Pękające naczynka – przyczyny i jak je leczyć

pękające naczynka, nogi z poszerzonymi naczynkami

Popękane naczynka na twarzy, dekolcie, czy nogach to przypadłość, z którą zmaga się wiele osób powyżej 30 roku życia. Czynników wpływających na poszerzenie i uwidocznienie naczyń krwionośnych może być wiele, od źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji skóry, przez zaburzenia hormonalne, po niezdrowy tryb życia. Co powoduje pajączki na ciele, jak poradzić sobie z problemem pękających naczynek, jak pielęgnować skórę naczynkową i czy istnieją sposoby na zapobieganie pękaniu naczyń krwionośnych? Czytaj dalej i dowiedz się jak zlikwidować pękające naczynka!

Co powoduje popękane naczynka krwionośne?

Pęknięcia naczyń krwionośnych mogą być spowodowane zarówno czynnikami zewnętrznymi, związanymi ze sposobem pielęgnacji skóry, jak i czynnikami wewnętrznymi, związanymi z pracą gospodarki hormonalnej, przyjmowanymi na co dzień lekami, czy zjadanymi produktami spożywczymi. Ponadto rozszerzone naczynka mogą wynikać z wrodzonych chorób skóry lub narządów.

Charakterystyczne pajączki najczęściej pojawiają się w okolicy oczu lub nosa, gdzie skóra jest najcieńsza, ale także na dekolcie, w pobliżu kolan, ud oraz na dłoniach i rękach. Wokół popękanych naczynek można dostrzec także przebarwienie skóry i charakterystyczne zwiotczenie tkanek. Do najczęstszych przyczyny pękających naczynek zaliczamy:

  • Uwarunkowania genetyczne – Większe prawdopodobieństwo pękania naczyń istnieje u osób, w których rodzinie występowały już problemy z pojawianiem się pajączków na skórze.
  • Trądzik różowaty – To choroba występująca jedynie u osób dorosłych, a jej przebieg może powodować pękanie i rozszerzanie naczynek krwionośnych. Najczęściej przyczyn trądziku różowatego poszukuje się w czynnikach hormonalnych, immunologicznych oraz w zaburzeniach naczynioruchowych.
  • Styl życia – Na wystąpienie pajączków na skórze narażone są osoby, które nie wykazują aktywności fizycznej, przez co pogorszeniu ulega krążenie krwi. Ponadto poszerzaniu naczyń krwionośnych sprzyja długie siedzenie lub stanie w jednej pozycji.
  • Dietę – Spożywanie produktów zatrzymujących wodę w organizmie może przyczynić się do uwydatnienia i poszerzenia naczynek. Do wystąpienia zmian skórnych przyczynia się także spożywanie ostrych potraw i picie alkoholu. Ponadto regularne spożywanie alkoholu może trwale powiększyć naczynia krwionośne, co wiąże się z charakterystycznym zaczerwienieniem skóry i utratą jej witalności.
  • Ciążę – Z poszerzonymi naczynkami zmagają się także kobiety ciężarne, u których dochodzi do licznych zmian hormonalnych i nacisku dziecka na żyły. Zazwyczaj pajączki wywołane ciążą znikają niedługo po porodzie.
  • Czynniki zewnętrzne – Mowa tu m.in. o częstej ekspozycji na słońce, niezabezpieczaniu skóry przed mrozem i dynamicznymi zmianami temperatury, regularnym korzystaniu z solarium, przebywaniu w zanieczyszczonych miejscach, kontakcie z chemikaliami, czy zmianie wilgotności powietrza i ciśnienia.

Do pozostałych przyczyn wystąpienia pajączków na ciele należy zaliczyć nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, palenie papierosów, leki rozszerzające naczynia krwionośne, nieprawidłową pielęgnację skóry na co dzień, czy stosowanie miejscowych sterydów.

pękające naczynka na ciele

Pajączki na ciele – jak je leczyć?

Osoby zmagające się z pękającymi naczynkami mogą zauważyć wzmożoną wrażliwość skóry i utratę jej jędrności. Ponadto skóra z czasem staje się wiotka i wykazuje skłonność do przesuszeń. Niwelowanie pierwszych oznak pękania naczynek może prowadzić do długotrwałego zaczerwienienia twarzy i innych obszarów skóry, dlatego dostrzegając objawy pajączków, warto podjąć natychmiastowe działania.

Przede wszystkim należy zadbać o wprowadzenie w życie zdrowych nawyków i wyeliminowanie czynników mających negatywny wpływ na stan naczynek. Warto więc stosować zdrową, bogatą w składniki odżywcze dietę, pić dużo wody i zapobiegać przesuszaniu skóry. Ponadto warto zainicjować regularną aktywność fizyczną, która poprawi krążenie krwi i ułatwi dotlenienie tkanek znajdujących się pod skórą.

Zabiegi na pękające naczynka

Leczenie pękających naczynek np. laserowe zamykanie naczynek, można także podjąć w gabinecie medycyny estetycznej. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, lekarz oceni stan skóry i naczyń krwionośnych, i dobierze rozwiązania, które będą mogły pomóc w pozbyciu się charakterystycznych pajączków. Do najczęściej stosowanych zabiegów i metod zaliczamy m.in.:

  • Laser Quadrostar pro Yellow – Zabieg polega na emitowaniu pod skórę wiązki lasera, która może przyczynić się do degradacji i naturalnego wchłonięcia się naczynka krwionośnego. Według ekspertów efekt zabiegu może być widoczny już po 14 dniach od jego wykonania.
  • Laser neodymowo-yagowy – Precyzyjna wiązka lasera trafia w wybrany przez lekarza obszar, co może mieć wpływ na niszczenie uwidocznionych naczynek jeszcze pod skórą. Podczas zabiegu charakterystyczne pajączki mogą zostać wchłonięte przez otaczające je tkanki.
  • Mezoterapię – Metoda ta polega na wprowadzeniu bezpośrednio do wnętrza skóry substancji, które mogą wykazywać działanie zmniejszające widoczność naczyń krwionośnych.
  • Elektrokoagulację – Ten sposób leczenia pajączków polega na wykorzystaniu elektrody z prądem, która może przyczynić się do zamknięcia naczyń krwionośnych i zmniejszenia ich widoczności.
  • Skleroterapię – Leczenie polega na wprowadzeniu pod skórę środka farmakologicznego, który może przyczynić się do obkurczenia i zamknięcia poszerzonych, uszkodzonych naczynek krwionośnych.

Przed zdecydowaniem się na którykolwiek z zabiegów należy umówić się na wizytę u lekarza medycyny estetycznej, który określi przyczyny pękających naczynek, wykluczy przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia i doradzi w dobraniu odpowiedniej metody usuwania pajączków. Należy pamiętać, że każda samodzielna próba pozbycia się popękanych naczyń krwionośnych może wiązać się z błędną diagnozą, pogłębieniem problemu i zagrożeniem zdrowia, a nawet życia.

Jak pielęgnować skórę i cerę naczynkową?

W przypadku skóry i cery naczynkowej konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, która zapobiegnie postępowi problemów z podskórnymi pajączkami. Przede wszystkim należy zadbać o ochronę skóry przed działaniem promieniowania słonecznego, a także unikać gorących kąpieli i przebywania w ciepłych, dusznych miejscach. Ponadto jesienią i zimą warto stosować kremy chroniące cerę i skórę przed wiatrem, deszczem i mrozem.

W przypadku cery naczynkowej należy unikać ziarnistych peelingów i zasychających na twarzy maseczek. Ich alternatywą mogą być peelingi enzymatyczne przeznaczone dla skóry wrażliwej, które nie podrażniają delikatnej, zmęczonej cery. Jednocześnie warto stosować preparaty, które mogą wzmacniać ścianki naczyń krwionośnych i zapobiegać ich poszerzaniu.

Co przyczynia się do wzmocnienia pękających naczynek?

Ogromny wpływ na wzmocnienie kondycji układu krwionośnego ma bogata w witaminy i minerały dieta. Obecna m.in. w papryce, pomidorach, pietruszce, czy cytrusach witamina C może redukować ryzyko nadmiernego rozszerzania i pękania naczynek, jednocześnie ułatwiając produkcję odpowiedzialnego za jędrność skóry kolagenu. Z kolei obecna w jogurtach, szpinaku, czy awokado witamina K może ograniczać występowanie przebarwień i czerwienienie się skóry.

Do diety warto wprowadzić także składniki bogate w witaminę E (ryby, orzechy i oleje roślinne), która może chronić naczynka przed uszkodzeniami i ograniczać występowanie podrażnień. Korzystny wpływ na wzmocnienie naczynek mogą mieć także minerały takie jak selen, cynk i miedź. Składniki te występują m.in. w rybach, jajach, nasionach słonecznika i dyni, kaszy gryczanej, czy w kakao.

Pękające naczynka Podsumowanie

Pękające naczynka dotyczą osób dorosłych w niemalże każdym wieku, jednak największe problemy z kondycją naczyń krwionośnych można dostrzec pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. Skuteczne w redukowaniu zmian jest m.in. wprowadzenie w życie zdrowych nawyków i zadbanie o wzmocnienie pękających naczynek. Warto także umówić się na konsultację ze specjalistą, który przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski i pomoże w dobraniu medycznych sposobów na pozbycie się popękanych naczyń krwionośnych na cerze i skórze. Najbardziej skuteczny jest laser na pękające naczynka.

5/5 - (4 votes)