Maść na blizny skuteczna

maść na blizny

Maść na blizny

Blizny to pamiątka po urazach mechanicznych czy operacjach lub następstwo przebytych chorób, infekcji skórnych.

Natomiast widoczność tych zmian wpływa na poczucie atrakcyjności i pewność siebie. Dowiedzmy się, jak powstają blizny i w jaki sposób je zredukować.

Jak powstają blizny?

Blizny powstają na skutek przerwania tkanki. Może je spowodować uraz mechaniczny, oparzenie lub zmiany chorobowe. Blizna jest zbudowana z włóknistej tkanki łącznej. Zdarza się także, że zmiana ma charakter przerostowy lub zanikowy. Blizny odróżniają się od zdrowej skóry nie tylko fakturą, ale także odcieniem. Niektóre z nich mogą powodować dyskomfort. Wyróżnia się kilka rodzajów tych zmian:

  • przykurczowe,
  • zanikowe,
  • linijne,
  • keloidowe,
  • przerostowe.

Maść na blizny

Choć blizny mogą być pamiątką po wielu wydarzeniach w życiu, często są także powodem dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Zmiany, jeśli są widocznym w miejscu, nierzadko przyczyniają się do gorszego poczucia własnej atrakcyjności. Dlatego wiele osób sięga po maści na blizny, aby pozbyć się tego defektu. Czym powinien charakteryzować się taki preparat? Zwykle mają w swoim składzie żel silikonowy. Ma on na celu wygładzenie faktury skóry. Ponadto niezbędna jest zawartość substancji delikatnie złuszczających i nawilżających. Ma to pobudzić tkankę do regeneracji i odżywić ją. 

Wiele osób wybiera stosowanie maści na blizny, ze względu na następujące zalety:

  • wygoda stosowania w swoim domu,
  • dostępność i atrakcyjna cena,
  • możliwość samodzielnej redukcji widoczności blizn.

Preparat może także zahamować rozwój zmian i zapobiec powiększaniu się ich. 

Inne metody leczenia blizn w klinice medycyny estetycznej – Poznań

Jeśli stosowanie maści na blizny nie daje odpowiednich rezultatów, możliwa jest redukcja widoczności zmian za pomocą medycyny estetycznej. 

Laser frakcyjny

Stosowanie lasera frakcyjnego na blizny pozwala na stworzenie kontrolowanych mikrouszkodzeń w tkance objętej zmiany. W efekcie następuje remodeling skóry i jej regeneracja. Tkanka odbudowuje się w miejscu uszkodzeń, a zmiana jest mniej widoczna i wyczuwalna. Wśród wskazań do stosowania lasera frakcyjnego wymienia się różne rodzaje blizn, w tym przerostowe, rozstępy, przebarwienia czy zmarszczki.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe jest pełne substancji aktywnych, które odżywiają skórę i pobudzają ją do odnowy. Preparat jest wyfiltrowany z krwi własnej pacjenta, przez co istnieje niskie ryzyko reakcji alergicznej. Czynniki wzrostu stymulują podziały komórek, w efekcie widoczność zmian zanika. To zabieg wskazany także przy bliznach pozostałych po cesarce.

Mikronakłuwanie penem

Mikronakłuwanie penem powoduje kontrolowane uszkodzenie tkanki, przez co w naturalny sposób pobudzone zostają fibroblasty do większej aktywności produkcji kolagenu oraz elastyny. Ponadto obszar zabiegowy może być pokryty np. osoczem bogatopłytkowym, co przekłada się na większą skuteczność terapii i stymulowanie podziałów komórkowych. Mikronakłucia są wykonywane przez specjalne urządzenie wyposażone w 16-igłowy, wymienny kartridż.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Podczas radiofrekwencji mikroigłowej dochodzi do nakłuwania tkanki i przekazywania energii cieplnej. Podczas zabiegu powstaje kontrolowane uszkodzenie skóry i pobudzenie produkcji wiązań kolagenowych. W efekcie tkanka jest gładsza i lepiej napięta, a blizny pooperacyjne mniej widoczne. Na pełny rezultat należy czekać do 3 miesięcy od zabiegu. 

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste mogą być filtrowane z krwi lub tłuszczu własnego pacjenta. Mają one zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale także w leczeniu np. zmian zwyrodnieniowych. Ponadto zredukowane jest ryzyko reakcji w postaci odrzutu komórek macierzystych. Wśród wskazań do zabiegu wymienia się różne rodzaje blizn, w tym oparzeniowe, ale także: zmarszczki, cienie pod oczami, wypadanie włosów czy brak jędrności skóry. Pozyskany preparat jest wstrzykiwany w obszar dotknięty zmianami, a cały proces jest krótki i nie powoduje dyskomfortu u pacjenta. Na pełen efekt zabiegu należy poczekać około roku.

Dobór odpowiedniego zabiegu zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, rodzaju blizn i ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych. m

Piśmiennictwo:

  1. Przewłocka-Gągała, Współczesny model postępowania z problemem blizn w kosmetologii i medycynie estetycznej [w:] Aesthetic Cosmetology and Medicine 1 / 2021 / vol. 10, dostępne online http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/02/acm-2021-01-przewlocka-pl.pdf dn. 15.02.2024 r.
  2. Pikuła, P. Langa, P. Kosikowska, P. Trzonowski, Komórki macierzyste i czynniki wzrostu w gojeniu ran, dostępne online https://phmd.pl/api/files/view/116365.pdf, dn. 15.02.2024 r.

Zobacz:

5/5 - (5 votes)