Melasma – jak usunąć przebarwienia skórne?

melasma, Melasma – jak usunąć przebarwienia skórne

Melasma – jak usunąć przebarwienia skórne?

Melasma to jedno z najbardziej poważnych przebarwień skórnych, których podłoże mogą stanowić zmiany hormonalne, ciąża czy niektóre choroby. Poznajmy skuteczne zabiegi medycyny estetycznej Poznań, które pozwolą Ci skutecznie usunąć przebarwienia skórne i pomogą odzyskać młody i naturalny wygląd skóry.

Czym jest melasma i jakie są jej przyczyny?

Melasma (inaczej ostuda) to przebarwienia, za które odpowiedzialne są hormony, słońce i geny. Najczęściej dają o sobie znać podczas ciąży czy przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Melasma może być wywołana chorobami autoimmunologicznymi (tarczyca), stosowaniem preparatów hormonalnych czy leków i suplementów światłouczulających. Melasma występuje na czole, policzkach czy wokół ust i przybiera formę rozlanych, brązowych plam.

Redukcja przebarwień i melasmy za pośrednictwem lasera frakcyjnego

Laser frakcyjny umożliwia miejscowe leczenie, a podczas zabiegu nie dochodzi do powstania ran. Leczenie postępuje bardzo szybko, a pacjent w krótkim czasie może wrócić do dawnego funkcjonowania. Te wszystkie korzyści w połączeniu ze skutecznością lasera frakcyjnego sprawiają, że jest on ważnym elementem terapii redukcji przebarwień skórnych. Laser dzięki wykorzystywaniu energii w postaci skupionych wiązek światła wytwarza w skórze kontrolowane mikrouszkodzenia, które doprowadzają do zastąpienia uszkodzonych komórek zdrową i odnowioną tkanką.

Melasma – jak usunąć przebarwienia skórne?

Laser frakcyjny pobudza naskórek i skórę właściwą do wytwarzania większej ilości kolagenu, ponieważ zostają uruchomione procesy gojenia. Laser frakcyjny nie tylko doprowadza do redukcji przebarwień, ale ma także pozytywny wpływ na rozjaśnienie skóry. Jego dodatkowym efektem jest ujędrniające i odmładzające działanie.

Bardzo skuteczny jest laser neodymowo yagowy

Peelingi chemiczne, które mają korzystny wpływ na niwelowanie przebarwień

W gabinetach medycyny estetycznej Poznań bardzo często w leczeniu przebarwień skórnych wykorzystuje się peelingi chemiczne na bazie kwasu: trójchlorooctowego, mlekowego i kojowego. Efektem działania peelingów chemicznych jest redukcja przebarwień słonecznych, pozbycie się melasmy czy innych zmian barwnikowych. Dzięki formule złożonej z kilku kwasów o szerokim spektrum działania, zabieg jest skuteczny i bezbolesny. Do całkowitego pozbycia się przebarwień wystarczy od 1 do 5 zabiegów.

Melasma – jak usunąć przebarwienia skórne? – Mezoterapia igłowa

W przypadku trudnych do usunięcia przebarwień takich jak : melasma z pomocą przychodzi mezoterapia igłowa. Mezoterapia wpływa na oddziaływanie na ilość melanocytów, ale i na proces produkcji melaniny w skórze. Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej medycyna estetyczna Poznań? Lekarz za pomocą zastrzyku wstrzykuje pod skórę substancje rozjaśniające, które przyczyniają się do odbudowy skóry.

Melasma Poznań

Jak usunąć przebarwienia?

Przebarwienia mogą pojawiać się na skutek naturalnego upływu czasu, niewłaściwej pielęgnacji, przyjmowania leków światłouczulnych czy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Te hiperpigmentacje będą różnić się pod względem koloru czy rozmiaru. Ponadto ich obecność wpływa na wygląd skóry. Dowiedzmy się, czym są przebarwienia starcze i jak je usunąć.

Czym są przebarwienia?

Pojawienie się przebarwień jest związane z nieprawidłowym rozmieszczeniem się melaniny, czyli pigmentu skórnego. Wśród przyczyn zmiany kolorytu cery można wyróżnić:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • przyjmowanie leków, np. antykoncepcji hormonalnej,
  • nadmierna ekspozycja na promienie UV,
  • starzenie się skóry,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • zmiany trądzikowe,
  • nieodpowiednia pielęgnacja i brak ochrony przed promieniami słonecznymi. 

Zatem można wyróżnić przebarwienia starcze, związane z naturalnym upływem czasu, jak i związane z fotostarzeniem. Z reguły te zmiany barwnikowe pojawiają się najczęściej na skórze twarzy, szyi, dekoltu i dłoni – zatem na miejscach najbardziej narażonych na kontakt z promieniami UV. 

Rodzaje przebarwień

Określenie typu przebarwienia ma znaczenie przy dobraniu terapii. Oto rodzaje hiperpigmentacji:

  • plamy soczewicowate 

Są spowodowane oparzeniami słonecznymi i wieloletnią ekspozycją na promienie UV. Zwykle pojawiają się na dłoniach, twarzy i dekolcie. Mają nieregularny kształt i występują zarówno w jasnych, jak i ciemnych odcieniach brązu.

  • piegi

Powstają poprzez proces melanogenezy i zwykle pojawiają się na skórze twarzy, ramion i dłoniach u osób o bardzo jasnej cerze. Mogą także być spowodowane wahaniami hormonalnymi i ekspozycją na promienie słoneczne.

  • ostuda

Charakteryzują się nieregularnym kształtem i występują w odcieniu ciemnego lub jasnego brązu. Ich pojawienie się jest spowodowane ekspozycją na promienie słoneczne i wahaniami hormonalnymi, np. w okresie ciąży czy podczas przyjmowanie leków antykoncepcyjnych. To jedne z głównych rodzajów przebarwień, zmiany pigmentu mogą być także związane z przyjmowaniem farmakologii lub uszkodzeniami mechanicznymi tkanki. 

Człowiek a przebarwienia starcze – dlaczego się pojawiają?

Dlaczego wraz z wiekiem pojawiają się przebarwienia starcze? Wynika to z wieloletniej ekspozycji na promienie słoneczne bez zastosowania fotoprotekcji i nadmiernej produkcji melaniny. Dlatego warto zawczasu zadbać o skórę i zredukować ryzyko pojawienia się plam starczych, poprzez stosowanie kremów z filtrem UV i poprawną pielęgnację cery.

Jak usunąć przebarwienia? Klinika medycyny estetycznej w Poznaniu

Usuwanie przebarwień wpływa pozytywnie na atrakcyjność i młodszy wygląd cery. Oto zabiegi w klinice medycyny estetycznej na redukcję zmian pigmentowych. 

Laser tulowy

Laser tulowy ma nieablacyjną wiązkę o długości 1927 nm, przez co nie narusza warstwy rogowej skóry. Cała procedura polega na przyłożeniu specjalnej głowicy, która emituje kilkanaście tysięcy mikrowiązek i tworzy w tkance mikrokanaliki. Zabieg może być połączony z podaniem substancji odżywczych. Laser tulowy jest wskazany przy redukcji piegów, przebarwień, zmian potrądzikowych, melasmy i innych zmian pigmentacyjnych.

Laser erbowo-yagowy

Laser erbowo-yagoy emituję wiązkę o długości 2940 nm, a jej energia powoduje osuszenie tkanek i odparowanie wilgoci. W efekcie procedura nie powoduje dyskomfortu, a rekonwalescencja trwa kilka dni. Wykorzystanie tego lasera powoduje rozjaśnienie przebarwień i stymuluję regenerację tkanki. 

Laser nd-yag

Laser neodymowo-yagowy ma zastosowanie przy redukcji głębokich przebarwień, ale równie w problemach związanych z naczynkami czy wiotkości tkanki. Jego działanie polega emisji fali o długości 1064 nm i generowaniu światła pulsacyjnego. Energia jest absorbowana przez barwnik w skórze, np. wodę, hemoglobinę czy melaninę. Laser na przebarwienia nd-yag nie powoduje dużego dyskomfortu, gdyż jest wyposażony w specjalny system chłodzący. Efekty zabiegu są widoczne po kilku tygodniach. 

Peelingi chemiczne

Zastosowanie przy usuwaniu przebarwień mają także peelingi chemiczne, zwykle na bazie kwasów: kojowego czy mlekowego. Wykonanie takiego zabiegu pozwala na redukcję widoczności zmian pigmentacyjnych. Liczba procedur niezbędnych do osiągnięcia pełnego efektu terapeutycznego jest uzależniona od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa polega na śródskórnej iniekcji substancji aktywnych. Lekarz dobiera preparaty wspomagające regenerację skóry i wpływające na widoczność hiperpigmentacji. 

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to metoda ścierania zrogowaciałego naskórka za pomocą głowicy diamentowej, korundowej czy poprzez działanie tlenu. Ma na celu zminimalizowanie widoczności blizn, przebarwień i poprawę napięcia skóry. 

Przed zabiegiem w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu wymagana jest wizyta kwalifikacyjna, celem wykluczenia przeciwwskazań. 

Piśmiennictwo:

https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.3-2.pdf, dostępne 16.05.2024

https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.5-8.pdf, dostępne 16.05.2024

 

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

5/5 - (9 votes)