Co to jest lwia zmarszczka?
Co to jest lwia zmarszczka?
Lwia zmarszczka nadaje pacjentowi groźnego wyglądu. Czym się charakteryzuje, jakie są jej przyczyny i metody leczenia?
Co to jest lwia zmarszczka?
Jest to pionowa bruzda między brwiami. Pojawia się u pacjentów po 30 roku życia i jest związana z aktywnością parzystych mięśni odpowiedzialnych za marszczenie brwi. Negatywnym skutkiem pojawienia się lwiej zmarszczki jest nadanie twarzy groźnego wyglądu. Lwią bruzdę zaliczamy do zmarszczek mimicznych. Ten defekt estetyczny często występuje u osób z ekspresyjną mimiką twarzy lub często irytujących się.
To prawda, że początkowo defekt estetyczny ma charakter tymczasowy – objawia się tylko podczas napięcia mięśni. Z czasem lwia zmarszczka utrwala się, zostając u pacjenta na stałe i nadając jego twarzy niekorzystnego wyglądu. U pacjenta może wystąpić pojedyncza bruzda lub dwie symetryczne linie mieszące się między brwiami u nasady nosa.
Lwia zmarszczka – przyczyny
Za powstanie lwiej bruzdy odpowiada aktywność mięśni twarzy – na skutek mimiki z czasem te zmarszczki ulegają utrwaleniu. Głównymi sprawcami lwiej zmarszczki są dwa mięśnie marszczące brwi i mięsień prosty nosa. O skłonności do lwiej zmarszczki decydują uwarunkowania genetyczne i anatomia. Przyczyną jest częste złoszczenie się i nadawanie twarzy groźnego wyglądu, podczas których dochodzi do skurczy mięśni. Przyczyn lwiej zmarszczki należy szukać również w czynnikach zewnętrznych – jej występowanie może nasilać styl życia, ekspozycja na promieniowanie UV i UVB oraz pielęgnacja cery.
Zabiegi na lwią zmarszczkę
Lwia zmarszczka – botoks efekty
Botoks to neurotoksyna, która wywołuje paraliż mięśni twarzy, co pozwala na usunięcie zmarszczek. W medycynie estetycznej to właśnie zabieg botoksem pozwala na najskuteczniejsze pozbycie się pionowej bruzdy pomiędzy brwiami. Toksyna botulinowa jest wytworzona przez beztlenowe bakterie Gram – dodatnie nazywane pałeczkami jadu kiełbasianego. Mechanizm działania botoksu polega na blokowaniu acetylocholiny w połączeniach nerwowo-mięśniowych, co w konsekwencji prowadzi do rozluźnienia mięśni i usunięcia zmarszczek.
Zabieg likwidacji lwiej zmarszczki rozpoczyna się od kwalifikacji pacjenta po odrzuceniu przeciwwskazań. Lekarz dobiera odpowiednią dawkę botoksu typu A. Zabieg charakteryzuje się serią iniekcji preparatu w obszar czoła. Iniekcje są precyzyjne i wykonywane odpowiednią techniką. Blokada połączeń nerwowych odbywa się po kilku dniach. Efektem botoksu jest usunięcie niechcianej bruzdy i nadanie twarzy bardziej łagodnego wyglądu. Rezultaty utrzymują się nawet do 6-8 miesięcy.
Lwia zmarszczka – kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy posiada właściwości wiązania wody w organizmie, a jego częste wykorzystanie w medycynie estetycznej wynika z efektywności metody i szerokiego spektrum zastosowania. Dlatego zabiegi na lwią zmarszczkę wykorzystują także kwas hialuronowy. Lekarz wstrzykuje go śródskórnie w obszar czoła, gdzie występuje lwia zmarszczka.
Kwas hialuronowy nawilża skórę, poprawia nawodnienie i gęstość skóry. Prowadzi także do jej rewitalizacji. Jest z powodzeniem stosowany jako forma profilaktyki przeciwzmarszczkowej lub remedium na istniejące bruzdy czy zmarszczki. W celu usunięcia lwiej bruzdy niezbędne jest powtórzenie zabiegu po około 12 miesiącach. Sam zabieg jest krótki, nieinwazyjny i nie wymaga rekonwalescencji.
Laseroterapia
W naszym gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu rekomendujemy również właściwości lasera frakcyjnego CO2 w likwidowaniu oznak starzenia. Wiązka lasera o odpowiedniej długości fali skutecznie radzi sobie z defektami skórnymi takimi jak: lwia zmarszczka. Skóra jest nagrzewana laserem, doprowadzając do kontrolowanych uszkodzeń.
Dzięki pobudzeniu fibroblastów do produkcji nowego kolagenu skóra staje się wygładzona, jędrna i odmłodzona. Dla uzyskania pełnego efektu likwidacji lwiej zmarszczki należy poddać się serii zabiegów wedle zaleceń lekarza.
Mikronakłuwanie
Na lwią bruzdę, zamiast klasycznej mezoterapii, warto zastosować mezoterapią mikroigłową (frakcyjną). Dzięki innowacyjnemu penowi wyposażonemu w 16-izolowanych mikroigieł, zabieg zapewnia lepsze efekty niż w przypadku innych metod. Pen dokonuje tysięcy kontrolowanych mikronakłuć w obrębie czoła, które uruchamiają proces odnowy skóry i produkcji kolagenu oraz elastyny.
Podczas terapii podawane są substancje aktywne o prozdrowotnym działaniu. Dzięki częstym nakłuciom substancje mogą być dostarczane na większą głębokość, co poprawia efekty. Głównym atutem mezoterapii mikroigłowej jest pobudzenie skóry do odnowy biologicznej i skuteczniejszej regeneracji.
Piśmiennictwo
- Osika, A. Wesołowska, Możliwości opóźniania procesów starzenia się skóry z wykorzystaniem wybranych substancji leczniczych, [w:] Farm Pol, 2019, 75(7): 369-376.
- Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010
Zobacz również:
- Jakie zabiegi na skórę wykonać w okresie zimowym?
- Jak radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem?
- Zmarszczki wokół ust – jak się pozbyć?
- Jak zmniejszyć zbyt duże piersi?
- Jak się przygotować do zabiegu usuwania makijażu permanentnego?
- Trycholog
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat