiamy na laser żółty o długości fali 577 nm. Skuteczność laserowego usuwania naczynek na nogach jest możliwa m.in. dzięki selektywnej fototermolizie, co znaczy, że laser działa tylko na chorobowo zmienioną skórę, pozostawiając nietkniętą zdrową tkankę.

Lasery żółte zapewniają najwyższą absorpcję światła lasera i możliwość osiągnięcia takiego samego efektu przy wykorzystaniu niższej mocy. Wiązka lasera wnika w głąb żył, hemoglobina wychwytuje światło lasera, a energia zamieniana jest w ciepło. W efekcie z krwi odparowuje woda, a ścianki naczynia ulegają rozpadowi, co pozwala usunąć teleangiektazje. Następnie zostają wydalone z organizmu na drodze naturalnych procesów metabolicznych. 

Przebieg zabiegu – laserowe usuwanie pajączków na nogach

Lekarz podczas wywiadu analizuje wyniki badań i odrzuca przeciwwskazania takie jak: aktywne infekcje, nowotwory, łuszczyca, bielactwo, padaczka. Przeciwwskazaniem jest: ciąża i laktacja, przyjmowanie ziół światłouczulających, skłonność do bliznowców. Po zakwalifikowaniu pacjenta do procedury, lekarz z pomocą urządzenia laserowego naświetla chorobowo zmienione miejsca. Pacjentowi podaje się krem znieczulający w celu redukcji dolegliwości bólowych. Wiązka lasera wnika w skórę, dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia teleangiektazji. Zostają one zamknięte. Procedura laserowego usuwania pajączków na nogach trwa krótko i jest nieinwazyjna. 

Pękające naczynka objawy i leczenie

Piśmiennictwo

  • I.Krysiak – Zielonka, O. Kałużna, Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, [w:] Kosmetologia estetyczna, 4/2019/vol.8, s.427-432.  
  • Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski, Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych, Przegląd metod, [w:] Kosmetologia Estetyczna 6, 645-652.

Zobacz również:

5/5 - (5 votes)