Ozonoterapia – leczenie ozonem
Czym jest ozon?
Ozon, zwany inaczej trójtlenkiem (03) lub tlenem pachnącym, jest odmianą alotropową tlenu, która charakteryzuje się trójatomową budową cząsteczki tlenu. Różni się tym samym od cząsteczki klasycznego tlenu, która jest zbudowana z dwóch atomów tego gazu.
W przyrodzie występuje w warstwie atmosfery zwanej stratosferą, tworząc warstwę ozonową chroniącą powierzchnię Ziemi przed promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym ze Słońca.
Ozon jest to gaz o niebieskim zabarwieniu, o gęstości większej od powietrza i przyjemnym, świeżym zapachu. Powstaje na skutek wyładowań elektrycznych, jakie mają miejsce na przykład podczas burzy. W przeciwieństwie od klasycznego tlenu (ditlenu) jest gazem niepalnym, jednak tak jak on ma zdolność podtrzymywania spalania.
Gaz ten jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i termicznie nietrwały. W temperaturze pokojowej rozpada się do ditlenu. W formie ciekłej ma silne właściwości wybuchowe.
Jest to gaz znajdujący szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym wykorzystywany jest między innymi do wyjaławiania wody, pomieszczeń, wnętrz samochodów. Jest on jednym z najsilniejszych znanych środków odkażających.
Ozonoterapia – Jak ozon działa na tkanki?
Ozon ma silne działanie uszkadzające komórki i tkanki. Uszkodzenie komórek ma miejsce na wielu płaszczyznach. Jest to gaz drażniący, który w pierwszej kolejności prowadzi do degradacji błon komórkowych.
Następnie, po dostaniu się ozonu do wnętrza komórki powoduje hamowanie działania wielu enzymów wewnątrzkomórkowych, w rezultacie czego z kolei dochodzi do zahamowania procesu oddychania komórkowego.
Objawy zatrucia ozonem mogą być różnorodne, w zależności od stężenia ozonu, na które nastąpiła ekspozycja. Przy niskich stężeniach ozonu dominują drapanie w gardle, kaszel, bóle głowy oraz senność.
Wysokie stężenia są dużo bardziej niebezpieczne i mogą prowadzić do zwyżek ciśnienia tętniczego, obrzęku płuc, a nawet do zgonu. Jednakże umiejętne dozowanie ozonu umożliwia jego bezpieczne zastosowanie i wykorzystanie w wielu dziedzinach medycyny.
Jakie są zalety ozonoterapii?
Z uwagi na silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpierwotniakowe oraz inaktywujące wirusy, ozon znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Z racji na większą ilość atomów tlenu oraz drażniące działanie, powoduje miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych włosowatych, a co za tym idzie poprawia miejscowe ukrwienie i utlenowanie tkanki. Powoduje to również polepszenie jej odżywienia.
W rezultacie dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych w obrębie skóry, czego efektem jest zwiększenie jej napięcia oraz jędrności, a także całościowe jej odmłodzenie. Dzięki powyższemu mechanizmowi, oddziaływanie ozonu powoduje również pobudzanie procesów regeneracyjnych w obrębie tkanki łącznej poprzez aktywację fibroblastów skutkującą zwiększoną produkcją włókien kolagenowych i elastynowych. Powoduje to nie tylko opisane wyżej działanie, ale również wspomaga procesy gojenia się ran oraz wytwarzania blizn.
Jakie są wskazania do zastosowania ozonoterapii?
Ozonoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Specjalizacje wykorzystujące ten rodzaj terapii to między innymi dermatologia, medycyna estetyczna, ginekologia, okulistyka, chirurgia, neurochirurgia, urologia, a także stomatologia. Przykładowe wykorzystanie ozonoterapii to na przykład leczenie schorzeń układu krążenia obwodowego, z angiopatiami naczyniowego włącznie.
Jest to możliwe dzięki oddziaływaniu polegającym na poprawie utlenowania i odżywienia tkanek obwodowych. Z kolei poprzez działanie opisywane w poprzednim akapicie, ozonoterapia jest chętnie wykorzystywana jako wspomaganie gojenia się różnego rodzaju ran, począwszy od ran pooperacyjnych, czy klasycznych ran pourazowych, poprzez rany oparzeniowe, a skończywszy na ranach odleżynowych oraz trudno gojących się owrzodzeniach (na przykład w przebiegu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej czy angiopatiach cukrzycowych). Także trądzik.
Równie dzięki działaniu regeneracyjnemu, a także pobudzaniu wytwarzania różnego rodzaju tkankowych czynników wzrostu, zaobserwowano skuteczność ozonoterapii w leczeniu degeneracyjnych zmian w obrębie stawów, a także krążków międzykręgowych. Z kolei dzięki działaniu antyseptycznemu, eliminującemu bakterie, grzyby, pierwotniaki, a także hamowaniu namnażania się wirusów, ozonoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu miejscowych stanów infekcyjnych takich jak na przykład grzybica skóry, zmiany opryszczkowe, czy też różne rodzaje trądziku.
Ozonoterapia skutecznie leczy:
- wszystkie stany bakteryjne, wirusowe i grzybicze
- trądzik młodzieńczy
- łuszczyca
- boreliozę, listeriozę, salmonellę
- alergie, nieżyt nosa, zapalenie zatok
- osłabiony system immunologiczny
- grypę żołądkowo-jelitową
- trudno gojące się rany
- zapalne choroby jelit
- choroby serca
- artretyzm
- cukrzycę
- opryszczkę
- bezsenność
- choroby pasożytnicze
- zgorzel, wrzody, żylaki
- szczelinę odbytu
Przeciwskazania
- Świeży zawał serca
- Przebyty udar krwotoczny mózgu
- Nadciśnienie tętnicze niewyrównane
- Okres ciąży i laktacji
- Zatrucie alkoholem
- Choroby psychiczne
- Tętniak aorty
Ozonoterapia Czym jest i jak działa ATO-3?
Aparat ATO-3 jest innowacyjnym urządzeniem przeznaczonym do przeprowadzania terapii ozonowej. Jego działanie polega na generowaniu, a także dozowaniu specjalnej mieszanki ozonowo-tlenowej.
Istnieją różne sposoby leczenia ozonem, takie jak na przykład suche kąpiele tlenowo-ozonowe, ozonowanie płynów do różnego rodzaju płukanek, ozonowanie wody destylowanej do natryskiwania, ozonowanie krwi czy też podawanie mieszaniny tlenowo-ozonowej bezpośrednio do jam ciała – np. ozonowanie doodbytnicze.
W naszym gabinecie zalecamy 2 rodzaje zabiegów:
- kąpiele ozonowe – na podudzia zakłada się specjalne worki i do nich podaje ozon (jak na zdjęciu)
- insuflacje – podawania ozonu doodbytnicze podawanie ozonu do jam ciała – jest to tak zwana insuflacja. Podajemy ozon (ok 100 – 200ml ozonu w w postaci gazu) doodbytniczo. Podczas insuflacji ozon działa zarówno ogólnoustrojowo ( w odbycie wchłania się bardzo szybko do krwioobiegu – wykonujemy 5 – 10 zabiegów ).Ozon podawany doodbytniczo jest bardzo skuteczną formą podawania pozostając jednocześnie bezpieczną i nieinwazyjną metodą.
- autohemostransfuzja – polega na pobraniu krwi do zamkniętego zestawu jednorazowego w objętości około 100-150 ml , poddanie jej ozonowaniu i ponowne podanie do żyły , zabieg trwa około 30 minut. Jest to ozonowanie krwi.
Ozonoterapię stosuje się w celu rewitalizacji, w chorobach układu krążenia, chorobach wirusowych a także w celu ogólnej aktywacji układu odpornościowego. Szczególnie przydatna jest również w chorobach zapalnych jelit. Jest to również bezpieczna metoda stosowana u dzieci.
Źródłem tlenu wykorzystywanym do produkcji ozonu jest zwykła butla z tlenem medycznym, albo koncentrator tlenu.
Ozonoterapia Poznań
Ozonowanie krwi to zabieg bardzo bezpieczny i skuteczny – zapraszamy
Polecamy ozonoterapię jako zabieg wspomagający gojenie po innych zabiegach. Leczenie ozonem poprzez ozonowanie krwi daje bardzo dobre efekty terapeutyczne i jest przy tym małoinwazyjne.