Zespół leniwego jelita

Zespół leniwego jelita

Czym jest zespół leniwego jelita?

Zespół leniwego jelita to bardzo uciążliwa dolegliwość dotycząca przewodu pokarmowego, klasyfikowana obecnie jako choroba cywilizacyjna. Obserwuje się znaczącą tendencję wzrostową przypadków tego schorzenia na świecie, a wynika to bezpośrednio ze stylem życia prowadzonym często w dzisiejszych czasach.

Brak regularnej aktywności fizycznej i siedzący tryb życia związany często ze względami zawodowymi prowadzi do postępującego zwalniania czynności motorycznej jelit. Dodatkowo nieodpowiednia dieta, często uboga w błonnik powoduje niedobór substancji pobudzających jelito do wykonywania ruchów perystaltycznych z adekwatną intensywnością, co w efekcie prowadzi do jego rozleniwienia. Powyższy proces powoduje zaburzenie prawidłowości wypróżnień, co w efekcie prowadzi do zaparć, wzdęć oraz dolegliwości bólowych brzucha.

Jakie są przyczyny choroby?

Zespół leniwego jelita w dużej mierze jest schorzeniem, na które trzeba sobie samemu zapracować. Tak naprawdę główną, podstawową i najważniejszą przyczyną powstawania zespołu leniwego jelita jest prowadzenie niezdrowego stylu życia. Nie od dziś wiadomo, iż stosowanie niewłaściwej, niezdrowej diety, brak regularności w spożywaniu posiłków, a także brak regularnej aktywności fizycznej są przyczyną większych lub mniejszych zaburzeń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Szczególnie predysponująca do wystąpienia zespołu leniwego jelita jest dieta uboga w błonnik pokarmowy, a bogata w tłuszcze i węglowodany. Bardzo dużą rolę odgrywa również brak regularności spożywanych posiłków, a także zbyt mała podaż płynów, a szczególnie wody. Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ bodźców zewnętrznych, takich jak na przykład stres, zwłaszcza jeżeli jego oddziaływanie jest długotrwałe.

Częstym błędem u pacjentów z zespołem leniwego jelita jest stosowanie leków przeczyszczających w celu pobudzenia pracy jelit. W ostatecznym rozrachunku jednak powodują one dodatkowe spowolnienie ich motoryki.

Również niektóre choroby ogólnoustrojowe, a także przyjmowane leki mogą przyczynić się do rozwinięcia się zespołu leniwego jelita. Należą do nich odpowiednio na przykład schorzenia tarczycy oraz przyjmowanie niektórych leków kardiologicznych.

Jak się objawia zespół leniwego jelita?

Objawy zespołu leniwego jelita wynikają bezpośrednio ze spowolnionej motoryki jelit oraz jej następstw, które narastają w czasie. Pierwsze objawy są bardzo charakterystyczne i obejmują przede wszystkim wzdęcia, zaparcia, uczucie ociężałości, a także zwiększone napięcie powłok brzusznych. Należy być jednak wyczulonym, gdyż wyżej wymienione objawy mogą występować w wielu różnych schorzeniach dotyczących przewodu pokarmowego o różnym podłożu.

Dlatego też samo wystąpienie tych symptomów nie upoważnia odgórnie do rozpoznania zespołu leniwego jelita, ale wymaga diagnostyki umożliwiającej wykluczenie innych możliwych przyczyn. Z czasem dołączają się różnego rodzaju nieprawidłowości w wypróżnianiu, a w końcu różnego rodzaju zaburzenia metaboliczne. Wraz z postępem spowalniania motoryki jelit dochodzi zarówno do nasilania objawów jak i zwiększenia częstości ich występowania.

Jak leczyć zespół leniwego jelita?

Podstawą leczenia zespołu leniwego jelita jest modyfikacja stylu życia i nawyków żywieniowych. Konieczne jest stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, najlepiej bogatoresztkowej, czyli bogatej w błonnik. Bardzo ważne jest zadbanie o to, by posiłki były spożywane regularnie, a także by podaż płynów była adekwatna. Bardzo pomocne jest również wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Ponadto wskazane jest w miarę możliwości obniżenie poziomu stresu.

Oczywiście, w przypadku braku zadowalającego efektu wynikającego z wyżej opisanych metod, z pomocą mogą przyjść środki farmakologiczne w postaci tak zwanych leków prokinetycznych, czyli pobudzających pracę jelit. Leki te powinny być jednak wyłącznie pod kontrolą lekarza i według jego zaleceń. Nieumiejętne ich stosowanie może przynieść efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego, a poza tym naraża pacjenta na duże ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leczenia.

Jak zapobiegać zespołowi leniwego jelita?

Podobnie jak w przypadku leczenia, również w przypadku profilaktyki zespołu leniwego jelita podstawą jest stosowanie prawidłowej diety. Należy wykazać szczególną dbałość o regularność spożywanych posiłków, a także odpowiednią podaż płynów. Bardzo istotne jest, by spożywać dużą ilość pokarmów bogatych w błonnik pokarmowy, takich jak surowe owoce i warzywa, a także produkty pełnoziarniste. Jest to ważne dlatego, iż to właśnie błonnik jest substancją najskuteczniej pobudzającą motorykę jelit.

Jednakże, jeżeli wcześniej stosowana dieta była uboga w te produkty, należy wprowadzać je stopniowo, gdyż nagła zmiana nawyków żywieniowych może być szokiem dla przewodu pokarmowego i prowadzić do dodatkowego rozregulowania jego funkcji.

Pomocne jest również włączenie do diety produktów mlecznych fermentowanych oraz siemienia lnianego. Z kolei zaleca się unikanie pokarmów wysoce przetworzonych, a także tych bogatych w tłuszcze i węglowodany. Dietetyk pomoże dobrać odpowiednią dietę, warto skorzystać z konsultacji.

Zespół leniwego jelita Poznań – często jest leczony przez proktologa.

5/5 - (7 votes)