Opadające powieki
Opadanie powiek jest coraz częstszym problemem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Niewątpliwie negatywnie wpływa na odbiór człowieka. Powoduje optyczne postarzenie twarzy oraz nadaje wygląd osoby przewlekle zmęczonej.
Podstawową przyczyną tej niedoskonałości jest proces starzenia się. Wskutek zmniejszenia ilości włókien kolagenowych oraz rozluźnienia ich struktury zmniejsza się napięcie skóry oraz jej jędrność. Ponadto ulega ona ścieńczeniu. Efektem tego jest między innymi opadanie powiek, powstawanie zmarszczek typu „kurze łapki” oraz tak zwanych „worków pod oczami”.
Opadnięcie jako takie jest widoczne przede wszystkim w obrębie powieki górnej, zaś w przypadku powieki dolnej objawia się jej pomarszczeniem. Powoduje to niekorzystne zmiany wyglądzie i jego postarzenie.
Czas wystąpienia i tempo przebiegu tego procesu są indywidualne, a czynniki na nie wpływające dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się przyczyny modyfikowalne, natomiast do drugiej te, na które nie mamy wpływu. Wśród czynników modyfikowalnych możemy wyodrębnić te związane ze środowiskiem życia, rodzajem pracy czy narażeniem na stres. Czynniki niemodyfikowalne natomiast to predyspozycje genetyczne i uwarunkowania rodzinne.
Blefaroplastyka
Blefaroplastyka, czyli chirurgiczna korekcja opadających powiek, jest zabiegiem polegającym na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolicy oczu. Wykonuje się ją najczęściej w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, z dostępu przez niewielkie nacięcie. Jego lokalizacja zależy od operowanej okolicy. Pełny efekt widoczny jest po kilku tygodniach.
Powrót do całkowitej aktywności po zabiegu zazwyczaj nie przekracza dwóch tygodni. Dzięki lokalizacji nacięć blizny powstałe po zabiegu są praktycznie niewidoczne. Blefaroplastykę można wykonać do dwóch razy w życiu, a jej efekt utrzymuje się nawet do 20 lat.
Laserowa korekcja opadających powiek
Laser wykorzystywany w medycynie estetycznej charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na oddziaływanie praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Dzięki dużemu skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia.
Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowychi elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.
Plastyka powiek laserowa daje mniejsze siniaki po zabiegu oraz krótsze gojenie, cięcie laserowe jest bardzo precyzyjne, jednocześnie koaguluję, co znacznie ogranicza krwawienie podczas zabiegu.
Dzięki temu dochodzi do poprawy napięcia powiek i ich jędrności, a co za tym idzie ich podniesienie i eliminację opadania, a także innych defektów skórnych w ich obrębie, jak na przykład zmarszczek.
Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.
Opadające powieki a Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe jest to substancja, w której znajduje się duża ilość różnego rodzaju czynników wzrostu i związków powodujących stymulację podziałów komórkowych i powstawanie tkanek. Dzięki temu pobudza procesy regeneracyjne skóry, czego efektem jest poprawa jej jędrności i eliminacja zmarszczek.
Jest to metoda w stu procentach bezpieczna, ponieważ wykorzystuje się w niej własną krew pacjenta. Po jej pobraniu odwirowuje się próbkę pozyskując osocze bogate w aktywne płytki krwi. Następnie jest ono wprowadzane precyzyjnie w pożądaną okolicę. Pobudza syntezę włókien kolagenowych, dzięki czemu napięcie skóry ulega zwiększeniu, co z kolei prowadzi do poprawy wyglądu okolicy oczu.
Opadające powieki a Nici Aptos
Zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących Aptos, inaczej zwany Excellence Light Lift jest to innowacyjna metoda bazująca na niciach caprolac wykonanych z włókien z kwasu polimlekowego i kaprolaktonu. Nici te są zintegrowane z igłą i wykorzystują technologię znaną już wcześniej (choćby z nici PDO czy innych rodzajów nici liftingujących). Istotną różnicą jest to, że technologia Aptos bazuje na materiałach rozpuszczalnych. Całkowita degradacja nici trwa około roku.
Dzięki zintegrowaniu nici z igłą możliwe jest precyzyjne umieszczenie ich w pożądanym miejscu, z niewielkim ryzykiem powikłań. Materiał, z którego wykonane są nici Aptos stymulują wytwarzanie endogennego kwasu hialuronowego, który wykazuje duże powinowactwo do wody. Powoduje to zwiększenie uwodnienia i nawilżenia skóry, dzięki czemu dochodzi do zwiększenia jej napięcia i poprawienia jędrności.
Nici Aptos powoduje inicjację wytwarzania kwasu hialuronowego. Jest to związek występujący praktycznie w całym organizmie, szczególnie w skórze, a zwłaszcza młodej. Z biegiem czasu jego ilość ulega znacznemu zmniejszeniu.
Posiada on wysoką zdolność wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet do dwustu pięćdziesięciu molekuł wody). Dzięki zwiększaniu jego zawartości w skórze dochodzi do poprawienia jej nawilżenia. Efektem wyżej wymienionych procesów jest poprawa napięcia i jędrności skóry.