Opuchnięte powieki

Opuchnięte powieki

Opuchnięte powieki to stan, w którym dochodzi do symetrycznego lub asymetrycznego obrzęku w zakresie tej części oka. Jest to dość duży problem, który obserwuje się coraz częściej. Zazwyczaj nie stanowi poważnego problemu poza defektem estetycznym, jednakże nigdy nie może być bagatelizowany, gdyż równi dobrze może być objawem jakiegoś poważnego schorzenia o różnej etiologii.

Oczywiście z opuchniętymi powiekami bardzo często można uporać się stosując domowe sposoby, jednakże w przypadku nawrotowości tej przypadłości, zwłaszcza jeśli współwystępuje ona z bólem czy zaczerwienieniem, konieczna jest konsultacja z lekarzem okulistą.

Jakie są przyczyny opuchniętych powiek?

Najczęstszym i stosunkowo niegroźnym powodem wystąpienia opuchnięcia powiek są różnego rodzaju miejscowe reakcje alergiczne, zazwyczaj wywołane wskutek działania kosmetyku mającego w swoim składzie potencjalny alergen.

Częstymi przyczynami są również schorzenia bezpośrednio dotyczące oczu jak i ich okolic, takie jak zapalenie brzegów powiek, czy też gradówka. Jest to zgrubienie powieki powstające w wyniku przewlekłego stanu zapalnego w obrębie tak zwanych gruczołów Meiboma. Są to gruczoły wydzielające substancję, której zadaniem jest utrzymywanie prawidłowego natłuszczenia brzegów powiek.

Bardzo często jest mylona z jęczmieniem. Podstawową różnicą między tymi stanami jest fakt, iż o jęczmieniu mówimy w przypadku ostrej fazy zapalenia charakteryzującej się powstaniem guzka. Gradówka zaś jest formą przewlekłą. Bezpośrednią przyczyną powstania gradówki jest zatkanie ujścia gruczołu Meiboma.

Najczęściej dochodzi do tego w przebiegu zakażenia bakteryjnego (zazwyczaj bakteriami gronkowca występującymi fizjologicznie na skórze). Może również pojawiać się ona u osób cierpiących na trądzik różowaty lub łojotokowe zapalenie skóry. Istotą powstawania tego schorzenia jest zatkanie ujścia gruczołu w przebiegu procesu zapalnego.

Wskutek powyższego procesu dochodzi do zatrzymania wydzieliny, a następnie jej nadkażenia – dalej w efekcie tego pojawia spuchnięta powieka.

W rezultacie dochodzi do wytworzenia się guzka zwanego jęczmieniem, który następnie przechodzi w fazę przewlekłą, czyli gradówkę. Co ciekawe, czynnikiem predysponującym do powstawania gradówki jest rzadkie mruganie. Wiąże się ono bowiem z nieadekwatnym nawilżeniem powierzchni oka oraz jego wysychaniem.

Wskutek powyższego, odczuwalny jest świąd pobudzający do pocierania oka palcami, a to z kolei sprzyja transmisji gronkowca skórnego do gruczołów Meiboma, i zapoczątkowaniu wyżej opisanego procesu. Kolejną oczną przyczyną wystąpienia opuchniętych powiek jest zapalenie spojówek będące jednym z najczęstszych schorzeń dotyczących oczu.

Lokalizują się w obrębie spojówki, czyli błony śluzowej powieki oka, pełniącej funkcję ochronną dla narządu wzroku. Może mieć ono różne tło, dzielone w sposób podstawowy na infekcyjne i nieinfekcyjne. Zapalenie infekcyjne powstaje na skutek zakażenia wirusowego, bakteryjnego oraz grzybiczego.

Z kolei nieinfekcyjne zapalenie spojówek może mieć etiologię alergiczną, reaktywną, autoimmunologiczną i wiele innych. Schorzenie to bardzo często towarzyszy infekcjom zlokalizowanym w obrębie górnych dróg oddechowych.

Do innych chorób, w przebiegu których może dochodzić do opuchnięcia powiek to półpasiec oczny, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czynności tarczycy, cukrzyca, zapalenie zatok obocznych nosa, zakrzepica zatoki jamistej, zapalenie oczodołu, przewlekła niewydolność nerek, niewydolność wątroby oraz wiele innych.

Czasami może to być też kaszak na powiece lub inne schorzenie powodujące zapalenie powiek.

Jak leczyć opuchnięte powieki?

Podpuchnięte powieki – stosujemy leczenie doraźne oraz zasadnicze. Postępowanie doraźne ma na celu działanie objawowe i zniwelowanie obrzęku. Zazwyczaj obejmuje ono domowe sposoby.

W tym celu można stosować żel ze świetlikiem, chłodne okłady na przykład z herbaty, masaż kostkami lodu czy okłady z rumianku lub nagietka.  Można stosować również postępowanie kosmetyczne, takie jak maski na oczy czy kompresy żelowe.

Jednakże bardzo ważna jest diagnostyka mająca na celu wykluczenie poważnego schorzenia jako przyczyny opuchniętych powiek, a także postępowanie przyczynowe mające na celu leczenie choroby zasadniczej. Może to być zarówno postępowanie zachowawcze, farmakologiczne, jak i zabiegowe w zależności od schorzenia.

Warto odwiedzić lekarza – okulista wyjaśni przyczynę i ustali skuteczne leczenie. Podpuchnięta powieka to sygnał choroby

Jak zapobiegać powstawaniu opuchniętych powiek?

W niektórych, mniej poważnych przypadkach zapobieganie powstaniu opuchniętych powiek jest bardzo proste. Opiera się na takich czynnościach jak dbanie o higienę i prawidłowość snu, pamiętanie o zmywaniu makijażu, ograniczenie stresu i prowadzenie zdrowego stylu życia na czele z prawidłową dietą i regularną aktywnością fizyczną.

W przypadku obrzęku powiek jako objawu schorzeń ogólnoustrojowych, kluczem do jego zapobiegania jest przeciwdziałanie tym chorobom zarówno w zakresie profilaktyki jak i leczenia.

Opuchnięte powieki Poznań

5/5 - (7 votes)