Co to jest botoks? Sprawdź

co to jest botoks, botoks

Co to jest botoks? Cudowny lek, który odmładza.

Botox – znany lek zmniejszający napięcie mięśni, szeroko rozpowszechniony w medycynie estetycznej, od dawna uważany za magiczny eliksir młodości, sposób na szybkie i skuteczne odmłodzenie skóry.

Czym tak naprawdę jest ta popularna substancja (botoks) i na czym polega jej spektakularne działanie?

Eliksir młodości – botox?

Powszechnie znany botoks to nic innego jak preparat uzyskiwany na bazie toksyny botulinowej. Należący do neurotoksyn jad kiełbasiany, wytwarzanego przez bakterie beztlenowe to w rzeczywistości jedna z najsilniejszych naturalnych trucizn, wiele lat temu odkryto jednak także jego silne działanie terapeutyczne.

Preparaty pozyskiwane z toksyny botulinowej podane w odpowiednio małych dawkach są nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale także szeroko stosowane w medycynie.

Wskazania:

Po toksynę botulinową najczęściej sięga się przy leczeniu chorób charakteryzujących się nieprawidłowym napięciem mięśniowym, a także w terapii nadpotliwości. Na jej bazie wytwarzany się również popularny botoks – środek doskonale redukujący zmarszczki, szczególnie w okolicach brwi, oczu i na czole, i wygładzający skórę twarzy.

Botox także skutecznie leczy migrenę i bruksizm.

Zabieg polega na wprowadzeniu preparatu za pomocą niewielkiej strzykawki w określony mięsień odpowiadający za mimikę konkretnej części twarzy. Efektem jest zatrzymanie pracy mięśnia i skurczenie skóry.

Dzięki temu wydaje się ona mniej pofałdowana, a co za tym idzie wizualnie wygląda młodziej i zdrowiej.

Fakty i mity na temat tego co to jest botoks

Na temat botoksu krąży wiele informacji. Nie wszystkie z nich są zgodne z prawdą. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej, aby rozwiać wątpliwości oraz umiejętnie oddzielać fakty od mitów.

Przede wszystkim zabiegi przy użyciu botoxu nie mają nic wspólnego z chirurgią plastyczną. Nie wymagają interwencji chirurgicznej, są szybkie, proste, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Nie wiążą się też z ryzykiem powikłań.

Toksyna botulinowa to wprawdzie związek silnie trujący, ale podany w odpowiednio dobranych przez doświadczonego lekarza proporcjach nie stanowi żadnego zagrożenia, a uzyskane w ten sposób efekty są widoczne niemal natychmiast i utrzymują się dość długo.

Co to jest botoks – więcej

Mitem są także często spotykane informacje przestrzegające przed tzw. efektem maski. W rzeczywistości botoks nie unieruchamia całej twarzy i nie pozbawia jej mimiki. Preparat wprowadza się miejscowo, w celu wygładzenia jedynie wybranych partii twarzy.

Botoks działa na dokładnie te mięśnie, które powodują fałdowanie skóry i nie ma żadnego wpływu na możliwości ekspresji mimicznej.

Przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, istnieją jednak przeciwwskazania, mogące uniemożliwić jego przeprowadzenie u niektórych pacjentów. Przede wszystkim botoksu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią, a także u osób z chorobami płytki nerwowo-mięśniowej czy rozległymi uszkodzeniami skóry.

Stosowanie botoksu wyklucza również przyjmowanie takich leków jak D-penicylamina czy cyklosporyna. Środek ten nie jest wskazany również dla osób bardzo młodych oraz po sześćdziesiątym roku życia.

Botoks jest lekiem bardzo bezpiecznym jeśli jest stosowany przez lekarza, który wykluczy wszystkie przeciwwskazania do zabiegu.

Botoks Poznań

5/5 - (17 votes)