Jak się przygotować do zabiegu usuwania makijażu permanentnego?
Jak się przygotować do zabiegu usuwania makijażu permanentnego? Laseroterapia jest stosowana do odmładzania, redukcji blizn, leczenia trądziku. Jej zalety i skuteczność są wykorzystywane również do usuwania niechcianego makijażu permanentnego. Jak wygląda gojenie po laserze i kiedy warto usunąć makijaż permanentny w klinice?
Jak się przygotować do zabiegu usuwania makijażu permanentnego?
Co to jest makijaż permanentny?
Makijaż permanentny to rodzaj tatuażu, utrzymujący się na skórze od 3 do 6 lat. Lingerista używa specjalnych pigmentów, które prowadzą do naturalnego efektu i uzyskania delikatnej barwy makijażu. Można z powodzeniem wykonać makijaż permanentny brwi czy ust. Jest to popularna usługa kosmetyczna sięgająca po różne techniki, pozwalająca na oszczędność czasu, brak konieczności ciągłego malowania się i uzyskanie atrakcyjnego wyglądu.
Z makijażu permanentnego ust czy brwi korzystają kobiety i mężczyźni (pigmentacja skóry głowy). Powszechność makijażu permanentnego spowodowała, że wielu pacjentów staje przed problemem jego usunięcia. Tu z pomocą przychodzi profesjonalny gabinet medycyny estetycznej w Poznaniu oferujący laserowe usuwanie makijażu permanentnego.
Usuwanie makijażu permanentnego – przyczyny
Pacjenci decydują się na usunięcie makijażu z wielu powodów. Najczęściej impulsem do znalezienia gabinetu medycyny estetycznej w Poznaniu jest wybarwienie makijażu, co obniża estetykę twarzy i wpływa negatywnie na samoocenę. Makijaż wybarwia się na czerwono lub niebiesko już po paru miesiącach.
Przyczyną chęci usunięcia makijażu może być zmieniająca się moda lub chęć zmiany koloru ust lub oprawy oczu. Często laserowe usuwanie makijażu permanentnego jest podyktowane nieprofesjonalnym wykonaniem makijażu. Przyczyną usunięcia może być wiotczenie skóry wokół ust czy oczu.
Laserowe usuwanie makijażu permanentnego – przeciwwskazania
Pacjent powinien udać się na konsultację, gdzie lekarz lub kosmetolog rozmawia z pacjentem i odrzuca przeciwwskazania: ciąża i laktacja, aktywne infekcje w obszarze zabiegowym, choroby skóry, aktywna cukrzyca, hemofilia czy aktywne nowotwory. Z zabiegu laseroterapii dyskwalifikują wirusy i przeziębienia – poddać się procedurze mogą tylko osoby zdrowe. Po przeprowadzeniu wywiadu następuje kwalifikacja do zabiegu.
Jak się przygotować do zabiegu usuwania makijażu permanentnego?
Po odrzuceniu przeciwwskazań, lekarz przekazuje zalecenia przedzabiegowe, do których pacjent powinien się zastosować. 30 dni przed planowanym zabiegiem nie można się opalać i korzystać z solarium. 7 dni przed wizytą w klinice należy zrezygnować ze stosowania peelingów.
Laserowe usuwanie makijażu permanentnego w Poznaniu – przebieg zabiegu
Pacjent otrzymuje znieczulenie w formie kremu, co minimalizuje ból i poprawia komfort zabiegu. Laserowe usuwanie makijażu permanentnego w Poznaniu przynosi najlepsze efekty z wykorzystaniem lasera Q-Switched lub pikosekundowego. Lekarz kieruje głowicę lasera w obszar twarzy, a promieniowanie laserowe naświetla skórę i doprowadza do rozbijania barwnika na drobne cząsteczki.
Specjalista wykonuje parę pasaży laserem, a barwnik stopniowo blaknie i jest wydalany z organizmu po pewnym czasie poprzez fagocytozę. Laserowego usuwania makijażu permanentnego nie da się wykonać podczas jednej wizyty, potrzebna jest seria zabiegów. Barwnik stopniowo blaknie, ale ostateczny rezultat zależy od wielu czynników takich jak: rodzaj pigmentu, głębokość aplikacji barwnika, miejsce jego podania oraz jakość użytego barwnika.
Zwykle laserowe usuwanie makijażu permanentnego (pełna terapia) trwa od 3 do 6 spotkań (1,5 miesiąca). Po tym okresie pacjent zostaje pozbawiony niechcianego makijażu. Po zabiegu nie jest potrzebna rekonwalescencja, pacjent od razu wraca do codziennych zajęć i życia zawodowego.
Laserowe usuwanie makijażu permanentnego brwi – gojenie
Skóra po zabiegu laseroterapii goi się około 5-8 tygodni. Zaraz po zabiegu w miejscu usunięcia makijażu pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, które samoczynnie ustępują. Zalecenia lekarskie opierają się na codziennym odkażaniu pola zabiegowego i zmienianiu opatrunków.
Lekarz przepisuje krem pozabiegowy, który koi i łagodzi skórę poddanej działaniu lasera. Nie można przez 5-8 tygodni korzystać z sauny i basenu. Zalecenia pozabiegowe wymagają stosowania kremu z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50 przez okres 3-4 miesięcy.
Laser do usuwania makijażu permanentnego
Choć lasery pikosekundowe są bardzo popularnym narzędziem zabiegowym przy usuwaniu makijażu permanentnego, to lepsze efekty zapewnia laser Q-Switched. W naszej klinice wykorzystujemy go do usuwania tatuaży i makijażu permanentnego.
Laser do usuwania makijażu permanentnego Q-Switched to laser o długości fali 532 nm i 1064 nm. Dzięki zjawisku selektywnej fototermolizy i zasady rozdzielania ciepła destrukcji ulega tylko leczony obszar, a zdrowa tkanka pozostaje nietknięta.
Krótki czas trwania impulsu liczony w nanosekundach zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale i szybkość zabiegu, który trwa max. kilkanaście minut. Laser Q-Switched emituje wiązkę światła, która jest pochłaniana przez barwnik – następuje absorpcja w zakresie wody i hemoglobiny. Innowacyjność lasera umożliwia także głęboką penetrację wewnątrz tkanek.
Barwnik jest rozbijany na drobne cząsteczki i stopniowo wydalany z organizmu przez układ immunologiczny. Podczas laseroterapii energia optyczna przekształcana jest w cieplną. Tusz z barwnika stopniowo się rozjaśnia, a skóra nie jest narażona na oparzenia czy krwawienie. Jest to zabieg lunchowy, który pozwala na pozbycie się niechcianego makijażu w bezpieczny sposób z udziałem certyfikowanego sprzętu.
Laserowe usuwanie makijażu permanentnego – cena
- W naszej klinice jedna sesja terapeutyczna z kosmetologiem lub lekarzem kosztuje 250 zł. Aby pozbyć się makijażu permanentnego należy poddać się od 3 do 6 sesji.
- Liczba wizyt jest zależna od głębokości i trwałości barwnika oraz od indywidualnych wskazań pacjenta.
Piśmiennictwo
- Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010
- D. Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski, Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych, Przegląd metod, [w:] Kosmetologia Estetyczna 6, 645-652.
Zobacz również:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat