Plamy na skórze

plamy na skórze

Plamy na skórze

Przebarwienia na twarzy to problem, który może się pojawić na skutek procesów starzenia się skóry, oparzeń słonecznych, niepoprawnej pielęgnacji, choroby czy uwarunkowań genetycznych. Plamy przyczyniają się do mniej atrakcyjnego wyglądu i obniżonego samopoczucia. Poznajmy jakie zabiegi na przebarwienia są wykonywane w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu. 

Przebarwienia na skórze

Plamy na skórze pojawiają się w wyniku zaburzenia pracy melanocytów. Wśród przyczyn powstawania przebarwień na twarzy wymienia się:

  • nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne, 
  • wahania hormonalne,
  • nieprawidłową pielęgnację,
  • naturalne procesy starzeniowe,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • zanieczyszczenie powietrza.

Plamy można podzielić na kilka rodzajów: piegi, ostudę, przebarwienia pozapalne i starcze.

Jak się pozbyć plam na twarzy? Domowe sposoby

Najlepszym domowym sposobem na przebarwienia jest zapobieganie im. Warto zadbać o zabezpieczanie skóry twarzy za pomocą kremu z filtrem UV – zwłaszcza po użyciu peelingu czy preparatów kwasowych. Istnieją również babcine sposoby polegające na przecieraniu skóry sokiem z cytryny, natomiast rezultaty takich działań będą trudne do przewidzenia. 

Zabiegi na przebarwienia – klinika medycyny estetycznej w Poznaniu

Zabiegi w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu wspomogą w walce z przebarwieniami. Zanim dojdzie do nich, należy udać się na wizytę kwalifikacyjną, aby wykluczyć przeciwwskazania i dopasować odpowiedni sposób działania. Oto zabiegi medycyny estetycznej na przebarwienia.

Laseroterapia

Laserowe usuwanie przebarwień wykonuje się za pomocą lasera neodymowo-yagowego lub frakcyjnego. Ten pierwszy ma dwie długości fal do wyboru: 532 nm i 1064 nm. Natomiast laser frakcyjny – 600 nm. Laserowe usuwanie przebarwień opiera się na zjawisku fototermolizy selektywnej. Podczas procedury energia cieplna jest pochłaniana przez barwnik w plamach na skórze. Dochodzi do powstania kontrolowanego stanu zapalnego i silnej regeneracji tkanki.

Bardzo skuteczny jest też laser erbowo-yagowy, po zabiegi występuje delikatne złuszczanie.

Peelingi chemiczne

Wśród wskazań do peelingów chemicznych wymienia się zmiany barwnikowe, blizny, przebarwienia czy rozstępy. Przy takich procedurach najlepiej sprawdzają się preparaty na bazie kwasu kojowego, glikolowego, azelainowego czy TCA. Często ten zabieg jest polecany przed innymi terapiami z zakresu medycyny estetycznej. 

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja pozwala na mechaniczne i precyzyjne starcie naskórka. W medycynie estetycznej wyróżnia się następujące rodzaje tego zabiegu:

  • mikrodermabrazja korundowa – wykorzystuje się w niej mikrocząsteczki tlenku glinu,
  • mikrodermabrazja tlenowa – zastosowanie mają sól fizjologiczna i tlen,
  • mikrodermabrazja diamentowa – wykonuje się ją za pomocą urządzenia wyposażonego w głowicę diamentową.

Cały zabieg polega na oczyszczeniu skóry i przyłożeniu odpowiedniej głowicy, która ma na celu usunięcie zrogowaciałego naskórka. W efekcie dochodzi do silnego pobudzenia tkanki, poprawienia jej napięcia i ujednolicenia kolorytu. 

Mezoterapia igłowa i mikroigłowa na przebarwienia

Mezoterapia igłowa i mikroigłowa to zabiegi, które polegają na wykonaniu serii iniekcji na skórze z wykorzystaniem preparatów takich jak osocze bogatopłytkowe czy komórki macierzyste. To, co odróżnia obie procedury od siebie to głębokość nakłuć. Mezoterapia mikroigłowa jest wykonywana płyciej, w igłowej iniekcje są przeprowadzane śródskórnie. Zabiegi mają na celu stymulację skóry do regeneracji i zwiększonej produkcji elastyny oraz kolagenu. 

Wybór odpowiedniego zabiegu na przebarwienia jest uzależniony od indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Piśmiennictwo:

  1. Lizak, I. Załęska, A. Matuła, M. Morawiec, M. Wasylewski, Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, [w:] Kosmetologia estetyczna 3/2018/vol. 7
  2. Stasiorowska, I. Rodak, Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym, [w:] Kosmetologia estetyczna 2/2020/ vol.9
  3. Czerwonka, Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera, [w:] Kosmetologia Estetyczna 2/2015/ vol.4 dostępnehttps://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.2-3.pdf

A.Zejfer, Przebarwienia. Nowe doniesienia naukowe, [w:] Kosmetologia Estetyczna, 6/2022 dostępne https://www.kosmetologiaestetyczna.com/ike/6.2022/#page=36 

Oceń nas