Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Trycholog

Trycholog to dermatolog, który jest specjalistą zajmującym się nie tylko skórą głowy ale także leczeniem wypadania włosów czyli łysienia. Popularnie lekarz od włosów.

Zadaniem lekarza trychologa (dermatolog) jest dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów, schorzeń związanych ze skórą głowy (jak np. łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca). Także wykluczenie chorób ogólnych pacjenta.

Dopiero po ustalenie przyczyn wypadania włosów dokonuje dobranie odpowiedniego, indywidualnego, sposobu leczenia wypadania włosów.

Kiedy należy odwiedzić dermatologa trychologa?

Trychologa warto odwiedzić, kiedy zauważymy niepokojące zmiany na skórze głowy (np. suche płatki łupieżu, zbierającą się oleistą substancję za paznokciami po podrapaniu się po głowie, zaczerwienienie, skupiska krostek). Także wtedy, kiedy pojawia się problem ze swędzącą skórą głowy bądź uczuciem jej nadmiernego ściągnięcia.

Ale przede wszystkim w sytuacji, gdy zauważymy zmiany w ilości wypadających włosów. Należy jednak pamiętać, że samo wypadanie włosów jest etapem procesu fizjologicznej wymiany  włosów.

Stare włosy są wypychane przez nowe włosy. Niekiedy jednak proces ten jest zachwiany, przyspieszony, nie przebiega prawidłowo. Może to być wywołane  przez problemy hormonalne, złe odżywianie się, stres itp. Często nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy wypadają nam stare czy nowe włosy, jaka była ich faza wzrostu.

Możemy tylko zauważyć zmiany co do ilości włosów, która codziennie nam wypada. Jeżeli zauważymy  np. znaczną ich ilość rano na poduszce, podczas mycia włosów, czesania, na ubraniach – co w porównaniu z wcześniejszą ilością włosów będzie  alarmujące, wówczas powinniśmy wybrać się do dermatologa trychologa.

Lekarz sprawdzi jaki jest obecny stan włosów, jaka jest przyczyna wypadania włosów oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn?

Jest wiele przyczyn, które mogą wpływać na osłabienie włosów i ich wypadanie u kobiet.

Najczęściej przyczyną są:

U kobiet, każde zaburzone funkcjonowanie hormonów wyraźnie wpływa na stan włosów. Dotyczy to gospodarki hormonalnej, w której bardzo ważną rolę odgrywają takie gruczoły jak tarczyca, przysadka mózgowa, kora nadnerczy, jajniki. Dlatego też kobiety powinny zwracać uwagę na żeńskie hormony (np. estradiol), męskie hormony (np. testosteron).

Dlatego, jeśli zauważają u siebie jakieś niepokojące objawy, powinny zgłaszać się do lekarza. Zaburzenia hormonalne są często przyczyną łysienia androgenowego, genetycznego.

Sytuacje stresowe i niewłaściwe odżywianie, mogą spowodować nie tylko wypadanie włosów, ale ich kruszenie się, łamliwość. Przewlekły nadmiar adrenaliny (hormonu stresu) powoduje obkurczanie mięśni przywłośne oraz naczyń krwionośnych.

Włosy w takiej sytuacji zaczynają słabnąć i wypadać z powodu niedożywionego i niedotlenionego mieszka włosowego.

Czasami również występują się przyczyny genetyczne – osłabione, cienkie włosy, bardzo delikatne odziedziczone po ojcu, matce, dziadkach – taka sytuacja również wymaga wizyty u lekarza trychologa. Czyli dermatologa specjalizującego się w leczeniu skóry głowy oraz leczenia wypadania włosów.

Trycholog – działanie

Lekarz trycholog (dermatolog zajmujący się leczeniem łysienia- lekarz od włosów) rozpoczyna od zebrania wywiadu z pacjentem. W trakcie rozmowy ustala możliwe przyczyny wypadania włosów.

W następnym etapie lekarz przeprowadza diagnostykę, która obejmuje badanie stanu włosów np. trichoscan (komputerowe badanie włosów) lub badanie dermatoskopowe.

Ponadto zleca badania ogólne krwi: morfologia, poziom żelaza, poziom hormonów oraz inne badania, które uzna za konieczne w celu wykluczenia chorób mogących powodować nadmierne wypadanie włosów.

Do takich chorób, które powodują łysienia należy niedoczynność oraz nadczynność tarczycy, zespół złego wchłaniania z przewodu pokarmowego. Oraz wiele innych.

Tylko lekarz może kierować na badania specjalistyczne oraz może wdrożyć odpowiednie leczenie.

Osoby, które próbują siebie określać tytułem trychologa (często bez wykształcenia medycznego a jedynie po jednodniowym szkoleniu) zamiast pomóc mogą zaszkodzić. Takie osoby próbują tylko postępować według pewnych schematów (np. zapisywania drogich wcierek na włosy) – ponieważ na szkoleniu nauczono ich takich schematów.

Dermatolog trycholog mając wiedzę medyczną rozpocznie od postawienia diagnozy (czyli ustalenia przyczyny łysienia) oraz wdroży właściwe leczenie.

Warto więc udać się do właściwej osoby, żeby nie tracić czasu na mało skuteczne a często drogie metody, które zamiast pomóc mogą zaszkodzić, a na pewno odsuną w czasie najbardziej skuteczne leczenie. W tym czasie możemy stracić wiele włosów.

Dermatolog trycholog to lekarz od włosów Poznań

Trycholog Poznań

trycholog

5/5 - (27 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530