Komputerowe badanie wzroku Poznań
Komputerowe badanie wzroku
Przyjrzymy się komputerowemu badaniu wzroku, które jest wykonywane u okulisty w celu zbadania wady wzroku u pacjenta. Jest ono jednym z podstawowych badań, które wykonuje się w gabinecie okulistycznym.
Komputerowe badanie wzroku – co to jest?
Komputerowe badanie wzroku (inaczej autorefraktometria) to procedura medyczna pozwalająca ocenić krzywiznę rogówki oka, co prowadzi do określenia wady sferycznej i astygmatyzmu. Okulista przeprowadza badanie wzroku w przypadku podejrzenia wady wzroku u pacjenta lub badania kontrolnego, które pomaga określić, czy pacjent posiada szkła o odpowiedniej mocy.
Badanie wzroku polega na wpuszczeniu do oka wiązki promieniowania podczerwonego i przeanalizowaniu refleksów tej wiązki odbitych od jego struktur. Podczas badania okulista wykorzystuje zasadę skiaskopii – procedury, która polega na wyznaczeniu kierunku ruchu odblasku pochodzącego z dna oka w obrębie źrenicy w wyniku rzutowania wiązki promieni świetlnych.
Badanie wzroku Poznań pozwala na uzyskanie informacji, które są przerabiane przez komputer i określają wadę wzroku. Badanie wzroku jest bezbolesne i szybkie. Pacjent podczas badania spogląda w mały otwór znajdujący się w urządzeniu okulistycznym, patrząc na obrazek.
Komputerowe badanie wzroku daje jedynie przybliżone wyniki, dlatego uzupełniane jest przez badanie za pomocą tablicy Snellena, które sprawdza ostrość naszego wzroku.
Badanie u osób z wadą wzroku przeprowadzane jest z soczewkami okularowymi, co pozwala określić dokładną moc soczewek okularowych i wadę wzroku pacjenta.
Pozostałe badania dotyczące wzroku wykonywane u okulisty
Podczas wizyty u okulisty wykonuje się dodatkowe badania, by zbadać wnikliwie wadę wzroku pacjenta i dobrać mu odpowiednie soczewki okularowe.
Jednym z takim badań jest badanie ciśnienia wewnątrz oka, które wykonuje się za pomocą tonometru. Zasadę działania urządzenia stanowi wpuszczane powietrze, które uderza w rogówkę i odkształca ją. Badanie można wykonać także za pośrednictwem tonometru aplanacyjnego wyposażonego w pryzmat, który przykłada się do oka i dokonuje pomiaru ciśnienia.
Jeśli pacjent mieści się w normie od 9 do 20 mm HG wtedy wszystko jest w porządku. Ostrość wzroku bada się z pomocą tablicy Snellena. Badanie polega na odczytywaniu liter znajdujących się w rzędach z tablicy, oddalonej o parę metrów od pacjenta.
Badanie służy do oceny ostrość widzenia do dali. Jeśli pacjent rozpozna wszystkie rzędy liter to znaczy, że nie ma wady wzroku.
Osoby z wadą wzroku czytają litery w okularach korekcyjnych i pozwala ono na weryfikację, czy obecne szkła okularowe są dobrze dobrane. Badanie całego oka wykonuje się z udziałem lampy szczelinowej, które umożliwia obejrzenie całego oka.
Podczas badania okulista może ocenić dodatkowo stan siatkówki. Lekarz rozszerza źrenicę, aby badanie zostało przeprowadzone prawidłowo.
Komputerowe badanie wzroku Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat