Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Liszaj


Liszaj – jak się pozbyć liszaja

liszaj

Liszaj

Jest to schorzenie dermatologiczne, które powoduje szereg objawów. Tę przypadłość leczy dermatolog Poznań m.in. sterydami oraz fototerapią, które można wykonać w gabinecie medycyny estetycznej.

Czym jest liszaj?

Jest to grupa schorzeń dermatologicznych. Schorzenie należy do grupy dermatozy o niejasnej etiologii. Przyczyną powstawania liszaja jest obniżona odporność, choroba autoimmunologiczna (cukrzyca, zapalenie wątroby), przyjmowanie leków takich jak: penicylamina lub kwas paraaminosalicylowy.

Proces nie jest chorobą zakaźną. Wyróżniamy różne rodzaje liszaja. Liszaj płaski to choroba przewlekła skóry i błon śluzowych, która dotyka 1% populacji.

Najczęściej liszaj płaski dotyczy osób w wieku od 30 do 60 roku życia. Liszaj twardzinowy to schorzenie występujące u kobiet w wieku 50-60 lat. Kolejną odmianą liszaja jest liszaj rumieniowaty (toczeń rumieniowaty), który również najczęściej pojawia się u kobiet między 16 a 55 rokiem życia.

Liszaj objawy

Schorzenie przybiera formę symetrycznych, sinoczerwonych grudek o wielkości do 3 milimetrów. Wyróżniają go niewielkie białe linie nazywane prążkami Wickhama. W zależności od przypadku, liszaj płaski lub twardzinowy może występować pojedynczo lub w skupiskach. Liszaj objawy to także swędzenie i na ten świąd nie pomaga drapanie, tylko pocieranie.

Leczenie liszaja

Leczenie liszaja twardzinowego lub liszaja płaskiego polega na podawaniu sterydów. Podaje się także glikokortykosteroidy na złagodzenie swędzenia. W leczeniu liszaja często obecna jest cyklosporyna i retinoidy. Czasem dermatolog przepisuje inhibitory kalcyneuryny. 

Zalety fototerapii

Liszaj płaski leczy się za pomocą fototerapii. Ta metoda wykonywana w gabinecie medycyny estetycznej polega na zastosowaniu środka światłouczulającego. Dzięki współdziałaniu: fotouczulacza, światła i tlenu dochodzi do reakcji fotocytotoksycznych i niszczenia chorych komórek. Najpierw stosuje się preparat światło uczulający w postaci maści, a następnie emituje wiązkę światła o określonej długości fali. Prowadzi do do redukcji chorych komórek. Warto wiedzieć, że lampa do terapii fotodynamicznej emituje światło czerwone o długości fali 640 nm.

Do głównych zalet fototerapii w klinice medycyny estetycznej zaliczamy wysoką selektywność, bezpieczeństwo oraz pożądany efekt terapeutyczny. Penetracja tkanek podczas zabiegu dochodzi nawet do 7 milimetrów, co przynosi wymierne efekty terapii. Zabieg nie jest inwazyjny – po fototerapii może wystąpić niewielkie zaczerwienienie czy obrzęk.

Po zabiegu nie występują blizny i od razu można wrócić do normalności. Zabieg rozpoczyna się od przygotowania zmiany. Potem następuje aplikacja leku, a na miejsce pokryte lekiem nakładany jest opatrunek. Później ma miejsce naświetlanie, które trwa od 8 do 10 minut.

Leczenie liszaja Poznań

5/5 - (9 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530