Zmarszczki wokół ust – jak się pozbyć?

zmarszczki przy ustach

Zmarszczki wokół ust – jak się pozbyć?

Charakterystyczne pionowe bruzdy wokół warg to jak się okazuje nie tylko cecha palaczy. Mogą pojawić się u wszystkich pacjentów na skutek uwarunkowań genetycznych czy też z powodu zbyt częstego picia przez słomkę lub układania ust w dziubek podczas selfie.

Zmarszczki palacza można skutecznie zlikwidować z pomocą szerokiego spektrum zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu tj. botoks, kwas hialuronowy, kwas polimlekowy czy mezoterapia igłowa.

Co to są zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza to pionowe kreski zlokalizowane wokół dolnej i górnej wargi. Powstają u osób palących papierosy na skutek aktywności mięśni wokół ust wykorzystywanych podczas palenia. Nie jest to jednak problem zarezerwowany tylko dla nałogowych palaczy – zmarszczki wokół ust pojawiają się u niepalących pacjentów z powodu postępujących procesów starzenia się skóry.

Zmarszczki palacza są bardzo nieestetyczne – początkowo są płytkie, lecz z czasem pogłębiają się. Są trudne do zakamuflowania makijażem i usunięcia z pomocą domowej pielęgnacji. Dodają pacjentowi lat i przyczyniają się do spadku samooceny. Jednak na zmarszczki palacza istnieją sprawdzone zabiegi medycyny estetycznej, które pozwalają na ich likwidację. 

Zmarszczki wokół ust

Zmarszczki palacza – przyczyny

Powstają u palaczy poprzez nasilenie aktywności mięśni mimicznych znajdujących się wokół warg. Osoby palące często układają w charakterystyczny sposób usta, wargi ściśle otaczają papieros, dlatego mięśnie w tym rejonie są szczególnie eksploatowane. Palenie papierosów wiąże się z degradacją włókien kolagenowych i wpływa na pogłębianie procesu starzenia się skóry oraz jej przesuszenie.

Zmarszczki palacza to zmarszczki mimiczne, które bardzo często występują u osób pijących przez słomkę, grających na instrumentach dętych lub pozujących do „selfie” z charakterystycznym dziubkiem.  Przyczyną mogą być również uwarunkowania genetyczne. U osób, które stosują niewłaściwą dietę, spożywają zbyt małą ilość wody, czy są narażone na promieniowanie UV, ryzyko powstania zmarszczek wokół ust jest większe. 

Zmarszczki wokół ust – jak się pozbyć?

Zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej Poznań

Kwas L-polimlekowy

Leczenie zmarszczek wokół ust powinno się odbywać możliwie naturalnymi metodami. Do tej grupy zabiegów zaliczamy terapię kwasem polimlekowym. Podobnie jak kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka. Podawanie kwasu L-polimlekowego w obszar ust prowadzi do usunięcia zmarszczek i uzyskania efektu odmłodzenia.

Lekarz aplikuje wypełniacz z pomocą cienkiej igły. Zabieg jest komfortowy i bezbolesny (stosuje się krem znieczulający). Na efekty należy poczekać parę tygodni. Rekomenduje się serię zabiegów, aby całkowicie zlikwidować problem zmarszczek palacza. 

Kwas hialuronowy – skuteczne usuwanie zmarszczek w Poznaniu

To jeden z zabiegów o największej skuteczności leczenia zmarszczek wokół ust. Wypełnianie zmarszczek palacza kwasem hialuronowym jest często wybierane przez pacjentów, ponieważ jest to naturalnie występujący składnik w organizmie, a zabieg z jego udziałem prowadzi do uzyskania naturalnych efektów.

Wraz z wiekiem spada zawartość kwasu hialuronowego w organizmie, co prowadzi do wysuszenia skóry i utraty jędrności. Kwas hialuronowy wstrzykuje się po kwalifikacji pacjenta do zabiegu wzdłuż linii zmarszczek (należy odrzucić przeciwwskazania, o których poinformuje lekarz). Dzięki odpowiedniej technice można uzyskać natychmiastowe efekty w postaci wygładzenia.

Pełne efekty terapeutyczne pojawiają się po paru dniach. Wypełnianie zmarszczek palacza kwasem hialuronowym zapewnia redukcję niechcianego defektu skórnego. Ale to nie wszystko. Nadaje skórze nawilżenie, odżywia ją i rewitalizuje. 

Botoks na zmarszczki palacza

Seria iniekcji botoksem prowadzi do blokady przewodnictwa nerwowego, skutkując rozluźnieniem napięcia mięśniowego w polu zabiegowym i wypełnieniem zmarszczek palacza. Jad kiełbasiany jest silną toksyną, jednak w rękach doświadczonego lekarza, zabieg botoksem jest w pełni bezpieczny i prowadzący do przewidywalnych rezultatów klinicznych.

Lekarz ustala odpowiednią dawkę botoksu i dokonuje precyzyjnych wkłuć. Zaletą podania botoksu jest jego skuteczność w usuwaniu zmarszczek oraz skurczy mięśniowych. Efekty botoksu utrzymują się nawet do 8 miesięcy, po tym okresie należy wrócić na zabieg przypominający. 

Mezoterapia igłowa

Skuteczne usuwanie zmarszczek w Poznaniu, w tym zmarszczek palacza, można wykonać z pomocą mezoterapii. Lekarz z pomocą strzykawki z igłą dokonuje serii iniekcji, podczas których aplikowane są substancje czynne. Urazy uruchamiają procesy regeneracyjne, a skuteczność zabiegu jest potęgowana przez właściwości substancji czynnych.

Na zmarszczki palacza warto zastosować wampirzy lifting, czyli osocze bogatopłytkowe. Pobrana krew pacjenta, jest odpowiednio odwirowywania i następnie podawana na drodze iniekcji w obszar wokół ust. Efektem zabiegu jest rewitalizacja skóry, usunięcie zmarszczek i wsparcie naturalnych procesów regeneracyjnych.  

Piśmiennictwo

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

  1. Osika, A. Wesołowska, Możliwości opóźniania procesów starzenia się skóry z wykorzystaniem wybranych substancji leczniczych, [w:] Farm Pol, 2019, 75(7): 369-376. 

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010

Zobacz również:

5/5 - (5 votes)