Jak pozbyć się melasmy?
Jak pozbyć się melasmy? Melasma to rodzaj przebarwień wywołanych przez słońce. Jest to defekt częściej występujący u kobiet niż mężczyzn. Przebarwienia mogą występować na twarzy, wargach, czole, policzkach czy kończynach. Aby pozbyć się nieestetycznych plam najlepiej poddać się leczeniu z pomocą lasera neodymowo-yagowego, frakcyjnego, mezoterapii czy peelingów chemicznych. Jakie są przyczyny i objawy melasmy oraz na czym polegają zabiegi na tę przypadłość?
Melasma – co to?
Melasma (inaczej ostuda) to przebarwienia powstające z powodu ekspozycji na promieniowanie słoneczne, a odpowiedzialne za nie jest wzmożone działanie melaniny. Są to plamy wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry, które mają jasnobrązowy, brązowy lub szary kolor. Najczęściej objawy ostudy można dostrzec na czole, policzkach. Melasma pokrywa często skronie, górną wargę, szyję czy przedramiona oraz twarz.
Przyczyny powstania Melasmy?
Za główną przyczynę ostudy uznaje się ekspozycję na promieniowanie słoneczne, co jest związane ze wzmożoną produkcją melaniny w organizmie. U kobiet za przyczynę melasmy odpowiedzialne jest przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. 40-50% kobiet zapada na melasmę w czasie ciąży. Istnieją też inne przyczyny tj. uwarunkowania genetyczne czy choroby: guzy jajnika i pasożyty jelitowe.
Przyjmowanie niektórych leków może zwiększać ryzyko powstawania przebarwień. Zaliczamy do nich m.in. antybiotyki z grupy tetracyklin, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwcukrzycowe czy przeciwbólowe oraz sulfonamidy. Podobnie działa spożywanie ziół światłouczulających jak: nagietek i dziurawiec.
Jak pozbyć się melasmy?
Jak pozbyć się melasmy w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu?
Laser neodymowo-yagowy i frakcyjny na ostudę
To właśnie długość fali 1064 nm umożliwia głęboką penetrację wewnątrz tkanek oraz szybką absorpcję w zakresie wody i hemoglobiny. Laser na przebarwienia zapewnia długi czas pulsowania i dzięki swoim cechom jest urządzeniem medycznym o wysokiej skuteczności. Zapewnia precyzję i umożliwia emisję wiązek światła pod kątem prostym i 45 stopni.
Gwarantuje bezpieczną procedurę m.in. dzięki głowicy chłodzącej, która zapobiega oparzeniom tkanek. Innowacyjność lasera neodymowo-yagowego opiera się także na klinicznej inteligencji urządzenia, która automatycznie dopasowuje parametry wiązki lasera do wskazań pacjenta.
Po dopuszczeniu pacjenta do zabiegu, lekarz naświetla wiązką lasera obszary pokryte melasmą. Dochodzi do podgrzania skóry, co uruchamia kaskadę procesów regeneracyjnych. Dzięki stymulacji fibroblastów i przebudowie kolagenu, skóra pacjenta staje się bardziej napięta i wygładzona. Dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych i usunięcia zmian barwnikowych czy przebarwień.
Usunięcie melasmy czy leczenie przebarwień na twarzy i dłoniach może odbyć się z udziałem lasera frakcyjnego CO2. Wiązka światła o odpowiedniej długości fali potrafi w efektywny sposób usunąć przebarwienia oraz wyrównać koloryt skóry. Laser na przebarwienia niszczy skórę, w której występują niechciane przebarwienia. Selektywna termoliza to zjawisko, które umożliwia działanie na obszarze dotkniętym przebarwieniami, pozostawiając otaczającą, zdrową skórę wolną od oparzeń. Tak samo jak w przypadku lasera neodymowo-yagowego, skóra jest podgrzewana. Laser frakcyjny prowadzi do destrukcji skóry, inicjując procesy naprawcze. Zabieg jest bezbolesny, krótki i nie wymagający rekonwalescencji.
Mezoterapia igłowa/mikroigłowa – remedium na przebarwienia
Mezoterapia – połączenie nakłuwania skóry z aplikowaniem substancji aktywnych w głębokie warstwy skóry, od wielu lat jest rekomendowaną przez lekarzy medycyny estetycznej terapią na przebarwienia. Mezoterapia igłowa, tradycyjny zabieg z wykorzystaniem strzykawki, polega na serii nakłuć pola zabiegowego. Iniekcje są precyzyjne, a lekarz podczas nich aplikuje substancje aktywne.
Unowocześnioną wersją mezoterapii jest mezoterapii mikroigłowa – w tym przypadku strzykawkę zastępuje specjalny pen wyposażony w system pulsujących igieł. Ta metoda wiąże się z większą liczbą kontrolowanych iniekcji – na sekundę jest w stanie wykonać aż 1920 iniekcji. Jest to skuteczna odpowiedź na to, jak pozbyć się melasmy. Gęstość skóry poprawia się, podobnie jak jej elastyczność. Mezoterapia mikroigłowa przyczynia się do pobudzenia produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w organizmie, które są odpowiedzialne za napięcie i nawilżenie skóry.
Melasma leczenie: Peelingi chemiczne
Leczenie przebarwień, w tym ostudy, bardzo często przeprowadza się z użyciem peelingów chemicznych. Indywidualnie dobrane pod kątem potrzeb pacjenta kwasy aplikowane są na skórę i doprowadzają do złuszczania naskórka. Docierają w głąb skóry, usuwają martwe komórki i prowadzą do zmiękczania naskórka. Efektem działania peelingów chemicznych jest wyrównanie kolorytu skóry, usunięcie przebarwień czy regulacja wydzielania sebum.
Piśmiennictwo:
- N.Galas, Leczenie przebarwień. Przegląd metod, [w:] Kosmetologia Estetyczna 3, 2015/ vol 4. 237-240.
- W. Czerwonka, Przebarwienia skóry, etiologia i leczenie z pomocą lasera, [w:] Kosmetologia Estetyczna, 2, 2015/ vol 4, 159-162.
- Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- G.Walkowicz, Mezoterapia igłowa i mikroigłowa, [w:]Kosmetologia Estetyczna 4 /2019/ vol.8.
- Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- słowa kluczowe: melasma co to, melasma przyczyny melasma leczenie, Jak pozbyć się melasmy? ostuda, leczenie przebarwień, mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa, laser neodymowo-yagowy, laser frakcyjny, gabinet medycyny estetycznej Poznań, laser na przebarwienia.
Zobacz również:
- Duże wargi sromowe – co jest przyczyną dużych warg sromowych?
- Zabiegi pielęgnacyjne na twarz
- Pękające naczynka objawy i leczenie
- Jakie zabiegi na skórę wykonać w okresie zimowym?
- Znamiona barwnikowe – skąd się biorą i jak usunąć?
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat