Fototerapia
Czym jest i na czym polega fototerapia?
Fototerapia to rodzaj działalności leczniczej opierającej się na leczeniu światłem.
W zależności od rodzaju, może wykorzystywać różne długości fali promieniowania świetlnego, tak więc promieniowanie podczerwone, promieniowanie światła widzialnego, a także promieniowanie ultrafioletowe, zarówno w spektrum A, B, jak i C.
Współczesna medycyna estetyczna oraz dermatologia bazuje przede wszystkim na wykorzystaniu promieniowania ultrafioletowego. Wchodzi ono w skład spektrum promieniowania słonecznego. Penetruje ono w głąb skóry oddziałując na komórki stanu zapalnego, ale nie jest absorbowane przez DNA. W związku z powyższym jego podstawowe działanie polega na ograniczenie ilości komórek stanu zapalnego w skórze, a co za tym idzie zmniejszenie intensywności zapalenia.
Przykładową metodą fototerapii wykorzystywanej w medycynie estetycznej oraz dermatologii jest wykorzystanie lasera ekscimerowego.
Na czym polega fenomen lasera ekscimerowego?
Laser ekscimerowy to rodzaj promieniowania laserowego, emitujący promieniowanie o długości fali 308nm. Mieści się ono w zakresie promieniowania ultrafioletowego typu B (UVB). Jego fenomen polega na możliwości precyzyjnego naświetlania wybranych, ograniczonych obszarów skóry, które są objęte procesem chorobowym. Umożliwia ekspozycję samych zmian, z pominięciem skóry zdrowej.
Dzięki precyzyjnemu i punktowemu poddawaniu skóry promieniami laserowymi oraz wybiórczości działania, laser ekscimerowy wiąże się z ograniczeniem niepotrzebnej ekspozycji na promieniowanie. Dzięki temu, zabieg ten charakteryzuje się bardzo wysokim profilem bezpieczeństwa. Nie wymaga również długotrwałej rekonwalescencji i umożliwia praktycznie natychmiastowy powrót do codziennych aktywności.
Działa precyzyjnie poprzez bardzo selektywne niszczenie komórek pamięci immunologicznej oraz nacieku zapalnego, takich jak limfocyty T czy też komórki dendrytyczne. Dodatkowo, laser ekscimerowy powoduje pobudzenie produkcji barwnika skóry zwanego melaniną.
Jak wygląda zabieg z zastosowaniem lasera ekscimerowego?
Zabieg z wykorzystaniem lasera ekscimerowego jest całkowicie bezinwazyjny, a w związku z tym praktycznie w ogóle bezbolesny. Jest to rodzaj leczenia zwany fototerapią. Oczywiście w pierwszej kolejności przeprowadzana jest konsultacja lekarska, podczas której ustalane są wskazania i ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.
Następnie ustalana jest indywidualna, efektywna i bezpieczna dla danego pacjenta dawka promieniowania. Częstotliwość powtarzania sesji terapeutycznych oraz czas trwania leczenia jest zróżnicowany i zależy od okolicy poddawanej zabiegowi, typu schorzenia podstawowego oraz pożądanego rezultatu.
W leczeniu jakich schorzeń znajduje zastosowanie fototerapia laserem ekscimerowym?
Wskazania do zastosowania fototerapii laserem ekscimerowym obejmują bardzo szeroką grupę zmian i chorób skórnych. Przykładowe schorzenia omówiono po krótce poniżej.
Bielactwo – jest przewlekłą chorobą, u której podstaw leżą mechanizmy autoimmunologiczne. Istotą tego schorzenia jest występowanie tak zwanych plam hipopigmentacyjnych na skórze. Pojęcie hipopigmentacji oznacza zmniejszenie wysycenia danego obszaru skóry barwnikiem zwanym melaniną, który odpowiada za typowe zabarwieniem skóry. Brak barwnika objawia się bardzo jasnymi plamami w jej obrębie.
Łuszczyca – jest najczęściej występującą genetycznie uwarunkowaną chorobą dotyczącą skóry. Jej istotą jest patologicznie zwiększony rozplem komórek naskórka z następczym intensywnym jego złuszczaniem, bez pozostawiania zmian bliznowatych. Pierwotne zmiany skórne w łuszczycy to wykwity grudkowe, zazwyczaj drobne, nie przekraczające 2cm. Zazwyczaj jej zabarwienie jest czerwono-brunatne i jest ona dobrze odgraniczona od otoczenia. Na jej powierzchni znajdują się drobne ogniska złuszczania.
Po ich zdrapaniu powierzchnia zmiany może delikatnie krwawić. W pełni rozwinięte zmiany noszą nazwę płytek łuszczycowych. Osiągają one nawet do kilku centymetrów średnicy, i pokryte są charakterystycznymi srebrnymi łuskami. Ulegają one stopniowemu powiększaniu szerząc się obwodowo. Podczas tego procesu przybierają charakterystyczny obrączkowaty wygląd, wycofując się w części centralnej zmiany. Typowa jest tendencja do powstawania zmian wzdłuż zadrapań czy skaleczeń.
Egzema – zwana także wypryskiem, jest to schorzenie charakteryzujące się występowaniem powierzchownych zmian dotyczących skóry jako odpowiedzi na ekspozycję na określone bodźce alergiczne. Mechanizm powstawania wyprysku opiera się na nadmiernej reaktywności układu immunologicznego. Podstawowymi wykwitami skórnymi charakterystycznymi dla wyprysku są grudki wysiękowe i pęcherzyki.
Bardzo często towarzyszy im świąd. Ich nasilenie oraz rozmieszczenie może być zróżnicowane w zależności od postaci klinicznej wyprysku. Ponadto zmiany skórne występujące w tej chorobie często podlegają lichenizacji, w efekcie której skóra sprawia wrażenie jakby była oglądana przez szkło powiększające, często jest pogrubiała, zaczerwieniona, i wykazuje tendencję do złuszczania się. W ciężkich i zaawansowanych postaciach tego schorzenia, podstawowym wykwitom mogą towarzyszyć zmiany zapalne i obrzękowe.
Atopowe zapalenie skóry – jest schorzeniem mającym podłoże genetyczne. Występuje u osób, u których stwierdza się atopię. Polega na występowaniu zmian wypryskowych z towarzyszącym świądem, z często współistniejącą lichenizacją zmian. Schorzenie to charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem z okresami zaostrzeń i remisji.
Łysienie plackowate – jest chorobą dotyczącą skóry owłosionej. Może dotyczyć wszystkich partii ciała, jednak najbardziej widoczna jest w obrębie skóry głowy. Charakteryzuje się miejscowym łysieniem, wskutek którego pozostają dobrze odgraniczone, plackowate obszary pozbawione włosów, otoczone niezmienioną skórą owłosioną z prawidłowymi włosami.
Schorzenie to jest rzadko kojarzone z konkretnymi czynnikami zewnętrznymi, czy wewnętrznymi, jednakże obserwuje się jego związek z współistnieniem różnej maści chorób autoimmunologicznych. Może występować zarówno u kobiet jak i mężczyzn, przeważnie między 3, a 30 rokiem życia.
Fototerapia Poznań
Poznajmy przebieg, działanie i efekty fototerapii, która ma zbawienny wpływ na leczenie wielu chorób takich jak: łuszczyca czy bielactwo.
Czym jest fototerapia?
Jest to leczenie za pomocą światła. Fototerapię stosuje się do zabiegów odmładzających, przeciwtrądzikowych czy redukujących przebarwienia. Terapia światłem LED (fototerapia LED) ma pozytywne właściwości dla skóry. Może ono przenikać przez skórę na głębokość do 8mm i nie podgrzewa jej.
Światło prowadzi do usprawnienia procesów biochemicznych na poziomie mitochondriów i pobudza do działania oksydazę cytochromową. Fototerapia LED wykorzystuje promieniowanie widzialne z zakresu od 380 do 780 nm oraz podczerwonego o długości 850 nm.
Laser excimerowy – wskazania
Zabieg stosuje się w leczeniu łuszczycy, bielactwa, atopowego zapalenia skóry AZS i łysienia plackowatego.
Laser excimerowy – charakterystyka
Laser excimerowy to fototerapia UVB. Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez urządzenie, które wykorzystuje zjawisko emisji wymuszonej. Laser cechuje się emisją fal elektromagnetycznych, które zapewniają skuteczną penetrację w obrębie wody. Laser excimerowy efekty można wykorzystywać do różnych wskazań.
Wiązka lasera prowadzi do kontrolowanego przegrzania skóry i powodowania uszkodzeń. W efekcie następuje aktywacja fibroblastów i produkcja nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Laser excimerowy efekty to poprawa jędrności skóry i zastępowanie starej skóry nową.
Zabieg jest stosowany bez znieczulenia. Jeśli pacjent jest wrażliwy na ból można zastosować krem znieczulający. Zabieg jest bezpieczny i nie niesie ze sobą ryzyka powikłań. Po zabiegu na skórze mogą pojawić się drobne wybroczynki i siniaki.
Przeciwwskazania:
- dermatoza z syndromem Koebnera
- ciąża
- dermatozy autoimmunologiczne: toczeń itp.
- radioterapia
- wrażliwość na światło
- używanie leków w zakresie leczenia uczulenia na światło
- historia raka skóry
- czerniak, genodermatoza, nieczerniakowe odmiany raka skóry
Efekty lasera excimerowego
Laser excimerowy efekty przynosi wymierne korzyści przy wielu dolegliwościach. Aż 98% leczonych pacjentów wychodzi z bielactwa. W leczeniu łuszczycy pacjenci odczuwają zmniejszenie stanu zapalnego już po pierwszym zabiegu. Podczas leczenia łysienia plackowatego dochodzi do szybkiego zahamowania wypadania włosów. Zabiegi są bezinwazyjne, dlatego tak często są wybierane przez pacjentów.