Piasek pod powiekami

piasek pod powiekami

Piasek pod powiekami

Poznajmy przyczyny, objawy i leczenie piasku pod powiekami, który powinien być zdiagnozowany u okulisty Poznań.

Uczucie piasku pod powiekami – co to?

Wiele osób bardzo często boryka się z nieprzyjemnym uczuciem piasku pod powiekami, które cechuje się bólem lub dyskomfortem podczas mrugania. Inne określenie na tę dolegliwość to „uczucie ciała obcego w oku” lub „uczucie przeszkadzania w oku”.

Piasek pod powiekami może występować z innymi objawami – od zaczerwienienia, poprzez łzawienie, aż po podrażnienie czy ból. Ten zespół objawów wywołuje duży dyskomfort u pacjenta, utrudniając mu codzienne funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny uczucia piasku pod powiekami?

Może to być zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zapalenie brzegów powiek, erozja rogówki czy też owrzodzenie rogówki. U niektórych pacjentów przyczynę stanowi ciało obce w oku, gradówka, jęczmień, skrzydlik tudzież tłuszczyk. Do przyczyn tej dolegliwości zaliczamy też bardziej prozaiczne czynniki takie jak: długotrwała praca przed komputerem, wpływ suchego powietrza czy niedobory witaminy A.

Uczucie ciała obcego w oku może mieć również związek z niektórymi chorobami oraz przyjmowanymi lekami. Każdy przypadek powinien zostać zdiagnozowany indywidualnie przez okulistę Poznań, który przepisze adekwatne i skuteczne leczenie. 

Zespół suchego oka – najczęstsza przyczyna uczucia piasku w oczach

Jakie są zespół suchego objawy? Piasek w oczach to zespół objawów, podczas których pacjent odczuwa suchość, pieczenie czy podrażnienie w obrębie oczu, które wywołują w nim poczucie dyskomfortu. Inne zespół suchego objawy to: pojawienie się wydzieliny surowiczej w worku spojówkowym, uczucie piasku pod powiekami czy umiarkowanie przekrwienie oczu.

U pacjentów z zespołem suchego oka okulista często stwierdza punktowe ubytki nabłonka w dolnej części rogówki lub w obrębie szpary powiekowej. Warto dodać, że objawy zespołu suchego oka nasilają się zimą, kiedy to jesteśmy narażeni na działanie centralnego ogrzewania lub zimnego powietrza. 

Piasek pod powiekami – Domowe sposoby

Pacjent, jeśli dolegliwości nie są bardzo silne i nie ma zdiagnozowanego u okulisty np. zapalenia spojówek, może samodzielnie używać kropli nawilżających do oczu, które można kupić w aptece bez recepty. Dzięki kroplom uzupełnimy wszystkie trzy warstwy filmu łzowego, co zapewni nam ulgę i redukuje uczucie piasku pod powiekami.

Jeśli dużo pracujemy przed komputerem czy przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, to możemy zacząć stosować ciepłe okłady na oczy z naparu rumiankowego lub naparu świetlika lekarskiego, które przyniosą ukojenie zmęczonym oczom. Innym domowym sposobem na piasek pod powiekami są napary z herbaty ziołowej lub zielonej, które polegają na kładzeniu woreczków z herbatą (po ich wcześniejszym ostudzeniu) na 10-15 minut na oczy.

Nie możemy zapominać o zdrowej diecie obfitującej w kwasy omega-3, które przyczyniają się do poprawy zdrowia oczy. Ważnym składnikiem diety powinien się stać tuńczyk, makrela, śledź czy halibut tudzież łosoś atlantycki. Skuteczny okazuje się też masaż powiek czy zakup nawilżacza powietrza, który zapewnia optymalną wilgotność i redukuje negatywne uczucie piasku pod powiekami.  

Leczenie uczucia piasku pod powiekami u okulisty Poznań

Pierwszym krokiem pacjenta w razie zauważenia objawów powinno być zgłoszenie się do okulisty. Dokona on diagnozy i przepisze adekwatne do przyczyny leczenie. Podczas zespołu suchego oka leczenie okulista Poznań zaleca terapię kroplami sterydowymi lub lekami immunomodulującymi  jak: cyklosporyna A czy lifitegrast.

Czasem dysfunkcję gruczołów Meiboma można leczyć u okulisty za pośrednictwem terapii IPL, która prowadzi do poprawy jakości wydzieliny z tych gruczołów. Inne przyczyny wywołujące uczucie piasku pod powiekami są leczone innymi lekami. 

Piasek pod powiekami Poznań

5/5 - (7 votes)