Brzuch po cięciu cesarskim – jak się pozbyć?

Obwisły brzuch po porodzie, brzuch po porodzie

Brzuch po cięciu cesarskim. W Polsce aż 40% porodów odbywa się poprzez cesarskie cięcie. Po porodzie pacjentka otrzymuje pamiątkę w postaci 15 centymetrowej blizny.  Po ciąży kobiety zmagają się z nadwagą, nadprogramową tkanką w okolicach brzucha czy cellulitem. Jakie zabiegi na brzuch po cesarce warto wykonać, aby wyglądać znów tak samo jak przed urodzeniem dziecka?

Brzuch po cięciu cesarskim – jak wygląda?

Podczas cesarki lekarz przecina powłoki brzuszne poziomo nad spojeniem łonowym. Blizna po cesarce często prowadzi do spadku samooceny pacjentki, która wstydzi się założyć dwuczęściowy strój kąpielowy. Remedium na bliznę po cesarskim cięciu jest odpowiednia pielęgnacja bądź zabiegi medycyny estetycznej.

Kobiety po ciąży muszą zmierzyć się z jeszcze innymi defektami estetycznymi: rozstępami (dochodzi do nich poprzez rozciąganie włókien kolagenowych), rozciągniętymi mięśniami brzucha, nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. Po ciąży kobiety, które zyskały nadprogramowe kilogramy, walczą z cellulitem lub obwisłą skórą na brzuchu, często nie mogą wrócić do stanu sprzed ciąży.

Zabiegi na brzuch po cesarce i po ciąży

Laser frakcyjny CO2 na brzuch po ciąży

Zabiegi laserowe wyrównują strukturę skóry, ujędrniają ją i wygładzają, dlatego od wielu lat są powszechnym narzędziem usuwania blizn. Blizna po cesarskim cięciu to pamiątka, na którą pacjentka nie musi być skazana do końca życia, ponieważ laser frakcyjny pozwala na jej likwidację, tak, że nie będzie po niej śladu. Naświetlanie skóry laserem wywołuje uszkodzenia – promień lasera dociera w głąb skóry. Dochodzi do zjawiska selektywnej fototermolizy i zasady rozdzielania ciepła.

W skórze tworzą się kolumny przegrzania otoczone zdrową tkanką. Proces regeneracji przebiega szybciej, ponieważ indukowany jest ze strefy nieuszkodzonej skóry. Destrukcja pola zabiegowego inicjuje procesy regeneracyjne – skóra stymulowana jest do produkcji nowego kolagenu. Po paru tygodniach skóra uelastycznia się i ujędrnia, a po bliźnie nie ma śladu. Laseroterapia jest bezbolesna, bo pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Procedura nie wymaga hospitalizacji, a rekonwalescencja jest krótka.

Blizna po cesarce to nie jedyny problem charakterystyczny dla kobiet po ciąży. Większość kobiet zmaga się z nadmiarem tkanki tłuszczowej na brzuchu. Skóra opada i jest rozciągnięta. Laser frakcyjny CO2 może pomóc pokonać ten defekt estetyczny – naświetlanie promieniami lasera prowadzi do uruchomienia produkcji nowego kolagenu, a w konsekwencji do napięcia skóry. Skóra na brzuchu staje się naprężona. Należy pamiętać, że niezbędna jest seria zabiegów, aby uzyskać widoczne rezultaty.

Mezoterapia igłowa

Dla kobiet po ciąży, których skóra potrzebuje naprężenia, naprawy i odmłodzenia, nasi lekarze w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu polecają zabieg mezoterapii igłowej. Istotą procedury medycznej jest podawanie specjalnych koktajli terapeutycznych metodą iniekcji.

Odpowiednio dobrane preparaty tj. kwas hialuronowy, peptydy, krzemionki (dobrane do wskazań pacjenta) mają działanie terapeutyczne: uruchamiają syntezę włókien kolagenowych i elastynowych. Po terapii, gdy skóra zdąży się zregenerować, pacjentka może liczyć na poprawę napięcia skóry na brzuchu, a zwisające fałdy tłuszczu czy cellulit po ciąży stają się już tylko wspomnieniem.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Jak zrzucić brzuch po cesarskim cięciu? Czasem ćwiczenie i zdrowa dieta nie wystarczą. Wówczas tylko zabiegi medycyny estetycznej mogą zredukować nadmiar tłuszczu. Zamiennie do mezoterapii igłowej proponujemy radiofrekwencję mikroigłową. Jest to opatentowane urządzenie do liftingu i odmładzania wyposażone w system izolowanych mikroigieł.

Lekarz przykłada głowicę w obszar występowania nadmiaru lub zniszczonej skóry i za sprawą mikronakłuć wykonywane są mikrouszkodzenia. Przez igły dodatkowo przechodzą fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych. Skóra jest w sposób kontrolowany podgrzewana, a igły uszkadzają ją, stymulując do wywołania stanu zapalnego i procesów naprawczych. W efekcie skóra odmładza się, uelastycznia i napręża. Jest to skuteczna metoda na brzuch po cięciu cesarskim i pozbycie się złogów tłuszczu po ciąży.

Technologia fal radiowych z polem magnetycznym

Kobiety po cesarce i ciąży, walczące z cellulitem czy obwisłą skórą wokół brzucha powinny pomyśleć o zabiegu z technologią 4D®, która łączy zalety multipolarnej fali radiowej (RF) z impulsowym polem magnetycznym (PEMF), technologią VariPulseTM (VP) oraz technologią podniesienia temperatury tkanki w czasie rzeczywistym (Real Time Thermal Feedback). Właściwości technologii multipolarnej fali radiowej podgrzewają skórę i pobudzają produkcję nowego kolagenu oraz po pewnym czasie – pozwalają na redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu oraz usunięcie brzucha po cięciu cesarskim.

Impulsowe pole magnetyczne (PEMF) ma korzystny wpływ nie tylko na syntezę kolagenu, ale i odżywienie i dotlenienie komórek. Dopełnieniem procedury jest technologia VARI-PULSE, która przyczynia się do przyspieszenia przepływu krwi i limfy, dotleniając i odżywiając skórę oraz usuwając obrzęki.

Liposukcja – czyli sposób na to, jak zrzucić brzuch po cesarskim cięciu

To najbardziej popularna metoda pozbywania się nadmiaru tłuszczu – np. oponki na brzuchu czy nadmiaru tłuszczu w okolicy bioder. Tradycyjna liposukcja to metoda odsysania tłuszczu z pomocą kaniul i strzykawki. Przez ostatnie lata tradycyjną liposukcję zastępują nowsze, mniej inwazyjne metody – np. liposukcja laserowa i ultradźwiękowa.

Liposukcja laserowa rozbija tłuszcz na drobne cząsteczki, a dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu, ujędrniając skórę. Liposukcja ultradźwiękowa polega na rozbiciu miejscowo nagromadzonej tkanki z pomocą ultradźwięków, co ułatwia jej odessanie. Przeciwwskazaniami do liposukcją są: ciąża i laktacja, aktywne nowotwory, rany w obszarze zabiegowym, poważne schorzenia, infekcje bakteryjne i wirusowe, epilepsja.

Piśmiennictwo

  • M.Ruprich, Radiofrekwencja mikroigłowa, [w:] Kosmetologia Estetyczna 1 / 2020 / vol. 9, s. 87-89.
  • K.Gemza, A. Surgiel-Gemza, Zastosowanie bipolarnej radiofrekwencji mikroigłowej w kosmetologii, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji blizn potrądzikowych, [w:] Kosmetologia Estetyczna, vol.6 / 2018 / vol. 7, s.695-700.
  • Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010
  • słowa kluczowe: Brzuch po cięciu cesarskim, zabiegi na brzuch po cesarce,
  • jak zrzucić brzuch po cesarskim cięciu, brzuch po cesarce, blizna po cesarce
  • liposukcja ultradźwiękowa,  gabinet medycyny estetycznej Poznań, radiofrekwencja mikroigłowa, fala ultradźwiękowa, laseroterapia, laser frakcyjny CO2, Brzuch po cięciu cesarskim – jak wygląda?

Zobacz również:

Oceń nas