Jak działa Laser frakcyjny?

zabiegi z zastosowaniem lasera frakcyjnego

Jak działa Laser frakcyjny?

Lasery frakcyjne znajdują zastosowanie w resurfacingu czy usuwaniu blizn i przebarwień. Laseroterapia to małoinwazyjna terapia będą alternatywą do zabiegów chirurgicznych. Zabieg laserem frakcyjnym CO2 w Poznaniu powinien być przeprowadzony przez doświadczonego lekarza w renomowanej klinice, aby zapewnić oczekiwane rezultaty. Podstawą działania lasera frakcyjnego jest zjawisko selektywnej fototermolizy – na czym polega i dlaczego odgrywa tak dużą rolę w odmładzaniu skóry?

Co to jest laser frakcyjny?

Laser frakcyjny wprowadzono do medycyny w 2004 roku – od tamtej pory jego znaczenie w leczeniu defektów skórnych, schorzeń i chorób stale rośnie. Laser frakcyjny jest urządzeniem medycznym o określonej długości fali i mocy, które powoduje kontrolowane uszkodzenia skóry, uruchamiające procesy regeneracyjne w organizmie.

Dzięki temu laser frakcyjny może zastąpić zabiegi chirurgiczne, oferując pacjentowi nie tylko efektywne odmładzanie, usuwanie blizn czy rozstępów, ale i komfort podczas zabiegu oraz natychmiastowy powrót do aktywności zawodowych i towarzyskich. Światło lasera o odpowiedniej długości fali działa na chloroform, którym jest w tym przypadku woda.

Następuje kontrolowane uszkodzenie skóry bez destrukcji okolicznych tkanek. Procedura jest bezbolesna (podaje się krem znieczulający), małoinwazyjna i nie wymaga hospitalizacji.

Jak działa Laser frakcyjny

Zabiegi laseroterapii w gabinetach medycyny estetycznej działają w oparciu o frakcyjną fototermolizę. Polega ona na ogrzewaniu wiązką lasera chorego obszaru skóry. Po przekształceniu energii w energię termiczną dochodzi do koagulacji tkanek, denaturacji białek i odparowania tkanek. Dzięki selektywnej fototermolizie laser frakcyjny działa tylko na wybiórczy obszar skóry, tworząc punkty i pozostawiając wokół obszary zdrowej skóry.

To od tych stref zdrowej skóry nie poddanym działaniu lasera, rozpoczynają się procesy regeneracyjne. Zasięg tych procesów znacznie wykracza poza obszar naświetlanej skóry. Drugim efektem laseroterapii jest doprowadzenie do ujędrnienia i napięcia skóry – jest to możliwe za sprawą obkurczenia włókien kolagenowych. Laser stymuluje produkcję nowego kolagenu. Podczas zabiegów medycyny estetycznej powstają strefy koagulacji tzw. MTZ (Micro Thermal Zone) o określonym przekroju i głębokości.

Warto nadmienić, że użycie lasera frakcyjnego CO2 w resurfacingu zapewnia brak krwawienia podczas zabiegu i wysoką precyzję. Gwarantuje także niewielkie uszkodzenia głębiej leżących komórek.

Do grupy laserów frakcyjnych ablacyjnych, które stosujemy w naszej klinice zaliczamy: laser frakcyjny CO2 i laser erbowo-yagowy. Często wykorzystywanym laserem frakcyjnym CO2 jest sprzęt o długość fali wynoszącej 10.600nm. Jest wskazany do usuwania zmarszczek, przebarwień, może pracować w trybie ciągłym lub pulsacyjnym.

Innym laserem jest laser erbowo-yagowy o długości fali 2940 nm. Cechy szczególne lasera sprawiają, że znajduje zastosowanie w usuwaniu zmian skórnych takich jak: brodawki łojotokowe, plamy soczewicowate, poprawa napięcia skóry, redukcja przebarwień i rozstępów

Innym laserem frakcyjnym jest laser tulowy – jest to laser nieablacyjny, nie ma rekonwalescencji, jest zalecany szczególnie na przebarwienia i drobne zmarszczki. Rozjaśnia, ujędrnia skórę, redukuje blizny.

Pośród laserów frakcyjnych wyróżniamy:

  1. lasery ablacyjne (naruszenie warstwy rogowej skóry, efektem jest złuszczanie i dłuższa rekonwalescencja) – przykładem jest laser CO2 i laser erbowo-yagowy
  2. lasery nieblacyjne (nie ma naruszenia warstwy rogowej skóry, bardzo krótka rekonwalescencja, przeważnie jeden dzień, można wykonywać latem pod warunkiem nieopalania się) – przykładem jest laser tulowy. Świetnie się sprawdza także w leczeniu wypadania włosów.

Laser frakcyjny – wskazania 

Laser frakcyjny CO2 znajduje zastosowanie w leczeniu oznak starzenia. Jest to sprawdzona metoda terapeutyczna w usuwaniu zmarszczek (lwia zmarszczka, zmarszczki mimiczne, kurze łapki), przebarwień czy rozszerzonych porów. Pacjenci z bruzdami nosowo-wargowymi często poddają się zabiegom laseroterapii. Druga grupa wskazań to przebarwienia i blizny potrądzikowe (pooperacyjne, pourazowe, po ospie). Trzecią grupą wskazań jest laserowe usuwanie rozstępów.

Zabieg laserem frakcyjnym w Poznaniu?

Po odrzuceniu przeciwwskazań pacjent jest kwalifikowany do zabiegu laserem frakcyjnym. Lekarz dobiera odpowiedni rodzaj lasera, tłumaczy pacjentowi przebieg terapii. Przed rozpoczęciem naświetlania skóry podaje się znieczulenie kremem. Lekarz dobiera gęstość energii i długość fali, a następnie kieruje wiązkę lasera w miejsce występowania problemu skórnego.

Podczas zabiegu laserem frakcyjnym urządzenie tworzy na skórze mikroskopijne mikrouszkodzenia, a energia cieplna dociera w głąb skóry właściwej. Uruchamia to proces tworzenia się nowego kolagenu. W konsekwencji skóra staje się ujędrniona i bardziej elastyczna.

Laser frakcyjny – jak długo się goi?

Laser frakcyjny to małoinwazyjna procedura. Skóra po zabiegu laseroterapii może być obrzęknięta i występuje na niej zaczerwienienie. Pacjent parę godzin po procedurze może odczuwać intensywne ciepło. Po paru dniach od wizyty w polu zabiegowym tworzą się strupki, które samoczynnie ustępują i zostają zastąpione zdrową skórą. Po laseroterapii skóra się łuszczy, może też występować swędzenie. Laseroterapia nie wyłącza pacjenta z życia prywatnego i zawodowego.

Piśmiennictwo

  • I.Walecka, B.Kwiek, Zastosowanie laserów w dermatologii. rekomendacje polskiego towarzystwa dermatologicznego. część 1. Lasery w dermatochirurgii [w:] Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny 2022/1.
  • D. Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski, Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych, Przegląd metod, [w:] Kosmetologia Estetyczna 6, 645-652.
  • Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010

Zobacz również:

5/5 - (5 votes)