Jak radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem?

łysienie plackowate leczenie

Jak radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem?

Łysienie to problem o złożonej etiologii. Poznajmy, przyczyny i rodzaje łysienia oraz zabiegi medycyny estetycznej na nadmierne wypadanie włosów. 

Jak radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem?

Nadmierne wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. Poza czynnikami genetycznymi, nieodpowiednią dietą czy zbyt radykalnym odchudzaniem, łysienie może być wywołane przez przyjmowanie niektórych leków, chemioterapię i radioterapię. Stres, mocne upinanie włosów czy zatrucie metalami ciężkimi także mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.

Łysienie związane jest z wiekiem biologicznym, ale mogą na nie mieć wpływ zaburzenia psychiczne. Włosy wypadają u kobiet w okresie poporodowym. Jak widzimy, istnieje całe spektrum czynników sprzyjających łysieniu. Takie choroby jak: łuszczyca, grzybica, łupież, zapalenie mieszków włosowych są wymieniane w literaturze przedmiotu jako przyczyna łysienia. Palenie tytoniu, picie alkoholu, także są czynnikami mającymi wpływ na tę przypadłość. 

Rodzaje łysienia

Łysienie androgenowe – to najczęstsza postać łysienia występująca u kobiet i mężczyzn. Charakteryzuje się występowaniem siedlisk pozbawionych włosów w okolicy kątów czołowych (zakola), a u kobiet w rejonie czubka głowy. Przyczyną łysienia androgenowego jest niski poziom androgenów, który prowadzi do zaniku mieszków włosowych i włosów. 

Łysienie telogenowe charakteryzuje się przejściem dużej liczby włosów w fazę spoczynku, którą nazywamy telogenem. Objawami łysienia jest utrata włosów, a przyczyną leki, infekcje, zaburzenia hormonalne. Innym rodzajem łysienia jest łysienie plackowate –  występuje ono w formie ognisk pozbawionej włosów skóry o owalnym kształcie. Do przyczyn łysienia plackowatego zalicza się nieprawidłową reakcję układu immunologicznego. Pacjent traci włosy w formie placków. Do łysienia bliznowaciejącego dochodzi na skutek włóknienia zachodzącego w mieszkach włosowych. 

Charakterystyka problemu

Łysienie może być związane z wiekiem – wówczas mówimy o łysieniu fizjologicznym. Na skutek procesów starzenia pacjent obserwuje u siebie nadmierne wypadanie włosów. Możemy o nim mówić, gdy utrata włosów  przekracza poziom 60-100 na dobę. 

Zabiegi na łysienie i nadmierne wypadanie włosów

Terapia peptydowa

Niektórym pacjentom trudno uwierzyć, że wystarczy wykorzystać opatentowaną mieszankę peptydów i kwasu hialuronowego, aby skutecznie zahamować objawy leczenia. Jednak efektywność terapii została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi. Na uwagę zasługuje przedłużone działanie peptydów – aż do 14 dni od zabiegu w klinice. Stymulacja porostu włosów i hamowanie wypadania włosów to główne korzyści zabiegu, podawanego na drodze mezoterapii skóry głowy.

Osocze bogatopłytkowe

Krew obwodowa pacjenta może stać się preparatem o dobroczynnym działaniu – także w kontekście włosów. Po pobraniu krwi i jej odwirowaniu, otrzymujemy preparat bogaty w czynniki wzrostu i płytki krwi. Tak właśnie powstaje osocze bogatopłytkowe, które podaje się igłą w skórę głowy. Mezoterapia skóry głowy jest bezpieczna i małoinwazyjna.

Płytki krwi i czynniki wzrostu są gwarantem uruchomienia procesu podziału komórek. W skórze głowy poprawia się ukrwienie, a komórki macierzyste i fibroblasty zostają pobudzone. Jest to terapia idealna dla alergików – biozgodny preparat nie powoduje reakcji alergicznej, ponieważ pochodzi z organizmu pacjenta. 

Przeszczep komórek macierzystych

Pobrana tkanka tłuszczowa zostaje odfiltrowana i podawana w skórę głowy. Mezoterapia skóry głowy komórkami macierzystymi prowadzi do osiągnięcia takich efektów jak: rewitalizacja i regeneracja mieszków włosowych. Zabieg jest bezpieczny, ponieważ preparat pozyskiwany jest z organizmu pacjenta. 

Karboksyterapia

W leczeniu łysienia androgenowego można zastosować karboksyterapię. Zabieg przyczynia się do pogrubienia łodygi włosa, stymulacji wzrostu włosów i zmniejszenia ich wypadania. Wykorzystuje atuty dwutlenku węgla, który podaje się pacjentowi igłą śródskórnie. Dwutlenek węgla szybko rozprowadza się po tkankach, a pacjent ma jedynie zaczerwienienie w miejscach ukłucia. 

Przeszczep włosów.

Jeżeli dojdzie do wyraźnego przerzedzenia lub całkowitego wypadnięcia włosów można skorzystać z przeszczepu włosów.

Piśmiennictwo

M.Bednarek, C.Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego choroby skóry głowy, [w:] Kosmetologia Estetyczna 3/2019, vol.8,  s.393-396.

P.Styczeń, Włosom na ratunek, [w:] Art Of Beauty Nr 2 2015. 

Zobacz również:

5/5 - (1 vote)