Co pomaga na łysienie?

co pomaga na łysienie

Co pomaga na łysienie?

Łysienie to problem nie tylko pacjentów po 60 r.ż., ale i młodych osób. Istnieje wiele przyczyn tego schorzenia. Podstawą rozpoznania łysienia jest konsultacja u trychologa, który przeprowadza wywiad lekarski z pomocą nowoczesnych metod diagnostycznych. Co pomaga na nadmierne wypadanie włosów i łysienie? 

Co pomaga na łysienie?

Na czym polega łysienie i jakie są jego przyczyny?

Wypadanie włosów jest fizjologicznym procesem – zdrowy człowiek traci każdej doby od 50 do 100 włosów. Jednak w ich miejsce wyrastają nowe. Łysienie definiowane jest jako stan, gdy wypadanie włosów przekracza 100 włosów na dobę, które ma charakter długotrwały. Łysienie może mieć różne przyczyny tj. podłoże chorobowe: choroby ogólnoustrojowe, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, łupież, zakażenie nużeńcem.

Inną przyczyną jest nieprawidłowa dieta i pielęgnacja włosów, stres, zatrucia np. metalami ciężkimi. Przyczyną łysienia mogą być uszkodzenia mechaniczne, czyli np. zbyt mocne upinanie włosów. Łysienie może być wywołane przez niektóre choroby psychiczne, zmiany hormonalne, wrodzone lub nabyte wady włosa, miesiączki lub okres poporodowy u kobiet (łysienie poporodowe).

Po 60-tym roku życia może dojść do tzw. łysienia fizjologicznego, czyli związanego z naturalnym procesem starzenia. Łysieniu sprzyja palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, zbyt mała ilość snu oraz niehigieniczny czy niezdrowy styl życia. 

Łysienie – rodzaje

Łysienie może mieć charakter przejściowy i trwały. Przykładem przejściowego łysienia jest łysienie poporodowe, spowodowane spadkiem poziomu estrogenów i wzrostem prolaktyny. 

Trwały charakter łysienia występuje m.in. przy łysieniu bliznowaciejącym. Łysienie dzielimy na niebliznowaciejące i bliznowaciejące. Łysienie bliznowaciejące występuje rzadko i objawia się zmianami przypominającymi bliznę oraz wiąże się z trwałą utratą włosów. Ogniska łysienia zlokalizowane są głównie w okolicy łuku czołowo-skroniowego. Ten typ łysienia występuje rzadko. U pacjentów znacznie częściej diagnozowane jest łysienie niebliznowaciejące, które dzielimy na: łysienie androgenowe, plackowate, łysienie fizjologiczne.  

Jak zdiagnozować łysienie?

Wszelkie niepokojące objawy związane z nadmiernym wypadaniem włosów należy skonsultować z trychologiem. Wizyta u trychologa w Poznaniu składa z dokładnego wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego oraz przeprowadzenia badań diagnostycznych. Istotą wywiadu trychologicznego jest ustalenie, czy łysienie ma charakter dziedziczny, dlatego lekarz wypytuje pacjenta o ewentualne przypadki łysienia występujące w rodzinie.

Lekarz dopytuje o takie kwestie jak: od kiedy rozpoczęło się wzmożone wypadanie włosów, jaki jest jego charakter (stały czy sezonowy), czy występują okresy, w których objawy łysienia nasilają się lub maleją. Trycholog w Poznaniu dopytuje także, czy pacjent przyjmuje leki i czy leczył się w przeszłości na łysienie. Podczas wywiadu niezwykle istotne jest zebranie informacji o występowaniu przewlekłych chorób u pacjenta. 

Po wywiadzie lekarskim i badaniu fizykalnym wykonuje się badania diagnostyczne, które dobierane są do wskazań pacjenta. Zwykle zleca się badania krwi i wykonuje trychogram, fototrychogram. W uzasadnionych przypadkach lekarz może wykonać biopsję skóry głowy.  

W naszym gabinecie u trychologa w Poznaniu sięgamy po innowacyjne narzędzie diagnostyczne – trichoskan. Jest to nowa wersja fototrichogramu, która umożliwia wykonanie serii zdjęć w wielokrotnym powiększeniu. Trichoskan to precyzyjne, nieinwazyjne i niebolesne badanie umożliwiające określenie grubości i gęstości włosów oraz fazy, w jakim się znajdują. Trichoskan umożliwia specjaliście zbadanie mieszków włosowych i otaczającej skóry. 

Przed badaniem, lekarz aplikuje na włosy pacjenta specjalny barwnik, który przed rozpoczęciem badania jest zmywany. Następnie specjalista przykłada do włosów urządzenie, które fotografuje skórę głowy. Fotografie wykonywane są w wielokrotnym powiększeniu, a kamera znajdująca się w trichoskanie dokonuje komputerowej analizy włosów. Badanie pozwala na uzyskanie szczegółowej analizy komputerowej dotyczącej parametrów i kondycji włosów, co zapewnia solidne podstawy do postawienia właściwego rozpoznania i wdrożenia skutecznego leczenia łysienia.

Leczenie wypadania włosów – laser erbowo-yagowy

W naszym gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu sięgamy po skuteczne i innowacyjne rozwiązania, dlatego jedną z najskuteczniejszych terapii na włosy jest laseroterapia. Odpowiedź na pytanie co pomaga na łysienie nie jest jednoznaczna. Poparte badaniami efekty wykazuje terapia peptydowa, mezoterapia skóry głowy czy karboksyterapia.

W leczeniu łysienia coraz częściej sięga się po laser erbowo-yagowy – jest to laser frakcyjny o długości fali 2940 nm, a jednym z jego atutów jest bezbolesność zabiegu. Ten rodzaj lasera zapewnia szczególne rezultaty w leczeniu łysienia androgenowego. Głównym skutkiem terapii jest stymulacja uśpionych włosów do fazy wzrostu. Laser zwiększa również gęstość włosów.

Zasada działania lasera polega na wywołaniu bodźca termicznego, którego skutkiem jest zwiększenie dopływu krwi do uśpionych mieszków włosowych. Przekłada się to na odżywienie brodawek włosowych. Wiązka lasera wywołuje także kontrolowane mikrouszkodzenia, które uruchamiają procesy regeneracyjne w skórze głowy.

Podczas laseroterapii tworzą się mikrokanaliki, które umożliwiają podawanie substancji aktywnych tj. osocze bogatopłytkowe, które wykazuje dobroczynne właściwości pożądane w leczeniu łysienia. Laser erbowo-yagowy w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu stymuluje uwalnianie czynników wzrostu oraz ma korzystny wpływ na regenerację naskórka.

Ta druga korzyść lasera prowadzi do szybszej regeneracji i wzrostu mieszków włosowych. Zabieg odbywa się po odrzuceniu przeciwwskazań, o których poinformuje pacjenta lekarz podczas wizyty. Zabieg polega na skierowaniu wiązki lasera w obszar występowania przerzedzonych włosów. Lekarz po ustawieniu odpowiednich parametrów urządzenia wykonuje serię pasaży laserem. Zabieg jest bezbolesny, a pacjent może wrócić od razu do codziennych zajęć. Należy wykonać serię zabiegów dla osiągnięcia pełnych rezultatów klinicznych. 

Laserowa stymulacja wzrostu włosów

Laserowa stymulacja wzrostu włosów

Jeśli jednak doszło do dużej utraty włosów to metodą z wyboru jest przeszczep włosów.

Piśmiennictwo:

  • Lidia Rudnicka, Agnieszka Kaczorowska. Treatment of diseases associated with non-cicatricial alopecia. Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2021; 108 (6): 504-516.
  • P.Styczeń, Włosom na ratunek, [w:] Art Of Beauty Nr 2 2015.

Zobacz również

5/5 - (5 votes)