Krioterapia
Podstawowe informacje:
Krioterapia – kriochirurgia, wymrażanie zmian skórnych
Bardzo skuteczny w leczeniu brodawek wirusowych to krioterapie.
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
- Pacjenci z brodawką wirusową
Przeciwwskazania
Informacja o zabiegu
Krioterapia – kriochirurgia
Skuteczne leczenie takich zmian jak:
- brodawki wirusowe
- kurzajki
- brodawki łojotokowe
- bliznowiec
Czym jest krioterapia?
Krioterapia jest zabiegiem terapeutycznym polegającym na oddziaływaniu niskich temperatur (poniżej 0 stopni Celsjusza) na tkanki. Termin ten pochodzi od starogreckich słów kryos – zimny oraz therapeia – leczenie. Mechanizm oddziaływania niskich temperatur na tkanki jest dwuetapowy.
W pierwszym etapie dochodzi do gwałtownego skurczu obwodowych naczyń krwionośnych oraz mięśni czego rezultatem jest zmniejszenie prędkości dopływu krwi, a także spowolnienie procesów metabolicznych.
Druga faza polega zaś na rozszerzeniu naczyń krwionośnych powodując zwiększenie przepływu krwi. W rezultacie tego procesu dochodzi do zwiększenia napływu do tkanki tlenu, substancji odżywczych, a także mediatorów hamujących stan zapalny.
W efekcie dochodzi do zmniejszenia się nacieku zapalnego czy wycofywania dolegliwości bólowych. Ponadto powoduje to regenerację uszkodzonych tkanek, rozluźnienie mięśni oraz stymulację układu odpornościowego oraz nerwowego.
Jakie są rodzaje krioterapii?
Podstawowa klasyfikacja krioterapii obejmuje dwa jej rodzaje, w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi. Wyróżnia się więc: krioterapia miejscowa i krioterapia ogólnoustrojowa.
Krioterapia miejscowa
Jej istotą jest przeprowadzenie nawiewu substancją chłodzącą na ograniczony obszar skóry, przez czas około 3 minut. Jako substancje chłodzące zazwyczaj są wykorzystywane ciekły azot o temperaturze – 176 stopni Celsjusza, dwutlenek węgla o temperaturze -70 stopni Celsjusza, a także ochłodzone powietrze o temperaturze -25 stopni Celsjusza.
Specyficzną odmianą krioterapii miejscowej jest kriodestrukcja, która opiera się na przyłożeniu bezpośrednio do skóry lub błony śluzowej specjalnego aplikatora, który ma działanie chłodzące.
Zabieg zamrażania i rozmrażania przeprowadzany jest kilkukrotnie w ciągu jednego cyklu. Powoduje zamarzanie struktur wewnątrzkomórkowych, uszkadzanie błon biologicznych, co z kolei prowadzi w rezultacie do zniszczenia tkanki.
Ta metoda jest skuteczna w usuwaniu zmian o różnym charakterze, zlokalizowanych w obrębie skóry, błon śluzowych, a nawet niektórych narządów jamy brzusznej takich jak wątroba.
Krioterapia ogólnoustrojowa
Opiera się na poddawaniu całego ciała oddziaływaniu niskiej temperatury mieszczącej się w przedziale między -160 a -100 stopni Celsjusza, przez bardzo krótki czas. Podczas zabiegu nie przekracza on 3 minut.
Zabieg krioterapii ogólnoustrojowej przeprowadzany jest w specjalnych kriokomorach umożliwiających osiągnięcie temperatury nawet rzędu -176stopni Celsjusza. Początkowo czas ekspozycji wynosi około 30 sekund, jednakże jest on stopniowo wydłużany do maksymalnie trzech minut.
Zabieg nazywany jest inaczej kriostymulacją, ponieważ jego celem jest dostarczenie organizmowi stresu fizjologicznego. Powoduje on oziębienie organizmu, wraz ze wszystkimi jego konsekwencjami, takimi jak działanie przeciwbólowe, spowolnienie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, poprawę samopoczucia, zwiększoną łatwość ruchu, pracy mięśniowe, dzięki czemu ma działanie wspomagające np. w kinezyterapii.
Jakimi metodami można przeprowadzić krioterapię?
Istnieją dwie podstawowe metody dedykowane do przeprowadzania krioterapii. Należą do nich krioablacja i kriokoagulacja.
Krioablacja
Krioablacja jest procedurą chirurgiczną pozwalającą na wprowadzenie specjalnego cewnika z głowicą emitującą bodziec niskotemperaturowy. Dzięki temu możliwe jest wybiórcze zamrażanie i niszczenie w sposób bardzo precyzyjny niewielkich grup komórek, z jednoczesnym nieuszkadzaniem komórek sąsiadujących. Efekt zabiegu jest odwracalny.
Kriokoagulacja
Jest to nieinwazyjna procedura polegająca na destrukcji chorej lub zbędnej tkanki zlokalizowanej powierzchniowo. Nie wiąże się ona z przerwaniem ciągłości tkanki, a jedynie poddaniem zlokalizowanego działania niskiej temperatury rzędu od – 21 do – 5 stopni Celsjusza.
Jakie są wskazania do wykonania krioterapii?
Krioterapia jest metodą o bardzo szerokich możliwościach zastosowania, a wskazania do jej przeprowadzenia obejmują różne dziedziny medycyny. Pierwszą z nich stanowią schorzenia ortopedyczne, takie jak zwichnięcia i skręcenia urazowe stawów, uszkodzenia łąkotki czy naderwanie ścięgien i mięśni.
Drugą grupą są choroby z kręgu reumatologicznego, takie jak zapalenia stawów o różnej etiologii, zapalenia okołostawowe czy fibromialgia. Ponadto krioterapia znajduje zastosowanie w leczeniu zespołów przewlekłego bólu, urazów sportowych, spastyczności mięśniowej w neurologii, a także szeroko pojętej odnowie biologicznej.
U kogo krioterapia jest przeciwwskazana?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, również krioterapia jest przeciwwskazana u niektórych pacjentów. Pierwszą grupę przeciwwskazań stanowią te, które są charakterystyczne ogólnie dla medycyny estetycznej.
Należą do nich ciąża, okres laktacji, aktywne choroby nowotworowe, ciężkie, przewlekłe schorzenia ogólnoustrojowe zwłaszcza, jeśli nie są wyrównane. Należą do nich między innymi cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego czy choroby autoimmunologiczne.
Druga grupa przeciwwskazań związana jest z samym mechanizmem działania krioterapii. Zaliczają się do niej takie schorzenia jak krioglobulinemia, kriofibrynogemia, agammaglobulinemia, nocna napadowa hemoglobinuria, pokrzywka na zimno, zespół Reynaulda, przebyte zakrzepy i zatory tętnic obwodowych. Poza tym nie powinno się jej przeprowadzać u osób powyżej 65 roku życia.
Czym jest i jak działa Cryo-S Mini
Cryo-S Mini jest innowacyjnym urządzeniem służącym do przeprowadzania krioterapii. Jest to uproszczona i zmniejszona wersja urządzenia Cryo-S Classic. Jest ukierunkowany przede wszystkim na miejscowe, szybkie wymrażanie patologicznych wykwitów.
Umożliwia to wyposażenie w specjalny krioaplikator natryskowy, a także specjalne sondy do działania kontaktowego. Jest adresowany przede wszystkim dla gabinetów dermatologicznych, w których krioterapię przeprowadza się sporadycznie.
W naszym gabinecie krioterapie stosuje dermatolog.