Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

IPL

IPL

Czym jest i skąd się bierze promieniowanie laserowe?

Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości.

Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.

Czym charakteryzuje się działanie lasera na tkanki i jak wygląda zabieg z jego wykorzystaniem?

Laser wykorzystywany w medycynie estetycznej charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Znajduje on zastosowanie w wielu wskazaniach.

Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry.

Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Dzięki temu dochodzi do poprawy napięcia skóry i jej jędrności, a co za tym idzie ich podniesienie i eliminację opadania, a także innych defektów skórnych w ich obrębie, jak na przykład zmarszczek.

Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne (na przykład EMLA). Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.

Zabieg z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.

Czym jest laser IPL?

IPL to innowacyjna technologia wywodząca się z promieniowania laserowego. Ten tajemniczy skrót oznacza Intense Pulse Light, i oznacza impulsywne źródło światła. Urządzenie lasera IPL emituje wiązkę promieniowania charakteryzującego się różną długością fal, a także dużego stopnia rozproszeniem promieni.

Umożliwia to kompleksowe oddziaływanie w obrębie różnych warstw skóry. Promieniowanie lasera wywołuje termiczne mikrouszkodzenia skóry na wszystkich jej poziomach. Powoduje to pobudzanie komórek aktywnych tkanki łącznej zwanych fibroblastami do wzmożenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, co z kolei prowadzi do poprawy napięcia skóry oraz jej jędrności.

Jakie są podstawowe zalety i wady lasera IPL?

Dzięki temu, że promienie lasera IPL są rozproszone, jego działanie potrafi rozwiązać kilka problemów jednocześnie. Zabiegi z jego wykorzystaniem charakteryzują się bezinwazyjnością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Zabieg umożliwia przywrócenie młodego wyglądu skórze, a także pozwala na usunięcie blizn, przebarwień, brodawek, trądziku, czy też innych zmian zlokalizowanych w obrębie skóry.

Ważne jest, by zabieg był wykonywany w gabinetach medycyny estetycznej przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza. Pomimo, że natężenie promieni laserowych jest niewielkie, nieumiejętne ich zastosowanie może wiązać się z wystąpieniem powikłań, na które narażeni są szczególnie pacjenci o ciemnej karnacji oraz o wrażliwej skórze.

Są one bowiem bardziej narażone na powstawanie przebarwień skóry, a w skrajnych przypadkach nawet oparzeń. Należy zachować szczególną ostrożność stosując zabieg w okolicy oczu, gdyż nieumiejętne manewrowanie głowicą może doprowadzić nawet do uszkodzenia oczu. Istotne jest by pamiętać, że po przeprowadzeniu lasera, rezultat nie jest widoczny od razu.

Przez kilka dni może być widoczne zaczerwienienie skóry, jednakże samoistnie ulega ono wycofaniu. Jednakże proces gojenia może być przyspieszony poprzez stosowanie miejscowe preparatów z arniką lub witaminą K.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu laserem IPL?

Laser IPL znajduje zastosowanie w bardzo szerokim spectrum wskazań. Należą do nich przede wszystkim fotoodmładzanie, usuwanie przebarwień skóry, rumienia, trądziku, rozstępów, zamykanie naczyń krwionośnych, usuwanie piegów, rozszerzonych porów skóry, słonecznych uszkodzeń skóry oraz wiele innych.

Czy laser IPL może być stosowany u wszystkich?

Jak każdy zabieg, wykorzystanie lasera IPL jest obarczone gamą przeciwwskazań. Jednakże w tym przypadku, podstawowe przeciwwskazanie jest jedno – padaczka. Podczas pracy lasera specjalna lampa wytwarza promieniowanie w pełnym zakresie widma światła, w tym światła widzialnego i podczerwieni. Pulsacyjne oddziaływanie światła może wywoływać ataki epilepsji.

W naszym gabinecie stosujemy nowocześniejsze urządzenie – Laser Genesis.

genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań

Laser Genesis

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (8 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530