Jak się pozbyć nadwagi

jak się pozbyć nadwagi

Jak się pozbyć nadwagi? – Ważne pytanie przed latem

Nadwaga i otyłość są klasyfikowane w dzisiejszych czasach jako choroby cywilizacyjne. Są efektem wzrastającej tendencji do niezdrowego odżywiania się oraz prowadzenia siedzącego trybu życia.

Poza oczywistym negatywnym wpływem na zdrowie człowieka, wpływają one również na wygląd zewnętrzny oraz zdrowie psychiczne związane z poczuciem atrakcyjności. Nadmiar tkanki tłuszczowej często powoduje, że źle czujemy się w swoim ciele.

Jak więc temu zaradzić? Oczywiście najskuteczniejsze jest dbanie o siebie i prowadzenie zdrowego trybu życia. Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków, eliminacja z diety cukrów prostych oraz łączenia węglowodanów z tłuszczami, nieobjadanie się przed snem, oraz zapewnienie odpowiedniej podaży białka są kluczowe dla zachowania atrakcyjnego wyglądu.

Poza tym nieodzowna jest właściwa podaż wody (30-40ml/kg masy ciała/dobę), regularna aktywność fizyczna oraz unikanie używek.

Jak się pozbyć nadwagi? – porady

Jednak często pomimo prawidłowego odchudzania, niejednokrotnie nie udaje nam się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej z problematycznych miejsc, np. wewnętrznych stron ud. W takich przypadkach z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.

Dwutlenek węgla a odchudzanie?

Jedną z metod redukcji tkanki tłuszczowej jest karboksyterapia. Jest to procedura wykorzystująca powszechnie występujący gaz, jakim jest dwutlenek węgla. Jego wykorzystanie terapeutyczne znane jest już od ponad 80 lat.

Zabieg karboksyterapii charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem. Gaz wprowadzany jest śródskórnie i podskórnie metodą mezoterapii igłowej.

Dzięki specjalnemu urządzeniu gwarantującemu precyzję i powtarzalność, a także dużą częstotliwość wkłuć, zabieg jest praktycznie całkowicie bezbolesny. Ponadto niektóre kliniki medycyny estetycznej stosują podgrzany dwutlenek węgla co dodatkowo gwarantuje brak bodźców bólowych.

Mechanizm działania dwutlenku węgla jest wielopłaszczyznowy. Przede wszystkim powoduje on zwiększenie ukrwienia tkanek i rozszerzenie naczyń krwionośnych, co w rezultacie prowadzi do poprawy odżywienia tkanek.

Ponadto, dzięki temu zjawisku zwiększa się również dostarczanie tlenu do tkanek. Zachodzi zjawisko zwane efektem Bohra, które polega na zwiększonego oddawania tlenu przez hemoglobinę w przypadku zwiększonego stężenia dwutlenku węgla.

Dochodzi również do stymulacji syntezy kolagenu i elastyny, czego efektem jest zwiększenie napięcia skóry. Rezultatem powyższych problemów jest zwiększenie intensywności procesów metabolicznych tkanki tłuszczowej. Ponadto dwutlenek węgla powoduje mechaniczne uszkodzenie tkanki tłuszczowej. Dzięki redukcji jej ilości dochodzi do wyszczuplenia ud.

Efekt zabiegu jest czasowy i musi być on okresowo powtarzany. W ciągu 24 godzin po jego zakończeniu należy powstrzymać się od ćwiczeń fizycznych, a do tygodnia nie zaleca się z korzystania z sauny, solarium, basenu, gorących kąpieli i łaźni.

Wspomaganie naturalnych procesów metabolicznych w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej

Fizjologiczny proces rozkładu tkanki tłuszczowej w organizmie nosi nazwę lipolizy. Jest to proces pobudzany przez różne hormony (adrenalinę, noradrenalinę, glukagon i adrenokortykotropinę). Pod ich wpływem trójglicerydy, które stanowią główną masę tłuszczu są rozbijane na wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol. Wyżej wymienione kwasy stają się substratem energetycznym dla organizmu na drodze procesu tak zwanej kinezy białkowej.

Proces ten jest wykorzystywany w medycynie estetycznej między innymi jako metoda wyszczuplania ud. Istnieją trzy zasadnicze metody wywoływania lipolizy stosowane w medycynie estetycznej, których cel jest taki sam. Zabieg ten jest praktycznie całkowicie bezinwazyjny.

Pierwszym, najczęściej i najchętniej stosowany rodzajem jest lipoliza injekcyjna. Polega na wprowadzeniu w tkankę przy pomocy cienkiej igły specjalnej substancji aktywnej. Najczęściej jest to mieszanina wyciągu z soi oraz soli żółciowej (substancji, która w warunkach fizjologicznych odpowiada za emulgację tłuszczów, co umożliwia ich trawienie).

Dzięki działaniu wstrzykiwanego preparatu, tkanka tłuszczowa ulega rozłożeniu i jest zastępowana przez tkankę włóknistą. Następnie produkty rozkładu tkanki tłuszczowej są transportowane do wątroby, gdzie ulegają eliminacji.

Drugą metodą jest rozbijanie tkanki tłuszczowej z wykorzystaniem lasera. Ta metoda jest najmniej inwazyjna spośród wszystkich. Polega na precyzyjnym oddziaływaniu promieni lasera na tkankę tłuszczową powodując jej rozkład. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że powoduje ona ujędrnienie skóry.

Trzeci rodzaj lipolizy wykorzystuje oddziaływanie ultradźwięków. Jest to najbardziej innowacyjna metoda, w której fale ultradźwiękowe stosowane są do rozbijania tkanki tłuszczowej.

Liposukcja, czyli pozbyć się niechcianego

Najpopularniejszą metodą mającą na celu pozbycia się niechcianego nadmiaru tkanki tłuszczowej, oferowanych przez współczesną medycynę estetyczną jest liposukcja. Jest to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu nadmiaru tłuszczu. Podstawowa metoda polega na zastosowaniu próżni do wyeliminowania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Jest to jednak metoda wymagająca znieczulenia ogólnego i związanej z tym hospitalizacji. Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne modyfikacje tego zabiegu, dzięki którym możliwe jest bezurazowe i bezbolesne oddzielenie tkanki tłuszczowej od struktur otaczających, bez uszkodzenia naczyń i nerwów oraz innych narządów.

Przykładem jest liposukcja infradźwiękowa N.I.L. (Nutational Infrasonic Liposculpture), która wykorzystuje zjawisko ruchów nutacyjnych wykonywanych przez kaniulę wprowadzaną w tkanki. Generują one powstawanie fal akustycznych o częstotliwości infradźwięków, co powoduje atraumatyczną separację tłuszczu.

Jak się pozbyć nadwagi? – inne zabiegi

Inną metodą jest zabieg z zastosowaniem aparatu Body Jet. To innowacyjne uszkodzenie wykorzystuje technologię PAL (Power Assisted Liposuction). Polega ona na zastosowaniu urządzenia, które wprowadza w wibrację kaniulę do odsysania tłuszczu. Dzięki temu tłuszcz zostaje zemulgowany i łatwiej odessany. Zabieg jest też mniej bolesny niż zwykła (ręczna) liposukcja.

Powyższe metody mają tę przewagę nad klasyczną liposukcją, że po pierwsze są praktycznie bezbolesne, tak więc nie wymagają znieczulenia ogólnego ani opieki anestezjologicznej, zupełnie wystarczające jest znieczulenie miejscowe. Zmniejsza to zatem ryzyko powikłań zabiegu związanych ze znieczuleniem.

Ponadto, tkanka tłuszczowa uzyskana drogą wyżej opisanych metod, w przeciwieństwie do klasycznej liposukcji, jest nieuszkodzona. Wiąże się to z możliwością jej zastosowana do zabiegu lipomodelingu, wykorzystywanego na przykład do modelowania piersi czy pośladków. Procedury te można wykonywać jednoczasowo.

Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej liposukcja obarczona jest przeciwwskazaniami. Nie zaleca się wykonywania jej u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią, u chorych na przewlekłe choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, a także u osób z aktywnymi procesami zapalnymi, zwłaszcza w obrębie skóry.

Jak się pozbyć nadwagi? – zapraszamy na konsultację

5/5 - (7 votes)