Zmiana nawyków żywieniowych
Zmiana nawyków żywieniowych
Nawyki żywieniowe to zwyczajowe decyzje, które podejmujemy w codziennym życiu przy wyborze pożywienia. Kształtują się w dzieciństwie pod wpływem otoczenia rodzinnego i społecznego. Nie zawsze są zgodne z wiedzą o prawidłowym odżywianiu i często kojarzą się tylko z odchudzaniem. Jednak zmiana złych nawyków żywieniowych to przede wszystkim zadbanie o swoje zdrowie.
Dlaczego warto zmienić nawyki żywieniowe?
Chcąc zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę pomyśl o zmianie nawyków żywieniowych. Ważna jest świadomość, że odżywianie to dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Prawidłowo dobrane posiłki są źródłem energii, a także służą do budowy i odnowy komórek oraz regulacji procesów zachodzących w naszym ciele.
Dlatego ważne jest codzienne zachowanie proporcji spożycia białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Zdrowe nawyki żywieniowe to przeciwdziałanie różnym chorobom i dobre samopoczucie z energią do działania każdego dnia.
Jak rozpoznać czy mamy dobre nawyki żywieniowe i czy odżywiamy się zdrowo?
Zdrowe jedzenie to takie, które jest jak najmniej przetworzone, a zawiera dużo świeżych warzyw i owoców, czyli takie, które przygotujemy sami lub wiemy, że zostało przygotowane ze świeżych składników.
Zmiana nawyków żywieniowych – od czego zacząć?
Jeśli chcesz prawidłowo się odżywiać zrezygnuj z gotowych dań do odgrzewania w kuchence mikrofalowej, przetworzonych zbóż jak mąka pszenna, dużych ilości nabiału z pasteryzowanego mleka, przetworzonych węglowodanów np. słodyczy. Czytaj etykiety i wyklucz produkty zawierające zmodyfikowane, nienaturalne składniki, jak uwodornione oleje, cukier rafinowany, mleko itd. lub zawierające chemiczne konserwanty i wzmacniacze smaku.
Jedząc zbyt dużo, nieregularnie i bez odpowiednich zdrowych tłuszczy, błonnika, witamin czy minerałów zatruwamy swój organizm i możesz doprowadzić do wywołania takich chorób jak: otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, układu pokarmowego, nerek, skóry czy osteoporozy.
Jak zmienić złe nawyki żywieniowe?
Każdy nawyk jest wyćwiczony, dlatego żeby go zmienić, potrzebne jest wyćwiczenie nowego, dobrego nawyku. Każdy człowiek może zmienić nawyki, bo decyduje za siebie, ale kluczem do sukcesu jest zmiana sposobu myślenia. Jeśli zmienisz swoje przekonania odnośnie odżywiania i uwierzysz w to, że możesz i chcesz coś zmienić, to sprostasz nowym wymaganiom.
Co ważne warto zacząć od małych kroków i pozytywnego podejścia, a wtedy wszystko się uda. Warto udać się na wizytę do dietetyka Poznań, który dokona analizy składu ciała i przepisze nam odpowiednią dietę. Jak możesz samemu zmienić nawyki żywieniowe? Zrezygnuj np. ze słodkich napojów albo zacznij od dziś jeść więcej warzyw.
Wyznaczenie celów jest bardzo ważne w drodze do zmiany podejścia do odżywiania, a ich precyzyjność i uzasadnienie dlaczego tego chcę oraz zdobywanie wiedzy (np. od dietetyka), ustalenie planu działania i celebrowanie drobnych sukcesów to recepta na wymarzone rezultaty. Pamiętaj nagradzaj się, ale nie jedzeniem. Dodatkowo pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, ruchu na świeżym powietrzu i uśmiechu na twarzy.
Zmiana nawyków żywieniowych Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat