Sposoby na dbanie o wzrok
Sposoby na dbanie o wzrok po 60 roku życia
U osób po 60 roku życia pojawia się starczowzroczność, która z kolei może powodować wystąpienie poważnych chorób oczu. Seniorzy najczęściej borykają się z zaćmą, jaskrą czy zwyrodnieniem plamki żółtej. W artykule poznacie parę porad na temat dbania o wzroku po 60 roku życia.
Regularne wizyty u okulisty
Po 60 roku życia zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby oczu, dlatego regularne wizyty u okulisty powinny na stałe wejść w nawyk pacjentom w tym wieku. Pacjenci po 60-stce często chorują na zaćmę, co wymaga nie tylko prawidłowej diagnozy, ale i stosowania odpowiednich kropel lub innych środków farmakologicznych, o czym decyduje okulista. Czasem konieczne jest leczenie operacyjne, które pozwala na znaczną poprawę jakości widzenia.
Drugą chorobą pacjentów po 60 roku życia jest jaskra, które charakteryzuje się zanikiem włókien nerwowych na tarczy nerwu wzrokowego czy powierzchni siatkówki. Często pacjent nie ma żadnych objawów, dlatego w tym przypadku bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza u okulisty. Na jaskrę stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na regulacji ciśnienia w gałce ocznej za pomocą kropli do oczu.
Po 60 roku życia pacjenci często borykają się z ADM, czyli zwyrodnieniem plamki żółtej. W efekcie rozwoju choroby następuje uszkodzenie widzenia w centralnej części siatkówki. Pacjent z ADM ma problemy z obrazem podczas widzenia, który jest zniekształcony w środku pola widzenia przechodząc w ciemną plamę.
W zaawansowanym stadium pacjent widzi jedynie kontury obrazu. Remedium na zwyrodnienie plamki żółtej są zastrzyki wewnątrzgałkowe tudzież stosowanie lup poprawiających widzenie.
Pacjenci po 60 roku życia nawet jeśli nie posiadają powyższych chorób oczu, powinny uczęszczać na badania kontrolne przynajmniej raz w roku. Dzięki regularnym wizytom u okulisty pacjenci mogą liczyć na szybką i trafną diagnozę i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
Sposoby na dbanie o wzrok – Problem suchego oka
Ten problem jest szczególnie widoczny u osób po 60-stce, ponieważ u pacjentów w tym przedziale wiekowym dochodzi do zmniejszenia ilości filmu łzowego. Następstwem tego stanu rzeczy jest uszkodzenie między powiekowej powierzchni oka, co prowadzi do pieczenia i swędzenia oczu, uczucia obecności ciała obcego w oku, zaburzeń ostrości widzenia. Receptą na suche oczy jest stosowanie kropli, często mruganie czy nawilżanie powietrza w pomieszczeniu.
Zdrowa dieta jako fundament dobrego wzroku
Dieta jest ważna także w kontekście dbania o dobry wzrok. Osoby po 60 roku życia powinny stosować dobrze zbilansowaną dietę z udziałem luteiny i zeaksantyny, które są gromadzone w siatkówce oka w postaci tzw. barwnika plamki żółtej. Właściwości luteiny i zeaksantyny prowadzą do zabezpieczenia oka przed negatywnym działaniem sztucznego światła, które jest przyczyną stresu oksydacyjnego i powstawania wolnych rodników tlenowych.
W efekcie prowadzi to do uszkodzenia białek soczewek oka. Luteina i zeaksantyna zawarte są m.in. w jarmużu, szpinaku, brokułach czy papryce czerwonej, dlatego warto je włączyć na stałe do naszej diety.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat