Rekonwalescencja po zabiegach

Rekonwalescencja po zabiegach medycyny estetycznej

Większość zabiegów medycyny estetycznej jest mało inwazyjna, co skutkuje brakiem konieczności długotrwałej rekonwalescencji. Zabieg mezoterapii czy zabieg z udziałem kwasu hialuronowego umożliwiają niemal natychmiastowy powrót do normalności.

Jedynie operacje plastyczne są już poważniejszymi ingerencjami i wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, co wymaga parodniowej rekonwalescencji w szpitalu pod okiem lekarzy. Dowiedzmy się więcej na temat powrotu do zdrowia po popularnych zabiegach medycyny estetycznej.

Mezoterapia – ile trwa rekonwalescencja?

Mezoterapia mikroigłowa polega na iniekcji skóry i wpuszczaniu pod nią substancji aktywnych, które mają korzystne działanie na liczne dolegliwości. Po podaniu znieczulenia za pomocą kremu, nakłada się na skórę odpowiedni preparat, by później wykonać kilka pasaży urządzeniem po skórze leczonego obszaru.

Po zabiegu mezoterapii  mikroigłowej lekarz medycyny estetycznej stosuje rewitalizację, a pacjent może odczuwać lekki dyskomfort związany z pieczeniem. Iniekcja prowadzi do przerwania błony naskórka, wywołując krwawienie. Rekonwalescencja jest krótka i już po 3-4 dniach może pojawić się złuszczenie naskórka.

Pacjent po zabiegu powinien stosować preparaty przyspieszające regenerację skóry. Już po 5-7 dniach są widoczne pierwsze efekty zabiegu. Na ostateczne efekty należy poczekać do miesiąca od zakończenia leczenia. Podczas rekonwalescencji po mezoterapii mikroigłowej nie wolno narażać skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne, uważać z nadmiernym wysiłkiem fizycznym i nie używać detergentów podrażniających skórę. 

Kwas Hialuronowy – jak wygląda rekonwalescencja?

Jest to zabieg zaliczany do jednego z najbezpieczniejszych, ponieważ kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym organizmie. Jest stosowany do powiększania ust, redukcji zmarszczek czy odmładzania dłoni. Lekarz przed zabiegiem kwasem hialuronowym przeprowadza wywiad, który pozwala zakwalifikować pacjenta do zabiegu.

Z zabiegu nie mogą skorzystać osoby, które są uczulone na kwas hialuronowy, ponieważ mogłoby to wywołać poważne konsekwencje dla ich zdrowia. Na powikłania po zabiegu kwasem hialuronowym są narażeni pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi. Zabieg kwasem hialuronowym nie niesie ze sobą skutków ubocznych. Po zabiegu całkowicie normalna jest opuchlizna po kwasie hialuronowym, która szybko ustępuje. Czasem u pacjenta mogą pojawić się grudki na skórze.

Jest to naturalna reakcja skóry i nieodłączny element procesu rekonwalescencji. Przez parę miesięcy po zabiegu kwasem hialuronowym należy chronić skórę przed niską lub wysoką temperaturą czy też przed urazami mechanicznymi. Pacjent powinien wystrzegać się wysiłku fizycznego, basenu, solarium czy sauny. Lekarze rekomendują picie dużych ilości wody. 

Mikrodermabrazja a rekonwalescencja

Mikrodermabrazja polega na mechanicznym ścieraniu naskórka, dlatego jest mało inwazyjnym zabiegiem. Za pomocą specjalnej głowicy dokonuje się ścierania naskórka, pozbawiając się starej warstwy, a zastępując ją nową i nawilżoną. Zabieg jest pozbawiony ryzyka powikłań, a rekonwalescencja jest bardzo krótka – od razu po nim pacjent wraca do normalnych aktywności. Mikrodermabrazja nie wymaga wprowadzania żadnych substancji do organizmu, co gwarantuje bezpieczeństwo.

Zabieg nie może być wykonywany u osób z chorobami skóry. Nie wolno go wykonywać po tym, jak skóra była opalana. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Rekonwalescencja jest krótka i niemal od razu można wrócić do normalnego funkcjonowania. Może występować lekkie swędzenie skóry, miejscowe zaczerwienienia i podrażnienia, które szybko ustępują.

W skrajnych przypadkach można poprosić lekarza o przepisanie kremu na podrażnienia. Jakie są wskazania po zabiegu? Należy o siebie dbać, unikać wysiłku fizycznego i zbyt dużej ekspozycji na światło słoneczne czy kontaktu ze środkami chemicznymi. 

Laser frakcyjny

Rekonwalescencja po zabiegu laser frakcyjny trwa od 4 do 7 dni. Skraca się znacznie przy stosowaniu osocza bogatopłytkowego na zakończenie zabiegu.

5/5 - (5 votes)