Opuchnięte powieki

Opuchnięte powieki

Opuchnięte powieki to stan, w którym dochodzi do symetrycznego lub asymetrycznego obrzęku w zakresie tej części oka. Jest to dość duży problem, który obserwuje się coraz częściej. Zazwyczaj nie stanowi poważnego problemu poza defektem estetycznym, jednakże nigdy nie może być bagatelizowany, gdyż równi dobrze może być objawem jakiegoś poważnego schorzenia o różnej etiologii.

Oczywiście z opuchniętymi powiekami bardzo często można uporać się stosując domowe sposoby, jednakże w przypadku nawrotowości tej przypadłości, zwłaszcza jeśli współwystępuje ona z bólem czy zaczerwienieniem, konieczna jest konsultacja z lekarzem okulistą.

Jakie są przyczyny opuchniętych powiek?

Najczęstszym i stosunkowo niegroźnym powodem wystąpienia opuchnięcia powiek są różnego rodzaju miejscowe reakcje alergiczne, zazwyczaj wywołane wskutek działania kosmetyku mającego w swoim składzie potencjalny alergen.

Częstymi przyczynami są również schorzenia bezpośrednio dotyczące oczu jak i ich okolic, takie jak zapalenie brzegów powiek, czy też gradówka.

Do innych chorób, w przebiegu których może dochodzić do opuchnięcia powiek to półpasiec oczny, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czynności tarczycy, cukrzyca, zapalenie zatok obocznych nosa, zakrzepica zatoki jamistej, zapalenie oczodołu, przewlekła niewydolność nerek, niewydolność wątroby oraz wiele innych.

Czasami może to być też kaszak na powiece lub inne schorzenie powodujące zapalenie powiek.

Jak leczyć opuchnięte powieki?

Podpuchnięte powieki – stosujemy leczenie doraźne oraz zasadnicze. Postępowanie doraźne ma na celu działanie objawowe i zniwelowanie obrzęku. Zazwyczaj obejmuje ono domowe sposoby.

W tym celu można stosować żel ze świetlikiem, chłodne okłady na przykład z herbaty, masaż kostkami lodu czy okłady z rumianku lub nagietka.  Można stosować również postępowanie kosmetyczne, takie jak maski na oczy czy kompresy żelowe.

Jednakże bardzo ważna jest diagnostyka mająca na celu wykluczenie poważnego schorzenia jako przyczyny opuchniętych powiek, a także postępowanie przyczynowe mające na celu leczenie choroby zasadniczej. Może to być zarówno postępowanie zachowawcze, farmakologiczne, jak i zabiegowe w zależności od schorzenia.

Warto odwiedzić lekarza – okulista wyjaśni przyczynę i ustali skuteczne leczenie. Podpuchnięta powieka to sygnał choroby

Jak zapobiegać powstawaniu opuchniętych powiek?

W niektórych, mniej poważnych przypadkach zapobieganie powstaniu opuchniętych powiek jest bardzo proste. Opiera się na takich czynnościach jak dbanie o higienę i prawidłowość snu, pamiętanie o zmywaniu makijażu, ograniczenie stresu i prowadzenie zdrowego stylu życia na czele z prawidłową dietą i regularną aktywnością fizyczną.

W przypadku obrzęku powiek jako objawu schorzeń ogólnoustrojowych, kluczem do jego zapobiegania jest przeciwdziałanie tym chorobom zarówno w zakresie profilaktyki jak i leczenia.

Opuchnięte powieki Poznań

5/5 - (7 votes)