Szczękościsk – przyczyny i leczenie

leczenie bruksizmu, Jak leczyć bruksizm, bruksizm, szczękościsk

Szczękościsk – przyczyny i leczenie

Szczękościsk dotyka od 8-20% populacji i może prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych takich jak: zmiana rysów twarzy, ścieranie się szkliwa czy też efekt „kwadratowej twarzy”. Na szczęście z pomocą przychodzi gabinet medycyny estetycznej, który oferuje zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej, będący skutecznym remedium na szczękościsk.

Definicja, przyczyny i skutki szczękościsku

Szczękościsk jest dolegliwością polegającą na przedłużonym skurczu mięśni stawu skroniowo-żuchwowego (mięśnia żwacza, mięśnia skroniowego i mięśni skrzydłowych), która powoduje zaburzenia aparatu mięśniowego. Prowadzi to do niemożności całkowitego lub częściowego otwarcia jamy ustnej, utrudnia mówienie i przyjmowanie pokarmów.

Do najczęstszych przyczyn szczękościsku zaliczają się: ekstrakcja zęba, zapalenie mięśni lub stawów w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, stany zapalne jamy ustnej czy bruksizm. Rzadszymi przyczynami szczękościsku są: nowotwory mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, padaczka czy ropnie. Objawami towarzyszącymi mogą być: bóle ucha lub gardła, gorączka, chrypka, trzeszczenie żuchwy oraz bóle głowy czy karku.

Szczękościsk – Bruksizm jako dysfunkcja towarzysząca

U części osób ze szczękościskiem występuje bruksizm, polegający na nieświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami, które wywołane są nadmierną aktywnością mięśni żwaczy. Często zgrzytanie zębami odbywa się u pacjentów podczas snu, co jest uciążliwe dla wszystkich domowników. Do przyczyn bruksizmu zalicza się stres, wady zgryzu czy obecność pasożytów w organizmie.

Nie może być on bagatelizowany, ponieważ w przypadku braku leczenia bruksizmu, pacjent może borykać się z dolegliwościami takimi jak: zmiana rysów twarzy, efekt „kwadratowej twarzy”, ścieranie się szkliwa i koron zębowych, odsłanianie się szyjek zębowych czy zwyrodnień w stawach żuchwowo – skroniowych.

Pacjent cierpiący na szczękościsk nie może często rozluźnić mięśni żwaczy. Leczeniu bruksizmu często towarzyszą zalecenia w postaci: relaksu, zmiany stylu życia czy nakładki na zęby, jednak te działania nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Bardzo skuteczną metodą leczenia bruksizmu i szczękościsku są zabiegi medycyny estetycznej, które są coraz częściej wybierane przez pacjentów.

Jak wygląda leczenie szczękościsku w gabinecie medycyny estetycznej?

Toksyna botulinowa ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Jest też skutecznym remedium na szczękościsk. Toksyna botulinowa – potocznie nazywana toksyną botulinową, jest produktem leczniczym, który stosuje się do leczenia redukcji zmarszczek, nadmiernej potliwości, przewlekłych migren oraz w przypadku szczękościsku. Zabieg toksyną botulinową w gabinecie medycyny estetycznej  polega na wstrzykiwaniu toksyny botulinowej w określone przez lekarza miejsca, które typuje po przeprowadzeniu wywiadu.

Następnie lekarz medycyny estetycznej podaje toksynę botulinową do mięśnia żwacza za pomocą cienkiej igły. Zabieg trwa krótko, jest bezpieczny i prawie bezbolesny. Zabieg toksyną botulinową nie pozostawia żadnych śladów poza lekkim zaczerwienieniem, które szybko ustępuje. Efekt zabiegu toksyną botulinową utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy, później rekomenduje się ponowne jego przeprowadzenie.

Toksyna botulinowa powoduje czasowe zablokowanie przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza, co przekłada się na zmniejszenie napięcia mięśnia i jego obkurczenie oraz rozluźnienie. Efektem zabiegu toksyną botulinową jest zmniejszenie się napięcia i bólu mięśni, złagodzenie rysów twarzy oraz poprawa proporcji twarzy oraz odmłodzenie.  

Jakie są zalecenia po zabiegu toksyną botulinową w leczeniu szczękościsku?

Zabieg w gabinecie medycyny estetycznej nie wymaga hospitalizacji, jest mało inwazyjny i od razu po nim pacjent może wrócić do normalności. Przez 24 godziny po zabiegu zalecane jest zaniechanie aktywności fizycznej i spożywania alkoholu. Nie powinno się też w ciągu 2 tygodni korzystać z sauny, solarium oraz ogrzewać okolicy, w której dokonano wstrzyknięcia toksyny botulinowej.

Szczękościsk – przyczyny i leczenie toksyną botulinową

5/5 - (8 votes)