Latające muszki w polu widzenia

Latające muszki w polu widzenia

Pojawiające się w polu widzenia muszki czy inaczej mówiąc męty przed oczami to najczęściej efekt starzenia się naszego organizmu, ale także zjawisko mogące być objawem choroby. Warto jednak, aby każdy kto widzi męty przed oczami zgłosił się do okulisty i został przebadany.

Latające muszki w polu widzenia przyczyny

Ciało szkliste to substancja o konsystencji żelu, która w 80% wypełnia tylną część oka. Zmętnienie ciała szklistego w oku sprawia, że pojawiają się w nim męty, które rzucają cienie na siatkówkę. Przyczyny powstawania mętów mogą być całkiem naturalne i niegroźne, wynikające z procesów degeneracyjnych, ale mogą też świadczyć o postępującym procesie chorobowym jak np. odwarstwieniu siatkówki lub zapalenia błony naczyniowej.

Jeśli pojawiającym się mroczkom towarzyszą błyski świetlne należy niezwłocznie odwiedzić gabinet okulistyczny i skonsultować się z okulistą. Do powstawania mętów przyczynia się także cukrzyca i krótkowzroczność. Zmętnienia ciała szklistego są widoczne najczęściej w postaci ruchomych cieni, szarych lub czarnych plamek, nitek, kropek czy obręczy, które poruszają się pod wpływem ruchów oka.

Najwyraźniejsze są podczas patrzenia na duże, jasne powierzchnie jak błękitne niebo, śnieg lub monitor komputera. Pacjenci, którzy zgłaszają się do naszego gabinetu okulistycznego skarżą się na trudności przy czytaniu, zaburzenia widzenia podczas prowadzenia samochodu, a nawet ból oczu. Zgłaszane dolegliwości zależą od wielkości i gęstości mętów, odległości od siatkówki i osi widzenia, szerokości źrenicy, a także poziomu niepokoju pacjenta zgłaszającego się do okulisty.

Widzenie błysków leczenie

W większości przypadków zmętnienie ciała szklistego i pojawiające się męty w oku, inaczej latające muszki, nie wymaga leczenia. Czasem jednak mogą one bardzo utrudniać widzenie i doskwierać w codziennym życiu. Istnieje kilka sposobów leczenia dostępnych w gabinetach okulistycznych. Skorzystaj z oferty okulista Poznań.

Najczęściej w leczeniu stosuje się specjalne krople do oczu,  ale także duże możliwości daje leczenie laserowe – witreoliza.

Do metod już rzadziej wykonywanych należy jonoforeza, która polega na przykładaniu przez gazę nasączoną jodkiem potasu elektrod do gałek ocznych. Natomiast witrektomia to chirurgiczna metoda usuwania ciała szklistego wraz z mętami, może jednak nieść ze sobą ryzyko poważnych powikłań, takich jak: jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki, czy też infekcja oka.

W przypadku witreolizy i zabiegów wykonywanych za pomocą lasera polegają one na kierowaniu promieni lasera na zmętnienia, co doprowadza do ich odparowania. Leczenie laserowe jest bezinwazyjne i bezbolesne, a efektem jest usunięcie mętów lub znaczne zmniejszenie ich rozmiarów, tak aby nie utrudniały widzenia. Za każdym razem decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje lekarz okulista Poznań.

5/5 - (15 votes)