Zmarszczki wokół ust – jak się pozbyć?
Zmarszczki wokół ust – jak się pozbyć?
Charakterystyczne pionowe bruzdy wokół warg to jak się okazuje nie tylko cecha palaczy. Mogą pojawić się u wszystkich pacjentów na skutek uwarunkowań genetycznych czy też z powodu zbyt częstego picia przez słomkę lub układania ust w dziubek podczas selfie.
Zmarszczki palacza można skutecznie zlikwidować z pomocą szerokiego spektrum zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu tj. botoks, kwas hialuronowy, kwas polimlekowy czy mezoterapia igłowa.
Co to są zmarszczki palacza?
Zmarszczki palacza to pionowe kreski zlokalizowane wokół dolnej i górnej wargi. Powstają u osób palących papierosy na skutek aktywności mięśni wokół ust wykorzystywanych podczas palenia. Nie jest to jednak problem zarezerwowany tylko dla nałogowych palaczy – zmarszczki wokół ust pojawiają się u niepalących pacjentów z powodu postępujących procesów starzenia się skóry.
Zmarszczki palacza są bardzo nieestetyczne – początkowo są płytkie, lecz z czasem pogłębiają się. Są trudne do zakamuflowania makijażem i usunięcia z pomocą domowej pielęgnacji. Dodają pacjentowi lat i przyczyniają się do spadku samooceny. Jednak na zmarszczki palacza istnieją sprawdzone zabiegi medycyny estetycznej, które pozwalają na ich likwidację.
Zmarszczki wokół ust
Zmarszczki palacza – przyczyny
Powstają u palaczy poprzez nasilenie aktywności mięśni mimicznych znajdujących się wokół warg. Osoby palące często układają w charakterystyczny sposób usta, wargi ściśle otaczają papieros, dlatego mięśnie w tym rejonie są szczególnie eksploatowane. Palenie papierosów wiąże się z degradacją włókien kolagenowych i wpływa na pogłębianie procesu starzenia się skóry oraz jej przesuszenie.
Zmarszczki palacza to zmarszczki mimiczne, które bardzo często występują u osób pijących przez słomkę, grających na instrumentach dętych lub pozujących do „selfie” z charakterystycznym dziubkiem. Przyczyną mogą być również uwarunkowania genetyczne. U osób, które stosują niewłaściwą dietę, spożywają zbyt małą ilość wody, czy są narażone na promieniowanie UV, ryzyko powstania zmarszczek wokół ust jest większe.
Zmarszczki wokół ust – jak się pozbyć?
Zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej Poznań
Kwas L-polimlekowy
Leczenie zmarszczek wokół ust powinno się odbywać możliwie naturalnymi metodami. Do tej grupy zabiegów zaliczamy terapię kwasem polimlekowym. Podobnie jak kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka. Podawanie kwasu L-polimlekowego w obszar ust prowadzi do usunięcia zmarszczek i uzyskania efektu odmłodzenia.
Lekarz aplikuje wypełniacz z pomocą cienkiej igły. Zabieg jest komfortowy i bezbolesny (stosuje się krem znieczulający). Na efekty należy poczekać parę tygodni. Rekomenduje się serię zabiegów, aby całkowicie zlikwidować problem zmarszczek palacza.
Kwas hialuronowy – skuteczne usuwanie zmarszczek w Poznaniu
To jeden z zabiegów o największej skuteczności leczenia zmarszczek wokół ust. Wypełnianie zmarszczek palacza kwasem hialuronowym jest często wybierane przez pacjentów, ponieważ jest to naturalnie występujący składnik w organizmie, a zabieg z jego udziałem prowadzi do uzyskania naturalnych efektów.
Wraz z wiekiem spada zawartość kwasu hialuronowego w organizmie, co prowadzi do wysuszenia skóry i utraty jędrności. Kwas hialuronowy wstrzykuje się po kwalifikacji pacjenta do zabiegu wzdłuż linii zmarszczek (należy odrzucić przeciwwskazania, o których poinformuje lekarz). Dzięki odpowiedniej technice można uzyskać natychmiastowe efekty w postaci wygładzenia.
Pełne efekty terapeutyczne pojawiają się po paru dniach. Wypełnianie zmarszczek palacza kwasem hialuronowym zapewnia redukcję niechcianego defektu skórnego. Ale to nie wszystko. Nadaje skórze nawilżenie, odżywia ją i rewitalizuje.
Botoks na zmarszczki palacza
Seria iniekcji botoksem prowadzi do blokady przewodnictwa nerwowego, skutkując rozluźnieniem napięcia mięśniowego w polu zabiegowym i wypełnieniem zmarszczek palacza. Jad kiełbasiany jest silną toksyną, jednak w rękach doświadczonego lekarza, zabieg botoksem jest w pełni bezpieczny i prowadzący do przewidywalnych rezultatów klinicznych.
Lekarz ustala odpowiednią dawkę botoksu i dokonuje precyzyjnych wkłuć. Zaletą podania botoksu jest jego skuteczność w usuwaniu zmarszczek oraz skurczy mięśniowych. Efekty botoksu utrzymują się nawet do 8 miesięcy, po tym okresie należy wrócić na zabieg przypominający.
Mezoterapia igłowa
Skuteczne usuwanie zmarszczek w Poznaniu, w tym zmarszczek palacza, można wykonać z pomocą mezoterapii. Lekarz z pomocą strzykawki z igłą dokonuje serii iniekcji, podczas których aplikowane są substancje czynne. Urazy uruchamiają procesy regeneracyjne, a skuteczność zabiegu jest potęgowana przez właściwości substancji czynnych.
Na zmarszczki palacza warto zastosować wampirzy lifting, czyli osocze bogatopłytkowe. Pobrana krew pacjenta, jest odpowiednio odwirowywania i następnie podawana na drodze iniekcji w obszar wokół ust. Efektem zabiegu jest rewitalizacja skóry, usunięcie zmarszczek i wsparcie naturalnych procesów regeneracyjnych.
Piśmiennictwo
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- Osika, A. Wesołowska, Możliwości opóźniania procesów starzenia się skóry z wykorzystaniem wybranych substancji leczniczych, [w:] Farm Pol, 2019, 75(7): 369-376.
Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010
Zobacz również:
- Jakie zabiegi na skórę wykonać w okresie zimowym?
- Znamiona barwnikowe – skąd się biorą i jak usunąć?
- Jak radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem?
- Jak zmniejszyć zbyt duże piersi?
- Jak się przygotować do zabiegu usuwania makijażu permanentnego?
- Trycholog
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat