Leczenie chorób oczu

leczenie chorób oczu

Leczenie chorób oczu

Choroby oczu to współcześnie coraz większy problem dotykający wielu ludzi. Choć za część z nich odpowiada genetyka to istotną rolę pełni również profilaktyka, która pozwoli ich uniknąć. Regularne badania okulistyczne, odpowiednia higiena narządu wzroku oraz zdrowy styl życia i dieta to działania, które pomogą zachować nam zdrowe oczy i w porę zareagować jeśli coś złego się z nimi dzieje.

Ignorowane i nieleczone choroby oczu mogą prowadzić do poważnych powikłań, pogłębienia problemu lub nawet całkowitej utraty wzroku. Dowiedzmy się jakie są najczęściej spotykane choroby narządu wzroku i jak je leczyć. Leczeniem chorób oczu zajmuje się okulista.

Stany zapalne

Zapalenie rogówki, twardówki lub tęczówki często w pierwszej fazie jest lekceważone, a nieleczone może doprowadzić nawet do owrzodzeń i innych poważnych zaburzeń. W przypadku pojawienia się m.in. takich objawów jak silny ból, zaczerwienienie, uczucie kłucia, wydzielina, łzawienie, światłowstręt, obniżenie ostrości widzenia należy jak najszybciej skonsultować się z okulistą.

Po wykryciu rodzaju zapalenia i przyczyny lekarz dobiera właściwe leczenie, które zazwyczaj polega na przyjmowaniu odpowiednich leków na oko lub doustnie.

Leczenie chorób oczu – Jaskra

To poważna choroba narządu wzroku, która może prowadzić do jego utraty. Zaczyna się od pogorszenia wzroku, a także zawężenia pola widzenia i widzenia świetlistych obręczy wokół źródeł światła. W kolejnym etapie mogą pojawić się ból, nudności a nawet wymioty.

Najczęściej chorują osoby starsze, krótkowzroczne, z predyspozycjami genetycznymi, ze zbyt wysokim ciśnieniem w oku czy zaburzeniem gospodarki tłuszczowej organizmu.

Leczenie jaskry odbywa się za pomocą kropli do oczu, laserowo lub operacyjnie. Nie można cofnąć uszkodzeń do których już doszło, ale można zatrzymać rozwój choroby, dlatego czym wcześniej zwrócimy się do specjalisty, tym lepiej.

Zaćma

Kolejna z chorób oczu, która u dużej części populacji prowadzi do ślepoty. Może być wrodzona lub nabyta i pojawia się po 50-tym roku życia. Charakteryzuje się zmętnieniem soczewki oka i prowadzi do pogorszenia a z czasem utraty zdolności widzenia. Zmian tych nie da się skorygować okularami, a dodatkowo pacjenci skarżą się na podwójne widzenie, przymglenie oraz niemożność prawidłowej oceny odległości.

Czynniki, które mogę mieć wpływ na powstawanie zaćmy, to poza wiekiem cukrzyca, stany zapalne i urazy oczu, zaburzenia metaboliczne, krótkowzroczność czy zbyt długie przyjmowanie niektórych leków. Zaćmę leczy się farmakologicznie, kroplami lub operacyjnie.

Zwyrodnienie plamki żółtej

AMD czyli zwyrodnienie plamki żółtej może pojawić się wraz z wiekiem i polega na uszkodzeniu centralnej części siatkówki oka odpowiedzialnej za wyraźne i równe widzenie. Najczęściej spotykana jest odmiana sucha tego zaburzenia, ale istnieje również mokra odmiana zwyrodnienia plamki żółtej.

Generalnie choroba prowadzi do ubytków lub plam w centralnym polu widzenia, co pogarsza jakość widzenia i pojawiają się problemy z czytaniem czy wykonywaniem codziennych czynności.

Wpływ na rozwój AMD może mieć wiek, palenie papierosów, otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, nadmierne eksponowanie wzroku na promienie słoneczne oraz predyspozycje genetyczne.

W leczeniu suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej doskonale sprawdza się laser, a sam zabieg jest szybki, bezpieczny i bezbolesny. Efektem jest zachowanie wzroku a nawet jego polepszenie. Leczenie mokrej postaci AMD wymaga podania specjalnych zastrzyków.

Odwarstwienie siatkówki

Odwarstwienie siatkówki to bardzo niebezpieczna przypadłość, która grozi całkowitą utratą wzroku. Siatkówka oddziela się od struktury oka, co objawia się zamgleniem, mętami lub przebłyskami w oku czy zmniejszaniu pola widzenia. W przypadku podejrzenia odwarstwienia siatkówki należy niezwłocznie skonsultować się z okulistą i co ważne unikać wysiłku fizycznego, gwałtownych ruchów głową i gałkami ocznymi.

Czasami choroba rozwija się powoli i jej objawy nie są tak widoczne, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u okulisty. Szczególną uwagę na to powinny zwrócić osoby u których w rodzinie występowały podobne choroby lub w przeszłości miały urazy oczu, stany zapalne, zespoły wysiękowe. Szybkie podjęcie działań umożliwia zachowanie widzenia, a leczy się odwarstwienie siatkówki laserowo lub operacyjnie.

Leczenie chorób oczu Poznań

Warto też skorzystać  z zabiegów poprawiających wygląd okolic oczu np. makijaż permanentny.

5/5 - (7 votes)