Usuwanie zmarszczek – sposoby na zmarszczki

usuwanie zmarszczek, zmarszczki na twarzy

Usuwanie zmarszczek – Zmarszczki mogą pojawić się już u osób w wieku 25 lat i mogą być spowodowane procesami starzenia się skóry lub niezdrowym stylem życia. Zmiany mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a na utratę elastyczności skóry wpływ może mieć wiele czynników. Co więc powoduje powstawanie zmarszczek na twarzy, jakie są skuteczne sposoby na zniwelowanie zmarszczek i jak pielęgnować skórę, aby opóźnić pojawianie się na niej zmian? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o zmarszczkach i ich usuwaniu!

Przyczyny powstawania zmarszczek na twarzy

Wpływ na pojawienie się pierwszych zmarszczek mają m.in. styl życia, codzienna mimika twarzy, czy uwarunkowania genetyczne. Ponadto zmarszczki pojawiają się wskutek naturalnych procesów starzenia się skóry, co można zauważyć nawet w młodym wieku, kiedy skóra wciąż cechuje się dobrą kondycją i witalnością. Warto podkreślić, że wpływ na szybsze powstawanie zmarszczek może mieć także nieodpowiednia pielęgnacja skóry, szczególnie w przypadku posiadania suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień cery.

Z medycznego punktu widzenia zmarszczki wiążą się z niedostateczną ilością kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za utrzymanie jędrności skóry. Ponadto wraz z upływem lat pod skórą znajduje się coraz mniej kwasu hialuronowego, co prowadzi do powstawania charakterystycznych załamań i zapadnięcia się skóry. Najczęściej pierwsze zmarszczki pojawiają się w kącikach oczu, na czole oraz w okolicy ust. W późniejszych etapach zmiany można dostrzec także na szyi i dekolcie oraz w okolicy policzków.

Rodzaje zmarszczek

W zależności od przyczyn i tempa pojawiania się zmian skórnych wyróżniamy:

  • Zmarszczki mimiczne – Jak sama nazwa mówi, związane są z mimiką twarzy. Zmarszczki mimiczne pojawiają się już u młodych osób, a procesy starzenia się skóry mogą, ale nie muszą wpływać na ich widoczność. Ten rodzaj zmian spowodowany jest częstym skurczaniem i rozkurczaniem mięśni twarzy. Początkowo zmarszczki dostrzegalne są jedynie podczas mimiki, jednak z czasem zmiany widoczne są także w stanie spoczynku.
  • Zmarszczki posłoneczne – Występują u osób często korzystających z solarium i wystawiających twarz na działanie promieniowania słonecznego. Ich szybkiemu powstawaniu sprzyja nieużywanie na co dzień kremów z ochroną SPF. Zmarszczki posłoneczne można podzielić na płytkie, nieprzekraczające pół milimetra głębokości oraz głębokie, powodujące pionowe i poziome bruzdy na czole, policzkach i dekolcie.
  • Zmarszczki palacza – Związane są z charakterystyczną pracą mięśni twarzy podczas palenia papierosów. Ich pojawienie się zależy od częstotliwości i długości palenia. Zmarszczki palacza występują dookoła ust w postaci pionowych bruzd, a także w okolicy policzków, powodując zapadanie się skóry. Najczęściej zmiany uwidaczniają się u osób około 50 roku życia.
  • Zmarszczki senne – Ich powstawanie związane jest z przyjmowaniem do snu jednej, niezmiennej pozycji. Najczęściej zmarszczki senne pojawiają się po jednej stronie twarzy w formie podłużnych bruzd na policzkach lub tzw. kurzych łapek w okolicy oka i skroni.
  • Zmarszczki grawitacyjne – Powodowane są naturalnym starzeniem się skóry i działaniem przyciągania ziemskiego. Zazwyczaj tworzą się w okolicy powiek, policzków i szyi. Skóra staje się wówczas mniej elastyczna i sprawia wrażenie zmęczonej. W zaawansowanych przypadkach zmarszczki grawitacyjne mogą powodować powstawanie głębokich, pionowych bruzd na niemalże całej długości twarzy.
usuwanie zmarszczek, kobieta ze zmarszczkami na twarzy

Jak pozbyć się zmarszczek? Skuteczne sposoby na zmarszczki

Niewiele osób wie, że istnieją sprawdzone sposoby na zmniejszenie widoczności zmarszczek, a w niektórych przypadkach można je nawet usunąć. O ile głębokie, zaawansowane bruzdy są trudne do wyeliminowania, tak w przypadku nowych i niewielkich zmian można liczyć na ich zniwelowanie. O czym należy więc pamiętać, aby pozbyć się zmarszczek lub zminimalizować ich widoczność?

#1 Zdrowy tryb życia

Podstawą jędrnej i witalnej cery jest zadbanie o prawidłową dietę i zdrowy tryb życia. Warto więc pić dużo wody, która nawilża skórę i spożywać produkty o wysokiej zawartości witamin i minerałów, które mogą przyczynić się do poprawy kondycji cery. Ponadto warto wprowadzić regularną aktywność fizyczną, co ułatwi dotlenienie tkanek. Jednocześnie należy zadbać o to, aby nie narażać skóry na kontakt z zanieczyszczeniami i chemikaliami, gdyż mogą one wnikać pod skórę, powodując przyspieszanie procesów starzenia się tkanek.

#2 Masaż skóry twarzy i codzienne ćwiczenia

Choć powstawanie zmarszczek mimicznych, sennych czy grawitacyjnych jest nieuniknione, można opóźnić ich uwidacznianie się poprzez wykonywanie masażu i jogi twarzy. W tym celu warto wykorzystać akcesoria takie jak rollery, szczotki lub kamienie Gua Sha. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi w tkankach, co może przyczynić się do zniwelowania widoczności płytkich zmarszczek i opóźnienia procesów powstawania nowych bruzd.

#3 Odpowiednia pielęgnacja cery

Aby zmniejszyć widoczność zmarszczek, należy także zadbać o prawidłową pielęgnację skóry twarzy i dekoltu. Warto więc skupić się na nawilżeniu tkanek, wykonywaniu regularnych peelingów i stosowaniu preparatu odżywczego, który chroni skórę przed powstawaniem na niej uszkodzeń. Ponadto niezwykle ważne jest, aby zabezpieczać cerę przed promieniowaniem UV i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, mróz, czy zanieczyszczenia i chemikalia.

#4 Zabiegi na zmarszczki

W kontekście usunięcia lub zmniejszenia widoczności zmarszczek pomocna może okazać się medycyna estetyczna. Dzisiejsza technologia umożliwia opracowywanie zabiegów medycznych, które mogą mieć wpływ na poprawę kondycji skóry twarzy i dekoltu. Do najczęściej wybieranych przez pacjentów zabiegów zaliczamy m.in.:

  • Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego – Polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi żylnej, a następnie wyodrębnieniu z niej substancji o wysokiej koncentracji płytek krwi. Kolejno lekarz poddaje pacjenta miejscowemu znieczuleniu i wprowadza preparat pod skórę. Zawarte w osoczu substancje mogą pobudzić procesy regeneracyjne tkanek, a także przyczynić się do poprawy jędrności i witalności skóry.
  • Mezoterapię igłową – Polega na wprowadzeniu pod skórę różnego rodzaju substancji z wykorzystaniem niewielkich igieł lub specjalnych aparatów. Igły delikatnie nakłuwają skórę, powodując kontrolowane mikrouszkodzenia i dostarczając do tkanek takie substancje jak kwas hialuronowy, biotynę, czy dwutlenek węgla (w zależności od zaleceń lekarza). Taki zabieg może stymulować produkcję kolagenu, co z kolei może przyczynić się do pobudzenia procesów regeneracyjnych skóry i zmniejszenia widoczności zmarszczek.
  • Laser frakcyjny – Zabieg polega na emisji fal elektromagnetycznych do określonych obszarów skóry, co powoduje powstawanie kontrolowanych mikrouszkodzeń tkanek. W efekcie zabiegu w organizmie mogą aktywować się procesy, które mogą przyczynić się do zwiększenia produkcji kolagenu i usunięcia niewielkich zmarszczek lub zniwelowania widoczności głębszych zmian.
  • Profhilo – To procedura, która może zapobiegać skutkom procesów starzenia się skóry. Metoda polega na wprowadzeniu pod skórę substancji wyprodukowanej na bazie kwasu hialuronowego. Preparat może przyczynić się do uelastycznienia tkanek i zniwelowania wiotkiej cery. Według ekspertów efekt zabiegu może utrzymać się nawet przez 12-18 miesięcy.

Usuwanie zmarszczek – Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z któregokolwiek z zabiegów należy umówić się na wizytę u lekarza medycyny estetycznej, który przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski i sprawdzi stan skóry. Ponadto specjalista wykluczy obecność ewentualnych przeciwwskazań i doradzi, która metoda może przynieść oczekiwane efekty.

Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek?

Aby opóźnić powstawanie zmarszczek, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę i wypijanie co najmniej dwóch litrów płynów dziennie. Ponadto należy stosować prawidłową pielęgnację cery, skupiając się na jej odżywieniu i nawilżeniu. Warto zadbać także o nieprzebywanie w zanieczyszczonych miejscach z dostępem do chemikaliów oraz stosować regularny masaż twarzy, szyi i dekoltu, który ujędrnia skórę i może mieć pozytywny wpływ na zapobieganie szybkiemu powstawaniu zmarszczek.

Usuwanie zmarszczek Podsumowanie

Zmarszczki to zmiany skórne, które zwykle dotyczą osób od 25 roku życia wzwyż. Warto jednak pamiętać, że ich wystąpienie jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, które w zależności od różnych czynników może nadejść prędzej lub później. Chcąc zniwelować widoczność zmarszczek, warto zadbać o zdrowy tryb życia, regularne wykonywanie masażu twarzy i prawidłową pielęgnację skóry twarzy i dekoltu. Warto także umówić się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej, który pomoże w dobraniu odpowiedniej metody ograniczania widoczności zmarszczek.

Zobacz również

5/5 - (1 vote)