Duże wargi sromowe – co jest przyczyną?

duże wargi sromowe

Duże wargi sromowe. Przerośnięte wargi sromowe mogą prowadzić do otarć, dyskomfortu czy odczuwania bólu podczas współżycia seksualnego. Jedną z przyczyn przerośniętych warg sromowych jest utrata objętości tkanek warg sromowych większych oraz podrażnienia mechaniczne. Likwidacja problemu jest możliwa dzięki labioplastyce, którą można wykonać chirurgicznie lub laserowo.

Na czym polega problem przerośniętych warg sromowych?

Wargi sromowe dzielą się na zewnętrzne i mniejsze. Zewnętrzne wargi sromowe chronią przed urazami mechanicznymi, a wargi sromowe mniejsze zabezpieczają wewnętrzne struktury układu płciowego oraz z racji dużego unerwienia, pełnią funkcję seksualną. Nie ma określonej definicji i kryteriów, kiedy możemy mówić o przerośnięciu warg sromowych. Jedno jest pewne, z tym problemem należy się zgłosić do ginekologa lub lekarza medycyny estetycznej, gdy przerośnięte wargi sromowe mniejsze utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Wskazaniem do zabiegu labioplastyki, czyli redukcji warg sromowych jest znaczny przerost, którego konsekwencją są otarcia i podrażnienia. Może do nich dochodzić podczas spacerów, uprawiania sportu tudzież współżycia seksualnego. Inne wskazania to odczuwanie dyskomfortu czy nawet wstydu podczas współżycia. Trzecim, popularnym wskazaniem do zabiegu jest wykonywanie procedury z pobudek estetycznych. Niesatysfakcjonujący wygląd warg sromowych prowadzi do obniżonej samooceny pacjentki.

Duże wargi sromowe

Przyczyny takiej sytuacji?

Przyczyną dużych warg sromowych mogą być uwarunkowania genetyczne. Może to być również cecha wrodzona pacjentki. Procesy starzenia także mogą wpływać na ten problem – następuje utrata objętości tkanek warg sromowych większych, co rzutuje na wyeksponowanie warg sromowych mniejszych.

W literaturze przedmiotu wyróżnia się wiele nabytych przyczyn przerośniętych warg sromowych: urazy czy podrażnienia mechaniczne, infekcje stref intymnych, porody naturalne i krwiak warg okolic mniejszych jako powikłanie, zastoje limfy. U niektórych pacjentek na wystąpienie problemu może mieć wpływ intensywne życie seksualne, podrażnienia skóry spowodowane nietrzymaniem moczu czy noszenie biżuterii w rejonie stref intymnych.

Wskazania – labioplastyka

Przerost warg sromowych leczy się poprzez zabieg chirurgiczny zwany labioplastyką. Najczęstszym wskazaniem jest przerost warg sromowych mniejszych, które wystają po wargi sromowe większe. Przerost jest symetryczny lub niesymetryczny.  Wyróżniamy III stopnie przerostu warg sromowych – w największym wynosi on ponad 4 cm.

Przerost to nie tylko problem estetyczny, ale i  mający konsekwencje zdrowotne. Przerośnięte wargi sromowe mogą nie tylko obniżać komfort życia, ale i mieć negatywny wpływ na współżycie seksualne. Prowadzi to do obtarć, dyskomfortu i utrudnia wykonywanie aktywności fizycznej. Przerośnięte wargi sromowe mogą utrudniać utrzymanie higieny czy też przyczyniać się do powstawania infekcji.

Remedium na przerośnięte wargi sromowe: labioplastyka chirurgiczna

Labioplastykę, czyli redukcję warg sromowych można przeprowadzić w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu na dwa sposoby: chirurgicznie lub laserowo. Na wywiadzie lekarskim decyzję o wyborze metody podejmuje lekarz. Labioplastyka chirurgiczna odbywa się pod znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. Lekarz może zdecydować się na wykorzystanie jednej z dwóch metod: redukcji brzegów warg sromowych lub klinowej resekcji.

Ta pierwsza operacja warg sromowych polega na usunięciu nadmiaru skóry wraz z wolnym brzegiem. Drugim sposobem jest technika wycięcia klinowego, inaczej technika „V”, która koncentruje się na klinowej resekcji obu warg sromowych. Zaletą metody jest naturalne zabarwienie i możliwość ukrycia blizny w fałdach skóry. Operacja warg sromowych trwa do 2 godzin. Procedurę można połączyć z zabiegami tj. wstrzyknięcie kwasu hialuronowego w punkt G, wargi sromowe czy z odsysaniem tłuszczu ze wzgórka łonowego.

Labioplastyka laserowa – alternatywna metoda redukcji warg sromowych

Labioplastyka laserowa jest uważana za bardziej innowacyjną od chirurgicznej. Jednak nie zawsze można przeprowadzić laserowy zabieg, nie każda pacjentka się do niego kwalifikuje. Nadmiar skóry wokół warg sromowych usuwany jest laserem, pacjentka otrzymuje znieczulenie miejscowe. Wiązka lasera kierowana w obszar warg usuwa nadmiar tkanki.

Dodatkowo dochodzi do koagulacji naczyń krwionośnych, dlatego pojawia się mniejsze krwawienie. Laser stymuluje skórę do produkcji nowego kolagenu, co  uruchamia procesy regeneracyjne i ujędrnia skórę (powstaje nowa, zdrowa skóra). Zmniejszenie warg sromowych laserem jest to więc nowoczesna i bezpieczna procedura.

Labioplastyka – efekty

Na jakie efekty labioplastyki można liczyć? Wargi sromowe zyskują na symetryczności. Usuwany jest nadmiar skóry, przez co wymodelowane wargi sromowe stają się bardziej estetyczne. Redukcja warg sromowych poprawia komfort pacjentki, dzięki niej może czuć się lepiej podczas uprawiania sportu. Nie ma więcej problemów z otarciami czy bólem, a więc zabieg poprawia komfort i codziennie funkcjonowanie. Życie seksualne staje się również bardziej udane.

Piśmiennictwo

https://e-ginekologia.pl/images/PDF/GPiR/GPiR_1(1)_2018.pdf (dostęp online 13.01.2024 godz. 16:00).

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Zobacz również:

Oceń nas