Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Kaniula

Kaniula  jest rurką pustą w środku, ale na końcu nie jest ostro zakończona jak igła, ma tępy czubek (określa się ją często „tępa igła”), a otwór, przez który podajemy preparat, jest usytuowany z boku.

Kaniula często występuje jako dożylna lub obwodowa, potocznie ma nazwę wenflon. Jest to rurka o niewielkiej średnicy wykonana z plastiku i może mieć różne średnice w zależności od ich przeznaczenia i miejsca wkłucia.

Drugi koniec wenflonu pozwala na podłączenie kroplówki bądź strzykawki z płynem.

Kaniula – zastosowanie

Stosowana w medycynie estetycznej, jest podłączana do strzykawki i pozwala bezpiecznie podawać wypełniacze takie jak własny tłuszcz, kwas hialuronowy, fibrynę bogatopłytkową lub hydroksyapatyt wapnia.

Kaniule – co dają

Zabiegi wykonywane za pomocą kaniul są mniej bolesne dla pacjenta. Ponieważ kaniula nie ma ostrego czubka i nie przecina tkanek, tylko „rozpycha się” w tkance – znacznie zmniejsza ryzyko siniaków.

Szczególnie ta zaleta jest wykorzystywana w liposukcji. Przy większych średnicach, które tam są stosowane, ma to ogromne znaczenie. To samo dotyczy przeszczepu tłuszczu.

Kaniula pozwala podawać tłuszcz w kanalik wytworzony wcześniej kaniulą. Zabieg polega na tym, że najpierw wprowadza się kaniulę bez podawania tłuszczu, następnie wolno wycofując kaniulę wstrzykujemy tłuszcz, dzięki temu jest on deponowany w małych objętościach i niejako wypełnia kanał, który wytworzyła kaniula w trakcie jej wprowadzania.

Kaniula – czy zawsze najlepsza

Jeśli chcemy wykonać bardzo precyzyjne wypełnienie, wówczas lepiej użyć igły. Ponadto jeśli mówimy o małych objętościach cennego preparatu to należy pamiętać, że przy użyciu kaniuli część produktu się marnuje.

Kaniule – rodzaje

Ze względu na sposób wykorzystania możemy wyróżnić:

  1. Kaniula jednorazowa
  2. wielorazowego użytku – można ją sterylizować

Ze względu na rozmiar (średnicę) można wyróżnić tak jak igły o różnych grubościach, np. 18G (1,2mm).

Można też je dzielić ze względu na długość np. 70mm, 90mm itd.

Kaniula versus igła

O tym czy użyjemy igłę czy kaniule decyduje lekarz wykonujący zabieg. Warto też pamiętać, że kaniule są droższe niż igły, więc przy drobnych zabiegach kaniule są po prostu nieopłacalne.

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (9 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530