Jak zlikwidować blizny po trądziku?

blizny po ospie

Jak zlikwidować blizny po trądziku. Blizny po trądziku powstają na skutek stanu zapalnego. Mogą mieć różny wygląd i przebieg, lecz łączy je jedno – stanowią defekt estetyczny, który negatywnie wpływa na samopoczucie pacjenta. Jednak medycyna estetyczna zna szereg efektywnych metod, pozwalających na ich likwidację. Poznajmy zabiegi na blizny potrądzikowe bez skalpela i konieczności żmudnej rekonwalescencji.

Jak wyglądają blizny potrądzikowe?

Blizny po trądziku mogą przybierać różny wygląd. Mają postać zagłębień, dziur w skórze twarzy, a ich kształt może być okrągły lub nieregularny. U niektórych pacjentów blizny potrądzikowe mogą mieć charakter przerostowy – to znaczy, że są wypukłe, o różowej lub czerwonej barwie. Blizny przerostowe powstają w miejscach występowania stanu zapalnego po trądziku. W gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu, u niektórych pacjentów diagnozujemy blizny odbarwione – są białawe ze względu na ograniczoną produkcję melaniny w tym obszarze lub brak barwnika skórnego.

Blizny potrądzikowe występują, gdy pacjent boryka się z trądzikiem o ciężkim przebiegu. Są następstwem zmian ropnych i zapalnych. Blizny po trądziku mogą pojawić się, gdy choroba jest niewłaściwie leczona. Do najpopularniejszych blizn po trądziku zaliczamy – blizny zanikowe (występujące na twarzy, najczęściej przybierają postać pofałdowanej skóry) i przerostowe, czyli blizny przypominające wypukłe guzki umiejscowione na klatce piersiowej i plecach. Blizny najczęściej występują na twarzy, dekolcie, ramionach i szyi.

Blizny potrądzikowe – przyczyny

Za blizny potrądzikowe najczęściej odpowiada stan zapalny wywołany nadmiarem łoju i kolonizacją gruczołów łojowych. Inną przyczyną są zmiany mechaniczne – pacjent może sam doprowadzić do powstania blizn podczas próby wyciskania grudek, cyst czy wykwitów. Podobny efekt może spowodować rozdrapywanie. Inne przyczyny to: nieprawidłowa pielęgnacja czy źle dobrane leczenie przez dermatologa.

Jak zlikwidować blizny po trądziku?

Usuwanie blizn potrądzikowych w Poznaniu

Leczenie farmakologiczne a blizny potrądzikowe

Pacjent w pierwszej kolejności powinien udać się na konsultację do dermatologa w Poznaniu. Wizyta składa się z wywiadu lekarskiego i badania. Pierwszym frontem walki z bliznami, nim lekarz zaleci jakiekolwiek zabiegi, są środki farmakologiczne. Jest to również świetne uzupełnienie zabiegów medycyny estetycznej. Specjalista może zastosować farmakologię tj. kwas retinowy, glikokortykosteroidy, a nawet żele i plastry silikonowe. Wspomagająco stosuje się preparaty na bazie ekstraktu z cebuli, witaminy A i E, heparyny. Wizyta u doświadczonego dermatologa w Poznaniu jest kluczowa, ponieważ może on skutecznie pokierować leczeniem, co pozwala na pozbycie się problemu.

Radiofrekwencja mikroigłowa na blizny

Termolifting to innowacyjna metoda na usuwanie blizn potrądzikowych w Poznaniu, która coraz częściej zastępuje tradycyjne podcinanie blizn. Urządzenie wyposażone w głowicę z zestawem mikroigieł przesyła impuls elektryczny o częstotliwości radiowej w głąb skóry, jednocześnie nakłuwając obszar zabiegowy. Jest to terapia, która zapewnia synergię dwóch zabiegów – radiofrekwencji, która podgrzewa skórę i mikronakłuwania, prowadzącego do wywołania kontrolowanych uszkodzeń. Bezpieczny i bezbolesny zabieg radiofrekwencją mikroigłową prowadzi do spłycenia blizn oraz ujędrnienia skóry z uwagi na uruchomienie procesów produkcji nowego kolagenu.

Laser na blizny

Wiązka lasera niszczy blizny, stymuluje skórę do regeneracji, co po jakimś czasie ujędrnia ją. Następuje przebudowanie włókien kolagenowych, a nieestetyczna skóra w rejonie blizn zostaje zastąpiona, nową, młodą tkanką. Bodziec termiczny podgrzewa skórę, wywołując uszkodzenia, które działają tylko na leczonym obszarze – otaczająca je tkanka pozostaje nienaruszona. Dzięki temu laser bez bólu i konieczności hospitalizacji pozbywa się blizn, stymulując skórę do zainicjowania procesów naprawczych. Zabieg wykonujemy laserem frakcyjnym CO2 o odpowiedniej długości fali.

Peelingi medyczne

W gabinecie lekarskim bardzo często na blizny po trądziku zaleca się zabiegi złuszczające. Peelingi chemiczne tj. kwasy TCA czy kwas glikolowy polegają na dostarczaniu substancji aktywnych w głąb skóry, inicjując złuszczanie naskórka i remodeling kolagenu. Są to skuteczne zabiegi na blizny potrądzikowe działające głównie na płytkie blizny. Alternatywą jest poddanie pacjenta peelingom mechanicznym, które polegają na usuwaniu naskórka z użyciem specjalistycznych urządzeń. Przykładem jest dermabrazja i mikrodermabrazja.

Mikronakłuwanie frakcyjne

Nie od dziś wiadomo, że mikronakłuwanie frakcyjne (mezoterapia mikroigłowa) to sprawdzona terapia na wiele dolegliwości. Z pomocą pena lub rollera dziurkuje się skórę pacjenta, przeprowadzając setki nakłuć. Podczas iniekcji podawane są dedykowane substancje aktywne (peptydy, kwas hialuronowy, aminokwasy). Synergia dwóch zabiegów ma wpływ na poprawę efektu terapeutycznego. Mezoterapia mikroigłowa rozjaśnia skórę, odżywia ją i niweluje blizny.

Piśmiennictwo

  • Bagłaj M. Blizny jako problem kliniczny w praktyce dermatologa estetycznego. Der- matologia Estetyczna 2014, vol. 16(2): 80-85
  • Korban P, Madejewska M. Postępowanie fizjoterapeutyczne w leczeniu blizn. Kosmetologia Estetyczna 2013, vol. 2(4): 281-284
  • słowa kluczowe: blizny potrądzikowe, blizny po trądziku, mikronakłuwanie frakcyjne,
  • peelingi medyczne, laseroterapia, laser na blizny, radiofrekwencja mikroigłowa na blizny, dermatolog Poznań, zabiegi na blizny potrądzikowe, usuwanie blizn potrądzikowych Poznań, gabinet medycyny estetycznej w Poznaniu, mezoterapia mikroigłowa.

Zobacz również:

5/5 - (4 votes)