Jak zlikwidować opadające powieki?

zabieg na opadające powieki

Jak zlikwidować opadające powieki? Plastyka powiek to zabieg pozwalający na pozbycie się problemu opadającej powieki. Ten problem może mieć różne przyczyny np. choroby autoimmunologiczne, ptoza czy spowodowany jest procesem starzenia objawiającym się opadaniem tkanek i obwisłą skórą. Plastyka powiek może być chirurgiczna i laserowa. Nadmiar skóry na powiekach można usunąć dzięki zjawisku sublimacji z udziałem lasera frakcyjnego

Jak zlikwidować opadające powieki?

Jak wygląda opadająca powieka?

Opadająca powieka to problem medyczny oraz estetyczny. Etiologia choroby jest zróżnicowana i wymaga gruntownego rozpoznania w gabinecie medycyny estetycznej. Podłożem choroby może być ptoza lub blefaroptoza. To drugie schorzenie (blepharoptosis) charakteryzuje się niskim, nieprawidłowym ustawieniem powieki górnej spowodowanym dysfunkcją mięśni dźwigacza.

W efekcie opadająca powieka powoduje ograniczenie pola widzenia. Ten problem medyczny polega na tym, że powieki przesłaniają część lub całość oka. Innym objawem opadającej powieki lub powiek jest to, że pacjent odchyla głowę do tyłu, aby doprowadzić do odsłonięcia oka. Opadające powieki dodają pacjentowi lat i są źródłem spadku samooceny.

Przyczyny opadania powiek

Opadające powieki mogą mieć różne przyczyny. U części pacjentów jest to problem wrodzony. Na osłabienie skóry wokół oczu mogą wpływać niektóre choroby autoimmunologiczne, przyczyniając się do opadania powiek. Inną przyczyną jest osłabienie mięśni dźwigacza powieki. Na ten problem mogą mieć wpływ choroby układu mięśniowo-szkieletowego oraz nowotwory. Czynniki zewnętrzne oraz styl życia pacjenta nie pozostają bez znaczenia. Na powstanie problemu może mieć wpływ nieprawidłowe noszenie soczewek kontaktowych.

Przyczyny opadania powiek leżą również w procesie starzenia, w wyniku którego skóra traci elastyczność – spadek kolagenu i elastyny skutkuje opadaniem skóry. Powstają fałdy skórne, skóra zaczyna nieestetycznie zwisać. Ten stan nie omija powiek – skóra na nich opada i staje się mniej sprężysta. Inne nawyki takie jak: spożywanie alkoholu, nadmierna ekspozycja na promienie UV, niewłaściwa pielęgnacja mogą prowadzić do pogłębienia się problemu.

Jak zlikwidować opadające powieki?

Zabiegi medycyny estetycznej

Chirurgiczna korekta powiek – blefaroplastyka Poznań

Jak zlikwidować opadające powieki? Tradycyjną formą radzenia sobie z problemem jest zabieg chirurgiczny. Chirurgiczna plastyka powiek to procedura wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Lekarz zaznacza na powiekach linie cięć w odpowiedniej odległości od brzegu powieki górnej i poniżej brwi.

Po dezynfekcji pola zabiegowego dokonuje nacięcia skóry powiek w załamaniu powieki górnej. Usuwa nadmiar skóry, a wycięty fragment skóry przybiera postać paska. Jeśli są wskazania, chirurg usuwa przepukliny tłuszczowe.

Dopełnieniem zabiegu chirurgicznej korekty powiek jest obkurczanie mięśnia z pomocą niezawodnej laseroterapii. Po założeniu szwów zabieg się kończy. Zwykle wykonuje się blefaroplastykę w trybie ambulatoryjnym. W przypadku przerostu mięśnia okrężnego oka czy też worków pod oczami czy doliny łez, wykonuje się zabieg plastyki powiek dolnych.

Zabieg poprzedza znieczulenie miejscowe. Doświadczony chirurg przeprowadza cięcie tuż pod brzegiem rzęskowym, oddzielając skórę wraz z mięśniem od przegrody oczodołu. Nadmiar skóry jest usuwany, a lekarz dokonuje napięcia mięśnia.

Jeśli zachodzą wskazania usuwane są przepukliny tłuszczowe, które można przesunąć w obszar doliny łez w celu wypełnienia defektu estetycznego. Po zabiegu blefaroplastyki powiek dolnych  blizny są kamuflowane w załamaniu powieki.

Laserowa korekta powiek

Jeśli pacjent nie chce poddać się chirurgicznej blefaroplastyki powiek, można postawić na mniej inwazyjną formę terapii. Laseroterapia to skuteczna metoda blefaroplastyki w Poznaniu. Wówczas wiązka lasera w sposób precyzyjny i skuteczny usuwa nadmiar skóry i tłuszczu na powiekach. Korzystny wpływ lasera widoczny jest także w naturalnych załamaniach powiek, doprowadzając do ich wzmocnienia i całej struktury oka. Procedura jest mało inwazyjna, a rekonwalescencja krótka.

Laser podgrzewa skórę i w kontrolowany sposób uszkadza skórę, co inicjuje przebudowę włókien kolagenowych. Pobudzona skóra jest gotowa do regeneracji, co po upływie określonego czasu skutkuje odzyskaniem pożądanej jędrności.

Podczas laserowej blefaroplastyki pacjent nie musi martwić się o bolesność (podaje się znieczulenie), nie ma krwawienia ani konieczności zakładania szwów. Po zabiegu skóra się łuszczy, pojawiają się naturalne zaczerwienienia i strupki, jednak po paru dniach ustępują.

Zabiegiem dedykowanym na niewielki stopień wiotczenia skóry powiek jest madonna lift.

Piśmiennictwo: 

  • Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  • M.Sekita-Pilch, Zastosowanie technologii plazmy w blefaroplastyce, Kosmetologia Estetyczna 1/2018, s. 99-103.

Czytaj więcej:

5/5 - (5 votes)