Plazma argonowa – Argo Plasma
Czym jest plazma i co ma wspólnego z medycyną?
Plazma (z języka greckiego: rzecz uformowana, ulepiona) określana jest przez niektórych jako czwarty stan skupienia. Jest to materia przypominająca swoim stanem gaz. Różnica jest taka, iż w tym przypadku cząsteczki są zjonizowane, czyli obdarzone ładunkiem elektrycznym, chociaż wypadkowy ładunek całości zawsze jest obojętny.
W związku z powyższym silnie oddziałuje ona zarówno z polem elektrycznym i magnetycznym, a także jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu. Co ciekawe, w przeciwieństwie do metali, w przypadku plazmy opór elektryczny maleje wraz ze wzrostem temperatury.
Istnieje kilka jej rodzajów: gorąca (tworząca gwiazdy), zimna (powstaje np. w warunkach laboratoryjnych w specjalnie stworzonych w tym celu urządzeniach), a także tzw. plazma wyładowania pierścieniowego.
Pojęcie to zostało wprowadzone już w 1928 roku przez Irvinga Lagmuira, laureata Nagrody Nobla. Zdecydowana większość materii wszechświata występuje w tym właśnie stanie skupienia.
Plazma występuje w trzech stanach w zależności od natężenia energii. W przypadku, gdy jest ono najniższe mówimy o tzw. „czarnym prądzie”. W pośrednim stanie energetycznym wytwarzane jest światło widzialne. Natomiast po przekroczeniu pewnej granicy natężenia zachodzi zjawisko łuku elektrycznego, które jest wykorzystywane we współczesnej medycynie estetycznej.
Zjawisko to polega na wystąpieniu ciągłego wyładowania elektrycznego w środowisku gazu zjonizowanego z argonem, gdzie opór elektryczny jest nieznaczny. Jest ono wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki, w tym w medycynie estetycznej.
Argo Plasma – Co to jest argon?
Argon jest pierwiastkiem chemicznym należącym do grupy gazów szlachetnych. Jako taki nie ma więc znaczenia biologicznego będąc w formie czystej, gdyż jest niereaktywny i nie bierze udziału w przebiegu procesów metabolicznych. Ze względu na swoje właściwości, argon wykorzystywany jest do przeprowadzania procesów chemicznych wymagających niereaktywnej atmosfery.
Jest również wykorzystywany w procesach spawania w atmosferze ochronnej. Jest to możliwe dzięki temu, że argon charakteryzuje się gęstością większą od gęstości powietrza, co zapobiega wypieraniu go z nieszczelnej aparatury. Ponadto wykorzystywany jest w żarówkach, a także jako wypełnienie szyb zespolonych, czy też komputerowych twardych dysków komputerowych.
Na czym polega technologia i działanie plazmy argonowej?
Plazma argonowa ( z argonem ) jest wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny od wielu lat. Jest to możliwe dzięki temu, że argon, jako gaz szlachetny jest niereaktywny biochemicznie, a co za tym idzie całkowicie bezpieczny dla ludzkiego organizmu.
Dzięki swoim właściwościom, plazma argonowa umożliwia utrzymanie pełnej stabilności temperaturowej podczas przeprowadzanego zabiegu. Zapobiega w ten sposób nadmiernej karbonizacji, znacznie zwiększając bezpieczeństwo przeprowadzanych procedur.
Metodą, cieszącą się coraz większą popularnością w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej jest zabieg koagulacji plazmą argonową. Jest to technika z zakresu elektrochirurgii, polegająca na przenoszeniu prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości z końcówki głowicy do tkanki operowanej. Jako nośnik ładunku wykorzystywana jest zjonizowana plazma argonowa.
Dzięki jej wykorzystaniu, przenoszenie powyższego prądu odbywa się na odległość, bez konieczności dotykania głowicą tkanki. Zabezpiecza to przed jej uszkodzeniem mechanicznym, które mogłoby doprowadzić do ponownego rozerwania tkanki już skoagulowanej i zniweczenia efektu zabiegu.
Przeniesienie ładunku powoduje oddziaływanie na zmiany skórne polegające na ich koagulacji termicznej, wysuszaniu, bądź też indukowaniu martwicy. Efekt tkankowy jest zróżnicowany i podzielony na strefy, w zależności od temperatury, do której tkanka została nagrzana. Rezultatem występującym w strefie o najniższej temperaturze wynoszącej około 40 stopni jest hipertermia, czyli przegrzanie tkanki.
Gdy temperatura wzrasta do 60 stopni Celsjusza, dochodzi do tak zwanej dewitalizacji, czyli pobudzenia procesów powodujących „zatrucie” prowadzące do martwicy tkanki w zakresie zmiany skórnej poddawanej zabiegowi. Następna w kolejności jest koagulacja oraz desykacja, czyli wysuszenie tkanki, co ma miejsce w przypadku osiągnięcia przez tkankę temperatury 100 stopni Celsjusza.
Podgrzanie do 150stopni Celsjusza powoduje tak zwaną karbonizację, czyli zwęglenie tkanki. Wreszcie doprowadzenie tkanki do temperatury 300 stopni Celsjusza powoduje wyparowanie tkanki, co zwane jest waporyzacją. Podstawowym czynnikiem determinującym efekt tkankowy aplikowanego prądu zmiennego jest czas ekspozycji.
Jakie są zalety plazmy argonowej?
Zastosowanie technologii plazmy argonowej niesie za sobą szereg zalet. Umożliwia ona selektywne obkurczanie włókien kolagenowych jako struktury o najmniejszej oporności, przy pozostawieniu innych struktur nienaruszonych. Efekt zastosowania zabiegu z wykorzystaniem plazmy argonowej przynosi długotrwałe i bardzo spektakularne rezultaty.
Specjalna głowica umożliwia wysoką precyzję zabiegu, a zastosowanie argonu obniżenie temperatury pola operacyjnego, co z kolei umożliwia zabezpieczenie przed niepotrzebnym uszkodzeniem tkanek otaczających. Dzięki temu pozwala uniknąć konieczności monitorowania temperatury naskórka w czasie zabiegu.
Dzięki wywieraniu wyżej opisanego oddziaływania na włókna kolagenowe, dochodzi do intensywnego pobudzenia funkcji fibroblastów i wzmożonej produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych, co umożliwia szybką regenerację tkanki.
Dzięki temu pozostaje zachowany wysoki poziom bezpieczeństwa zabiegu, a czas rekonwalescencji jest skrócony do minimum.
Plazma argonowa – Gdzie i kiedy ją się stosuje?
Chirurgiczna plazma argonowa (Argo Plasma) znajduje swoje miejsce w bardzo szerokiej grupie wskazań, w wielu dziedzinach medycyny opierających swoje działanie na leczeniu chirurgicznym wszelkiego zakresu i maści.
Może być stosowana w medycynie estetycznej w celu szybkiego poprawiania napięcia oraz jędrności skóry, zarówno jako zabieg samodzielny na przykład przy leczeniu nawisów skórnych powstałych w czasie ciąży, jak i jako uzupełnienie zabiegów takich jak operacje bariatryczne, czy liposukcja.
Argo Plasma efekty – znaczna poprawa napięcia skóry po liposukcji lub po bariatrii.
Kolejną grupą dziedzin wykorzystujących plazmę argonową jest dermatologia oraz chirurgia plastyczna, jako metodę usuwania łagodnych zmian skórnych, która umożliwia redukcję ryzyka pozostawania blizn czy uszkodzenia tkanek otaczających.
Wreszcie, plasma argonowa (Argo Plasma) może być wykorzystywana praktycznie we wszystkich dziedzinach wykorzystujących klasyczną operatywę (chirurgia ogólna, onkologiczna, naczyniowa, urologia, ginekologia), przede wszystkim jako metoda koagulowania naczyń krwionośnych, co jest nieodzownym elementem tamowania krwawienia podczas zabiegu operacyjnego.
Jednym z takich zastosowań jest poprawa napięcia skóry po liposukcji urządzeniem Argo Plasma
Argo Plasma Poznań
Koszt zabiegu:
Argo Plasma cena – jako dodany zabieg do liposukcji metodą NIL – 3 500zł.
Znacznie poprawia napięci skóry brzucha po liposukcji. Wymaga znieczulenia ogólnego.
Argo Plasma opinie – pacjentki bardzo pozytywnie oceniają efekty po zabiegu.
Zabieg Argo Plasma na brzuch cena – zabieg tylko napinania skóry brzucha – 6000zł, druga okolica 4000zł