Jak dobrać soczewki kontaktowe

jak dobrać soczewki kontakowe

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

W artykule przedstawiamy procedurę doboru soczewek kontaktowych i okularów u okulisty Poznań. Dzięki niemu dowiesz się, jak dobrać szkła lub soczewki do wady wzroku oraz jak jak wygląda przebieg badania wzroku u specjalisty.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Aby skutecznie i bezpiecznie dobrać soczewki kontaktowe należy udać się do lekarza okulisty lub optometrysty. Lekarz podczas wizyty  okulistycznej dokona badania wzroku, oceni średnicę soczewki i promień krzywizny. Dzięki badaniu i doradztwu lekarza wybierzesz idealnie dopasowane soczewki, które będą alternatywą dla okularów. Podczas wizyty okulista pomoże Ci wybrać odpowiedni rodzaj soczewek  – soczewki korekcyjne (dla osób z wadami wzroku), soczewki lecznicze (stanowią opatrunek dla oka po urazie rogówki) czy soczewki kosmetyczne (umożliwiają zmianę koloru tęczówki). Dobór soczewek kontaktowych powinien być przeprowadzony wspólnie z lekarzem, ponieważ nieprawidłowo dobrane soczewki mogą prowadzić do pogorszenia wzroku czy infekcji.

Wskazania do noszenia soczewek kontaktowych to m.in. posiadanie wady wzroku powyżej minus 6/7 dioptrii lub maksymalnie plus 5 dioptrii. Soczewki kontaktowe są idealne dla osób potrzebujących zwiększonej ochrony przed bakteriami lub kiedy różnica pomiędzy jednym a drugim okiem wynosi co najmniej 3 dioptrie i nie jest możliwe skorygowanie wady wzroku okularami. Wskazaniem może być chęć zmiany wizerunku. Do najpopularniejszych przeciwwskazań do noszenia soczewek jest lęk przed założeniem soczewki, stany zapalne gałki ocznej, kompleks suchego oka, ciąża lub menopauz czy  jaskra.

Jak dobrać okulary?

Sposobem na dobranie okularów do wady wzroku jest wizyta u okulisty Poznań, który wykona odpowiednie badania lekarskie. Osoby z dalekowzrocznością noszą okulary zwane „plusami”, a krótkowzroczne „minusy”. Okulista dobiera szkła o odpowiedniej mocy, które są dopasowane do wady wzroku pacjenta.

Pierwszym badaniem wzroku podczas wizyty okulistycznej wykonywanym przez okulistę Poznań jest komputerowe badanie wzroku. Polega ono na wpuszczeniu do oka wiązki promieni podczerwonych, badając ostrość naszego wzroku na podstawie krzywizny rogówki i soczewki oka. Badanie wzroku jest bezbolesne. Kolejnym badaniem jest badanie ostrości wzroku, które przeprowadza się z udziałem tablicy Snellena – pacjent ma za zadanie rozczytać wskazywane litery na planszy, a w razie niemożności odczytania ich, dokonuje się umieszczania ramki okularowej i soczewek, by uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Kolejnym krokiem po wizycie okulistycznej jest wybór okularów korekcyjnych w salonie optycznym. Należy je dopasować do kształtu twarzy – osoby o kwadratowej twarzy powinny wybrać szkła o owalnym lub okrągłym kształcie. Osoby z okrągłą twarzą powinny sięgnąć po okulary korekcyjne w kwadratowej oprawie. Okulary należy dobrać też do ich przeznaczenia – inne szkła i oprawki wybierzemy do codziennego noszenia, inne do pracy, a jeszcze inne do zastępowania tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych. Okulary korekcyjne należy dobrać także do stylu ubierania się – możemy wybrać eleganckie oprawki lub bardziej młodzieżowe.

Problem zwyrodnienia plamki żółtej AMD

Jest to schorzenie polegające na uszkodzeniu centralnej części siatkówki, która odpowiada za wyraźne widzenie. Choroba zwyrodnienia plamki żółtej AMD dotyka osób po 50 roku życia i objawia się m.in pogorszeniem widzenia w nocy, niewyraźnym widzeniem z bliska, falowaniem linii prostym czy pojawieniem się ciemnej plamy w polu widzenia. Wpływ na występowanie choroby zwyrodnienia plamki żółtej AMD ma palenie tytoniu, odpowiedni wiek, nadciśnienie tętnicze, otyłość czy cukrzyca. 

Jak dobrać soczewki kontaktowe? a Zapalenie spojówek

Spojówka to wewnętrzna część powiek, która chroni nasze oczy przed infekcjami i urazami mechanicznymi. Do zapalenia spojówek dochodzi wówczas, gdy spojówka zetknie się z chorobotwórczym patogenem, co może prowadzić do pojawienia się stanu zapalnego. Do przyczyn zapalenia spojówek zaliczamy: niezakaźne zapalenie proste, wirusowe zapalenie spojówek, bakteryjne zapalenie spojówek, alergiczne zapalenie spojówek czy o podłożu grzybiczym. Do objawów tego schorzenia zaliczamy: obrzęk, brodawki lub grudki pojawiające się na spojówce, wodnista wydzielina z oka oraz przekrwienie spojówki.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

5/5 - (7 votes)