Ginekomastia – jak pozbyć się piersi u mężczyzny?

ginekomastia, lipomastia

Ginekomastia. Jak pozbyć się piersi u mężczyzny. Powiększone sutki u mężczyzn są skutkiem przerostu gruczołu piersiowego, co nazywamy ginekomastią. Jest to poważna choroba, która przybiera różne formy i jest przyczyną spadku samooceny pacjenta. Na szczęście ten wstydliwy problem można zlikwidować z pomocą zabiegów medycyny estetycznej w Poznaniu.

Co to jest Ginekomastia?

Ginekomastia objawia się powiększonymi sutkami u mężczyzn. Spowodowane to jest rozrostem tkanki gruczołowej sutka. Ginekomastia może wystąpić w okresie dojrzewania, jak i u dorosłego pacjenta. W medycynie rozróżniamy rodzaje ginekomastii u mężczyzn takie jak: gruczołowa i tłuszczowa. Gruczołowa cechuje się wyraźnym przerośnięciem gruczołu, a tłuszczowa (inaczej rzekoma) występuje bez wyczuwalnego gruczołu, tkanka jest miękka i nie posiada zgrubień.

Warto wspomnieć, że powiększone piersi u mężczyzny nie muszą być związane z ginekomastią. Mogą być objawem lipomastii – schorzenia objawiającego się powiększeniem piersi, lecz wywołanym tendencją do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obszarze piersi. Lipomastia najczęściej jest skutkiem otyłości, natomiast ginekomastia jest chorobą o bardziej złożonej etiologii.

Przyczyny ginekomastii

Podłożem ginekomastii są wahania hormonalne. Odpowiada za nią zbyt duże stężenie estrogenów w organizmie lub zaburzenia wydzielania się androgenów. Za chorobę może odpowiadać obniżony poziom testosteronu – co w konsekwencji prowadzi do hamowania rozrostu gruczołu piersiowego. Powiększenie piersi u mężczyzn może być wywołane przez przyjmowanie leków przeciwnowotworowych czy na leczenie nadciśnienia. Niektóre badania upatrują przyczyn problemu w zaburzeniach funkcjonowania przysadki mózgowej. W niektórych przypadkach przerost piersi u mężczyzn może być objawem raka sutka. Ginekomastia rzekoma jest efektem otyłości.

Jak pozbyć się piersi u mężczyzny – 3 skuteczne zabiegi medycyny estetycznej

Ginekomastia zabieg, czyli leczenie chirurgiczne

Leczenie ginekomastii można wykonać operacyjnie. Zabieg poprzedzony jest odrzuceniem przeciwwskazań i kwalifikacją pacjenta do zabiegu. Zleca się też USG piersi. Po podaniu znieczulenia miejscowego chirurg wykonuje nacięcie w polu zabiegowym, pod otoczką. W tej metodzie stosuje się liposukcję, odsysając nadmiar tłuszczu z okolicy piersi. Chirurg dokonuje resekcji gruczołu piersiowego i zakłada szwy rozpuszczalne. Zabieg chirurgiczny na ginekomastię trwa od 60 do 90 minut. Pacjent po jego przeprowadzeniu musi nosić ubranie uciskowe przez 4 tygodnie i stosować maści na blizny. Pacjent powinien utrzymywać obszar pooperacyjny w czystości. Należy zwrócić uwagę na to, by chronić klatkę piersiową przed promieniowaniem UV przez pierwsze kilka tygodni oraz powstrzymać się od aktywności fizycznej przez 6-7 tygodni.

Ginekomastia leczenie – liposukcja

Liposukcja to skuteczna metoda leczenia powiększenia piersi u mężczyzn, czyli ginekomastii rzekomej. Polega on na wykonaniu nacięć w obrębie dołów pachowych i brodawek sutkowych. W miejsca nacięcia wprowadza się kaniule – są one połączone z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie. Liposukcja pozwala na odessanie nadmiaru tłuszczu z okolic piersi i jest to metoda najczęściej stosowana w przypadku ginekomastii rzekomej. Zwieńczeniem zabiegu jest założenie szwów i opatrunku. Pacjent po zabiegu nosi kamizelkę uciskową.

W gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu stosujemy nowoczesne metody liposukcji – ultradźwiękową i laserową. Różni się ona od klasycznej tym, że wykorzystana kaniula wytwarza dodatkowo ultradźwięki. Prowadzą one do rozpuszczenia komórek tłuszczowych. Liposukcja laserowa łączy laseroterapię z liposukcją. W tym rodzaju zabiegu kaniule emitują promień laserowy. Rozkłada on komórki tłuszczowe, rozbija je i zapewnia koagulację włókien kolagenowych. Zabieg nie tylko usuwa nadmiar tłuszczu w okolicach piersi, ale i nadaje jej elastyczności, dlatego to skuteczna procedura usuwania ginekomastii u mężczyzn. 

Lipoliza laserowa

Podobnym zabiegiem do liposukcji jest lipoliza laserowa. Lekarz naświetla wiązką lasera pole zabiegowe, co prowadzi do modelowania. Podczas zabiegu następuje lipoliza falami radiowymi, co pozwala na usunięcie przerośniętych piersi u mężczyzny.

Piśmiennictwo:

  • Gynecomastia – pathogenesis, diagnosis and treatment; Izabella Czajka, Wojciech Zgliczyński; Endokrynol Pol 2005;56(3):269-283.
  • Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Zobacz również:

5/5 - (1 vote)