Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba, która wymaga od pacjenta łagodzenia jej objawów. Do dostępnych metod leczenia AZS zaliczamy stosowanie emolientów, leków przeciwhistaminowych czy fototerapii, której można poddać się w klinice medycyny estetycznej.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to przewlekła choroba, która dotyka skóry. Cechuje się świądem, który jest bardzo uporczywy dla pacjenta. Choroba wymaga właściwej pielęgnacji, która może złagodzić występujące objawy. Przypadłość bardzo często występuje u dzieci, ale także u dorosłych. Choroba uaktywnia się w przypadku pojawienia się konkretnych czynników środowiskowych np. podczas spożycia pokarmu zawierającego alergeny. Efektem tego jest wystąpienie świądu. Jest to trudne do wyleczenia schorzenie.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Nauka nie do końca jest w stanie określić przyczyny tej choroby. Przypuszcza się, że choroba jest wynikiem połączenia się 3 różnych czynników – genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. Do czynników genetycznych zaliczamy mutacje w genach, które sprzyjają rozwojowi atiopii czy łuszczycy. Czynniki środowiskowe to np. alergeny, zakażenia, zanieczyszczenia środowiska, wilgotność powietrza, stres lub określone substancje.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Do najczęstszych objawów należą: świąd, wysypka i rumień. U pacjentów z AZS skóra może być przesuszona. Inne objawy tej choroby to uczucie swędzenia skóry, charakterystyczne umiejscowienie zmian skórnych, przewlekły charakter choroby, uczucie swędzenia podczas pocenia się, rogowacenie przymieszkowe. Wyróżniamy jeszcze inne objawy takie jak: większa podatność na zakażenia gronkowcem złocistym, podwyższony poziom immunoglobuliny E-IgE, nawrotowe zakażenia skóry, nietolerancja niektórych pokarmów czy rumień na twarzy.

Leczenie AZS

Walka z AZS polega na leczeniu objawowym, które pozwoli kontrolować chorobę. Obecnie medycyna zna wiele różnych metod radzenia sobie z AZS – lekarz powinien dobrać najbardziej skuteczne leczenie, które pomoże pacjentowi.

Jednym z bardziej skutecznych sposobów na atopowe zapalenie skóry jest laser ekscimerowy

Po pierwsze należy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry z udziałem emolientów. Powinno się je aplikować 2 razy dziennie i najlepiej po kąpieli. Podczas kąpieli należy unikać gorącej wody i brać krótki prysznic lub kąpiel w wannie. Warto zabezpieczyć się w kremy i maści steroidowe (bez recepty i na receptę) oraz wybrać się do kliniki medycyny estetycznej, by skorzystać z fototerapii. Ma ona korzystny wpływ na pozbycie się zmian skórnych.

Inną metodą walki z objawami AZS są leki immunosupresyjne, które zalecane są w zaawansowanym stadium choroby AZS. Leczenie w dużej mierze polega na konieczności kontroli świądu poprzez stosowanie leków przeciwhistaminowych, które zmniejszają świąd. Ważne jest stosowanie emolientów, które chronią skórę czy mokrych okładów, nawilżających skórę i łagodzących podrażnienia.

Przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry – warto wiedzieć

5/5 - (7 votes)