Jak wygląda stulejka

Jak wygląda stulejka?

Stulejka to częsty problem występujący zarówno u małych chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. Stulejka polega na zwężeniu otworu napletka i może powodować nieprzyjemne objawy. Poznajmy definicję stulejki, jej przyczyny oraz sposoby leczenia u urologa Poznań.

Jak wygląda stulejka – definicja

Jest to defekt anatomiczny, który polega na zwężeniu ujścia napletka, które ogranicza lub uniemożliwia ściąganie napletka w stanie spoczynku lub wzwodu członka. Stulejka może prowadzić do bólu, dyskomfortu, które towarzyszą pacjentowi podczas wykonywania czynności higienicznych. Jest to problem dotyczący zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jak wygląda stulejka w praktyce

U dorosłych stulejka może powodować ból podczas odbywania stosunku seksualnego tudzież problemy ze wzwodem, obniżając satysfakcję z życia seksualnego czy stając się źródłem kompleksów. U mężczyzn stulejka może mieć konsekwencje zdrowotne dla partnerki, wywołując u niej nawracające stany zapalne. Mężczyźni z problemem stulejki są narażenia na stany zapalne okolic prącia i inne poważne konsekwencje zdrowotne.  

W medycynie wyróżnia się dwa typy stulejki – wrodzoną i nabytą. Ta pierwsza jest wykrywana w dzieciństwie i źle leczona towarzyszy pacjentowi także w życiu dorosłym. Przyczyną nabytej stulejki są zmiany w obrębie skóry napletka. 

Stulejka u dorosłych

Stulejka u dorosłych mężczyzn wiąże się z nieprzyjemnymi objawami takimi jak: utrudnianie oddawania moczu, możliwość wystąpienie ryzyka zakażenia dolnych i górnych dróg moczowych, powstawanie stanów przedrakowych czy raka prącia na skutek odkładania się pod napletkiem drażniącej żołądź mastki. Stulejka może prowadzić do zakażeń narządów płciowych i problemów w życiu seksualnym. 

Leczenie stulejki

W początkowym stadium leczenie stulejki jest nieoperacyjne. Polega ono na smarowaniu zwężonego napletka maścią sterydową. Często ta metoda jest skuteczna i pomaga uniknąć zabiegu chirurgicznego. Drugą metodą leczenia stulejki w początkowym stadium jest metoda Beaugé’a, która polega na naciąganiu napletka rozgrzanego w gorącej kąpieli. 

Bardzo często stosuje się leczenie operacyjne u urologa Poznań. Jedną z chirurgicznych metod leczenia stulejki jest obrzezanie. Polega to na chirurgicznym usunięciu części lub całości napletka, a następnie na uformowaniu wolnych brzegów skóry. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg cechuje się bezpieczeństwem i nieinwazyjnością. U dzieci zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.  Po zabiegu  u dorosłych mężczyzn pozostałość napletka może być obrzęknięta, co powoduje dolegliwości bólowe. Jednak obrzęk ustępuje po kilku-kilkunastu dniach i wówczas rana dobrze się goi. Zabieg obrzezania jest skuteczny i zapewnia łatwiejsze zachowywanie higieny. 

Drugim z zabiegów jest plastyka napletka. Zabieg polega na podłużnym nacięciu napletka w jednym lub kilku miejscach oraz wykonaniu zszycia. Efektem zabiegu jest poszerzenie napletka i uzyskanie lepszego efektu kosmetycznego. Zabieg podobnie jak obrzezanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg plastyki stulejki można wykonać tylko we wczesnym stadium zaawansowania stulejki. 

5/5 - (7 votes)