Pękające naczynka – przyczyny i jak je leczyć

pękające naczynka, nogi z poszerzonymi naczynkami

Pękające naczynka – przyczyny i jak je leczyć. Popękane naczynka na twarzy, dekolcie, czy nogach to przypadłość, z którą zmaga się wiele osób powyżej 30 roku życia. Czynników wpływających na poszerzenie i uwidocznienie naczyń krwionośnych może być wiele, od źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji skóry, przez zaburzenia hormonalne, po niezdrowy tryb życia. Co powoduje pajączki na ciele, jak poradzić sobie z problemem pękających naczynek, jak pielęgnować skórę naczynkową i czy istnieją sposoby na zapobieganie pękaniu naczyń krwionośnych? Czytaj dalej i dowiedz się jak zlikwidować pękające naczynka!

laserowe zamykanie naczynek-poznan, teleangiektacje

Laserowe zamykanie naczynek

Co powoduje popękane naczynka krwionośne?

Pęknięcia naczyń krwionośnych mogą być spowodowane zarówno czynnikami zewnętrznymi, związanymi ze sposobem pielęgnacji skóry, jak i czynnikami wewnętrznymi, związanymi z pracą gospodarki hormonalnej, przyjmowanymi na co dzień lekami, czy zjadanymi produktami spożywczymi. Ponadto rozszerzone naczynka mogą wynikać z wrodzonych chorób skóry lub narządów.

Charakterystyczne pajączki najczęściej pojawiają się w okolicy oczu lub nosa, gdzie skóra jest najcieńsza, ale także na dekolcie, w pobliżu kolan, ud oraz na dłoniach i rękach. Wokół popękanych naczynek można dostrzec także przebarwienie skóry i charakterystyczne zwiotczenie tkanek. Do najczęstszych przyczyny pękających naczynek zaliczamy:

 • Uwarunkowania genetyczne – Większe prawdopodobieństwo pękania naczyń istnieje u osób, w których rodzinie występowały już problemy z pojawianiem się pajączków na skórze.
 • Trądzik różowaty – To choroba występująca jedynie u osób dorosłych, a jej przebieg może powodować pękanie i rozszerzanie naczynek krwionośnych. Najczęściej przyczyn trądziku różowatego poszukuje się w czynnikach hormonalnych, immunologicznych oraz w zaburzeniach naczynioruchowych.
 • Styl życia – Na wystąpienie pajączków na skórze narażone są osoby, które nie wykazują aktywności fizycznej, przez co pogorszeniu ulega krążenie krwi. Ponadto poszerzaniu naczyń krwionośnych sprzyja długie siedzenie lub stanie w jednej pozycji.
 • Dietę – Spożywanie produktów zatrzymujących wodę w organizmie może przyczynić się do uwydatnienia i poszerzenia naczynek. Do wystąpienia zmian skórnych przyczynia się także spożywanie ostrych potraw i picie alkoholu. Ponadto regularne spożywanie alkoholu może trwale powiększyć naczynia krwionośne, co wiąże się z charakterystycznym zaczerwienieniem skóry i utratą jej witalności.
 • Ciążę – Z poszerzonymi naczynkami zmagają się także kobiety ciężarne, u których dochodzi do licznych zmian hormonalnych i nacisku dziecka na żyły. Zazwyczaj pajączki wywołane ciążą znikają niedługo po porodzie.
 • Czynniki zewnętrzne – Mowa tu m.in. o częstej ekspozycji na słońce, niezabezpieczaniu skóry przed mrozem i dynamicznymi zmianami temperatury, regularnym korzystaniu z solarium, przebywaniu w zanieczyszczonych miejscach, kontakcie z chemikaliami, czy zmianie wilgotności powietrza i ciśnienia.

Do pozostałych przyczyn wystąpienia pajączków na ciele należy zaliczyć nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, palenie papierosów, leki rozszerzające naczynia krwionośne, nieprawidłową pielęgnację skóry na co dzień, czy stosowanie miejscowych sterydów.

Pękające naczynka – przyczyny i jak je leczyć

Pękające naczynka

Pękające naczynka

Pajączki na ciele – jak je leczyć?

Osoby zmagające się z pękającymi naczynkami mogą zauważyć wzmożoną wrażliwość skóry i utratę jej jędrności. Ponadto skóra z czasem staje się wiotka i wykazuje skłonność do przesuszeń. Niwelowanie pierwszych oznak pękania naczynek może prowadzić do długotrwałego zaczerwienienia twarzy i innych obszarów skóry, dlatego dostrzegając objawy pajączków, warto podjąć natychmiastowe działania.

Przede wszystkim należy zadbać o wprowadzenie w życie zdrowych nawyków i wyeliminowanie czynników mających negatywny wpływ na stan naczynek. Warto więc stosować zdrową, bogatą w składniki odżywcze dietę, pić dużo wody i zapobiegać przesuszaniu skóry. Ponadto warto zainicjować regularną aktywność fizyczną, która poprawi krążenie krwi i ułatwi dotlenienie tkanek znajdujących się pod skórą.

Zabiegi na pękające naczynka

Leczenie pękających naczynek np. laserowe zamykanie naczynek, można także podjąć w gabinecie medycyny estetycznej. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, lekarz oceni stan skóry i naczyń krwionośnych, i dobierze rozwiązania, które będą mogły pomóc w pozbyciu się charakterystycznych pajączków. Do najczęściej stosowanych zabiegów i metod zaliczamy m.in.:

 • Laser Quadrostar pro Yellow – Zabieg polega na emitowaniu pod skórę wiązki lasera, która może przyczynić się do degradacji i naturalnego wchłonięcia się naczynka krwionośnego. Według ekspertów efekt zabiegu może być widoczny już po 14 dniach od jego wykonania.
 • Laser neodymowo-yagowy – Precyzyjna wiązka lasera trafia w wybrany przez lekarza obszar, co może mieć wpływ na niszczenie uwidocznionych naczynek jeszcze pod skórą. Podczas zabiegu charakterystyczne pajączki mogą zostać wchłonięte przez otaczające je tkanki.
 • Mezoterapię – Metoda ta polega na wprowadzeniu bezpośrednio do wnętrza skóry substancji, które mogą wykazywać działanie zmniejszające widoczność naczyń krwionośnych.
 • Elektrokoagulację – Ten sposób leczenia pajączków polega na wykorzystaniu elektrody z prądem, która może przyczynić się do zamknięcia naczyń krwionośnych i zmniejszenia ich widoczności.
 • Skleroterapię – Leczenie polega na wprowadzeniu pod skórę środka farmakologicznego, który może przyczynić się do obkurczenia i zamknięcia poszerzonych, uszkodzonych naczynek krwionośnych.

Przed zdecydowaniem się na którykolwiek z zabiegów należy umówić się na wizytę u lekarza medycyny estetycznej, który określi przyczyny pękających naczynek, wykluczy przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia i doradzi w dobraniu odpowiedniej metody usuwania pajączków. Należy pamiętać, że każda samodzielna próba pozbycia się popękanych naczyń krwionośnych może wiązać się z błędną diagnozą, pogłębieniem problemu i zagrożeniem zdrowia, a nawet życia.

Jak pielęgnować skórę i cerę naczynkową?

W przypadku skóry i cery naczynkowej konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, która zapobiegnie postępowi problemów z podskórnymi pajączkami. Przede wszystkim należy zadbać o ochronę skóry przed działaniem promieniowania słonecznego, a także unikać gorących kąpieli i przebywania w ciepłych, dusznych miejscach. Ponadto jesienią i zimą warto stosować kremy chroniące cerę i skórę przed wiatrem, deszczem i mrozem.

W przypadku cery naczynkowej należy unikać ziarnistych peelingów i zasychających na twarzy maseczek. Ich alternatywą mogą być peelingi enzymatyczne przeznaczone dla skóry wrażliwej, które nie podrażniają delikatnej, zmęczonej cery. Jednocześnie warto stosować preparaty, które mogą wzmacniać ścianki naczyń krwionośnych i zapobiegać ich poszerzaniu.

Co przyczynia się do wzmocnienia pękających naczynek?

Ogromny wpływ na wzmocnienie kondycji układu krwionośnego ma bogata w witaminy i minerały dieta. Obecna m.in. w papryce, pomidorach, pietruszce, czy cytrusach witamina C może redukować ryzyko nadmiernego rozszerzania i pękania naczynek, jednocześnie ułatwiając produkcję odpowiedzialnego za jędrność skóry kolagenu. Z kolei obecna w jogurtach, szpinaku, czy awokado witamina K może ograniczać występowanie przebarwień i czerwienienie się skóry.

Do diety warto wprowadzić także składniki bogate w witaminę E (ryby, orzechy i oleje roślinne), która może chronić naczynka przed uszkodzeniami i ograniczać występowanie podrażnień. Korzystny wpływ na wzmocnienie naczynek mogą mieć także minerały takie jak selen, cynk i miedź. Składniki te występują m.in. w rybach, jajach, nasionach słonecznika i dyni, kaszy gryczanej, czy w kakao.

Pękające naczynka Podsumowanie

Pękające naczynka dotyczą osób dorosłych w niemalże każdym wieku, jednak największe problemy z kondycją naczyń krwionośnych można dostrzec pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. Skuteczne w redukowaniu zmian jest m.in. wprowadzenie w życie zdrowych nawyków i zadbanie o wzmocnienie pękających naczynek. Warto także umówić się na konsultację ze specjalistą, który przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski i pomoże w dobraniu medycznych sposobów na pozbycie się popękanych naczyń krwionośnych na cerze i skórze. Najbardziej skuteczny jest laser na pękające naczynka.

Zobacz również:

5/5 - (4 votes)